Przed skorzystaniem z Serwisu MedCena zapoznaj się z Regulaminem dostępnym pod adresem medcena.pl/regulamin/. Korzystanie z Serwisu jest jednoznaczne z akceptacją Regulaminu.
Update cookies preferences
Strona głównaPsychologiaZnane osoby z dyskalkulią

Znane osoby z dyskalkulią

Dyskalkulia jest zaburzeniem, które dotyka dzieci na całym świecie. Wiele znanych osób z dyskalkulią publicznie podzieliło się swoimi specyficznymi trudnościami matematycznymi, które nie przeszkodziły im jednak w spełnianiu marzeń i odniesieniu sukcesu.

Jeśli szukasz odpowiedzi na pytania, czym jest dyskalkulia oraz jakie, znane osoby z dyskalkulią otwarcie mówią o swoich problemach matematycznych, zapraszamy do lektury

Dyskalkulia — co to jest?

Nauka jest jednym z najważniejszych obszarów rozwoju każdego dziecka, jednak nie wszystkim przychodzi ona równie łatwo. Jednym z zaburzeń, które może wpływać na trudności w nauce matematyki, jest dyskalkulia, potocznie nazywana także ,,dysleksją matematyczną”. 

Zgodnie z klasyfikacją ICD-10, dyskalkulia jest specyficznym zaburzeniem umiejętności arytmetycznych, które nie wynikają ani z ogólnego upośledzenia umysłowego dziecka, ani z nieadekwatnych procesów nauczania matematyki. 

Ważne jest zrozumienie, że osoby dotknięte dyskalkulią, mimo normalnego lub wręcz ponadprzeciętnego ilorazu inteligencji, sprzyjających warunków edukacyjnych i motywacji do nauki, nie są w stanie osiągnąć adekwatnego do swojego wieku poziomu biegłości w procesach matematycznych, takich jak np.: dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie (z pominięciem bardziej abstrakcyjnych dziedzin matematyki).

Znane osoby z dyskalkulią — aktorzy, pisarze, celebryci

Warto podkreślić, że zdiagnozowana dysleksja może przyczyniać się do specyficznych problemów w nauce matematyki. Dlatego wiele znanych osób z dyskalkulią, które publicznie przyznały się do diagnozy, otwarcie mówi o także o swojej dysleksji oraz o zaburzeniach umiejętności arytmetycznych. 

Oto przykłady znanych osób z dyskalkulią:

Henry Winkler — amerykański aktor, reżyser i producent. Nagrodzony Emmy za rolę w kultowym serialu telewizyjnym ,,Barry”. Największą sławę Winkler zawdzięcza roli Arthura „Fonziego” Fonzarelliego w serialu ,,Happy Days”, za którą otrzymał statuetkę Złotego Globu. Poza aktorstwem Henry Winkler angażuje się w działalność charytatywną i edukacyjną. Jest także autorem serii książek dla dzieci, zainspirowanych własnymi doświadczeniami z dysleksją i dyskalkulią.

Mary Tyler Moore — amerykańska aktorka, producentka i ikona telewizji. Moore nie tylko została wielokrotnie nominowana do nagród Emmy, m.in. za swoją niezapomnianą rolę w ,,The Mary Tyler Moore Show”, ale zyskała również uznanie za udział w innych produkcjach, takich jak m.in.: ,,The Dick Van Dyke Show” czy ,,Ordinary People”, za którą zdobyła nominację do Oscara. Moore otwarcie mówiła o swojej dysleksji oraz trudnościach w nauce matematyki, dlatego jest uznawana za znaną osobę z dyskalkulią.

Benjamin Zephaniah — brytyjski pisarz, poeta, aktor i muzyk. W 2008 roku magazyn ,,The Times” umieścił go na liście największych brytyjskich pisarzy urodzonych po 1945 r. Zephaniah rzucił szkołę w wieku 13 lat z powodu trudności w nauce, związanych ze zdiagnozowaną u niego dysleksją. Jest także uznawany za jedną ze znanych osób z dyskalkulią.

