Przed skorzystaniem z Serwisu MedCena zapoznaj się z Regulaminem dostępnym pod adresem medcena.pl/regulamin/. Korzystanie z Serwisu jest jednoznaczne z akceptacją Regulaminu.
Update cookies preferences
Strona głównaLekiTabletki na wywołanie okresu – 10 popularnych, bez recepty, jak działają?

Tabletki na wywołanie okresu – 10 popularnych, bez recepty, jak działają?

Tabletki na wywołanie okresu są poszukiwane przez wiele kobiet z nieregularnymi cyklami menstruacyjnymi. W tym artykule przedstawiamy 10 popularnych produktów, zarówno na receptę, jak i bez recepty, oraz wyjaśniamy, jak działają te tabletki. Syntetyczny progesteron, zawarty w wielu z tych preparatów, pomaga przywrócić naturalny cykl miesiączkowy poprzez regulację poziomu hormonów w organizmie.

Jak działają tabletki na wywołanie okresu?

Tabletki na wywołanie okresu, zwane również progesteronowymi tabletkami wywołującymi miesiączkę, są zwykle przepisywane przez lekarza i zawierają syntetyczny progesteron. Działanie tych tabletek polega na regulacji poziomu hormonów w organizmie kobiety, co pomaga przywrócić naturalny cykl miesiączkowy. Oto, jak działają te tabletki i jakie są kluczowe aspekty ich stosowania:

 • Regulacja poziomu progesteronu: Tabletki te zawierają syntetyczny progesteron, który naśladuje działanie naturalnego progesteronu produkowanego przez jajniki w drugiej połowie cyklu menstruacyjnego (faza lutealna). Podanie syntetycznego progesteronu pomaga w normalizacji poziomu tego hormonu w organizmie.
 • Przygotowanie błony śluzowej macicy: Progesteron działa na błonę śluzową macicy, przygotowując ją do ewentualnego zagnieżdżenia się zapłodnionego jaja. Jeśli nie dochodzi do zapłodnienia, spadek poziomu progesteronu prowadzi do złuszczania się błony śluzowej i wystąpienia krwawienia miesiączkowego.
 • Indukcja krwawienia: Po zakończeniu cyklu przyjmowania tabletek z progesteronem, ich odstawienie powoduje nagły spadek poziomu progesteronu w organizmie, co wywołuje złuszczanie się błony śluzowej macicy i prowadzi do krwawienia miesiączkowego.

Wiele kobiet poszukuje skutecznych tabletek na wywołanie okresu, dlatego dziś przygotowaliśmy listę 10 popularnych produktów, czyli:

 • Luteina,
 • Duphaston,
 • Linesternol,
 • Orgametril,
 • Endometril,
 • Lynomin,
 • Provera,
 • Castagnus,
 • Agufem,
 • Cyclodynon.

Tabletki na wywołanie okresu – popularne opcje

Najpierw sprawdźmy najczęściej wybierane opcje, do których zaliczamy Luteinę, Duphaston, Linesternol, Orgametril, Endometril oraz Lynomin.

Luteina

Luteina to popularne tabletki na wywołanie okresu, stosowane przez kobiety z zaburzeniami cyklu miesiączkowego, w tym jego całkowitym braku. To syntetyczny odpowiednik progesteronu – hormonu, który odgrywa kluczową rolę podczas owulacji oraz utrzymania ciąży. Choć opinie na temat Luteiny są z reguły pozytywne (to skuteczny lek), nie każda kobieta może zażywać te tabletki – konieczna jest zgoda lekarza ginekologa. Oczywiście jest to lek dostępny na receptę.

Duphaston

Kolejną propozycją jest Duphaston, którego substancja czynna to dydrogesteron – hormon o zbliżonym działaniu, co wcześniej omawiamy progesteron. Oprócz unormowania nieregularnych cykli miesiączkowych (inaczej: wywołania okresu), lek sprawdza się także w kuracji endometriozy. Duphaston znany jest jako tabletki, które pomagają zajść w ciążę oraz łagodzą ból związany z miesiączkowaniem. Tutaj również konieczna jest konsultacja ginekologiczna, gdyż to lek na receptę.