O dyskalkulię są także podejrzewane takie osobistości jak m.in. Benjamin Franklin oraz Hans Christian Andersen jednak w przypadku tych znanych osób dyskalkulia nigdy nie została oficjalnie potwierdzona.

Znane osoby z dyskalkulią — gwiazdy branży muzycznej

Cher — właściwie Cherilyn Sarkisian to niekwestionowana ikona światowej sceny muzycznej, amerykańska aktorka i celebrytka. Jak sama przyznała w swojej autobiografii, cierpiała na dysleksję, a ,,nauka matematyki była dla niej tym samym, co zrozumienie sanskrytu”. Dlatego Cher jest uznawana za jedną z najbardziej znanych osób z dyskalkulią.

Mick Hucknall — brytyjski wokalista i lider zespołu Simply Red, który swoim charakterystycznym głosem zdobył serca milionów fanów na całym świecie. Na łamach ,,Dailymail” muzyk otwarcie przyznał, że w szkole zmagał się z dyskalkulią, przez co często czuł się gorszy od innych. Dopiero artystyczny świat sprawił, że Hucknall odzyskał pewność siebie.

Robbie Williams — to brytyjski wokalista, autor tekstów, aktor i ikona popu, który zdobył światową sławę głównie podczas swojej kariery solowej. Robbie Williams w wielu wywiadach oraz w swoich mediach społecznościowych otwarcie mówi o diagnozie dysleksji. Muzyk wyznał także, że specyficzny rodzaj niepokoju budzą w nim ciągi cyfr, m.in. numery telefonu, dlatego jest powszechnie uznawany za znaną osobę z dyskalkulią.

Te znane osoby z dyskalkulią pełnią ważną rolę w budowaniu świadomości społecznej i burzeniu stereotypów związanych ze specyficznymi trudnościami w nauce matematyki.

Bibliografia (dostęp do źródeł internetowych z dnia 23.02.2024 r.):

  • Anna Walerzak-Więckowska, Małgorzata Lipowska, Paweł Jurek, Dyskalkulia rozwojowa – deficyt wiadomości matematycznych czy umiejętności arytmetycznych – od rozważań terminologicznych do praktyki diagnostycznej, Polskie Forum Psychologiczne, 2018, tom 23, numer 4, s. 759–782
  • Mgr Magdalena Ratz – Hernik, DYSKALKULIA – PODSTAWOWE PROBLEMY: http://zpppblonie.pl/wp-content/uploads/2011/03/dyskalkulia_podstawowe_problemy.pdf
  • Margie DeSantis, Celebrities with dyslexia, ADHD, and dyscalculia: https://www.understood.org/en/articles/success-stories-celebrities-with-dyslexia-adhd-and-dyscalculia
  • Rob Macgibbon, Mick Hucknall: 'I suffer from Dyscalculia – number blindness – I was made to feel stupid but art school opened up the world of creativity for me and I loved it’: https://www.dailymail.co.uk/femail/article-2282850/Mick-Hucknall-I-suffer-Dyscalculia–number-blindness.html
  • Mia O’Hare, Robbie Williams opens up about secret struggle as phone numbers 'give him anxiety’: https://www.mirror.co.uk/3am/celebrity-news/robbie-williams-opens-up-secret-30278579
Natalia Tkacz-Brodacka
Natalia Tkacz-Brodacka
Magister fizjoterapii oraz copywriterka, specjalizująca się w pisaniu artykułów z zakresu szeroko pojętej medycyny i zdrowego stylu życia. Już od 6 lat dzieli się z czytelnikami swoją miłością do pisania, odkrywania najnowszych doniesień ze świata nauki, medycyny i lifestyle'u. Prywatnie mama, pasjonatka jogi, dobrej kawy i pieszych wędrówek górskich po najdalszych zakątkach świata.

Popular Doctors