Linesternol

Linesternol to zarówno nazwa tabletek na wywołanie okresu, jak i substancja czynna leku. Jest zalecany w leczeniu zaburzeń miesiączkowania i bolesnych owulacji. Do pozostałych wskazań zaliczamy endometriozę, nowotwór błony śluzowej trzonu macicy oraz łagodne choroby piersi. Wymieniamy także 3 inne leki zawierające linesternol, a mianowicie:

 • Orgametril – stosowany głównie w celu regulacji cyklu miesiączkowego, leczenia endometriozy, a także w przypadku krwawień z macicy o podłożu hormonalnym.
 • Endometril – używany w leczeniu endometriozy, a także w celu hamowania owulacji w przypadkach, gdy jest to konieczne ze względów medycznych.
 • Lynomin – stosowany w leczeniu zaburzeń cyklu miesiączkowego, endometriozy oraz łagodnych chorób piersi.

Tabletki na wywołanie okresu bez recepty

Leki bez recepty, znane też jako ziołowe tabletki na wywołanie okresu, są bezpieczniejsze w stosowaniu i nie jest wymagana konsultacja lekarska (choć jest jak najbardziej wskazana). Do takich tabletek zaliczamy Castagnus, Agufem oraz Cyclodynon, które omawiamy poniżej.

Castagnus

Castagnus zawiera wyciąg z owoców niepokalanka pospolitego (Vitex agnus-castus), który jest stosowany w celu regulacji gospodarki hormonalnej. Ekstrakt ten wpływa na przysadkę mózgową, co prowadzi do normalizacji poziomu prolaktyny. Castagnus działa poprzez zmniejszenie poziomu prolaktyny, co pomaga w regulacji cyklu menstruacyjnego (np. wywołaniu okresu) i łagodzeniu objawów PMS oraz menopauzy.

Agufem

Wyciąg z owoców Agnus castus (niepokalanka pospolitego) hamuje wydzielanie prolaktyny przez komórki laktotropowe przedniego płata przysadki. Obniżenie poziomu prolaktyny łagodzi zaburzenia rytmu miesiączkowania oraz objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Ponadto, wyciąg z Agnus castus wpływa normalizująco na stężenie progesteronu i może pomóc w przypadku nadmiernie skróconej II fazy cyklu miesiączkowego.

Cyclodynon

Cyclodynon zawiera wyciąg z owoców niepokalanka pospolitego (Vitex agnus-castus), podobnie jak Castagnus, i jest stosowany w celu regulacji cyklu menstruacyjnego. Cyclodynon działa poprzez regulację poziomu prolaktyny, co pomaga w normalizacji cyklu menstruacyjnego i łagodzeniu objawów związanych z PMS i menopauzą.

Provera – zastrzyk na wywołanie okresu

Jako ostatnia na naszej liście znalazła się Provera, która jest zarówno tabletkami, jak i zastrzykiem na wywołanie okresu (jest dostępna do kupienia w obu tych formach). Zawiera octan medroksyprogesteronu, który jest syntetycznym progestagenem. Octan medroksyprogesteronu działa podobnie do naturalnego progesteronu, hormonu produkowanego przez jajniki. Jego działanie polega na regulacji cyklu miesiączkowego oraz hamowaniu proliferacji błony śluzowej macicy.

Tabletki na wywołanie okresu – podsumowanie

Tabletki na wywołanie okresu mogą być skutecznym rozwiązaniem dla kobiet z zaburzeniami cyklu menstruacyjnego. Najskuteczniejsze z nich są sprzedawane na receptę i zawierają syntetyczny progesteron, który pomaga w regulacji poziomu hormonów. Wśród popularnych opcji na receptę znajdują się Luteina, Duphaston, Linesternol, Orgametril, Endometril i Lynomin. Dostępne są również bezpieczne alternatywy bez recepty, takie jak Castagnus, Agufem i Cyclodynon, które opierają się na wyciągach ziołowych. Provera, dostępna zarówno w formie tabletek, jak i zastrzyku, jest kolejną opcją na wywołanie okresu. Pamiętaj, że przed rozpoczęciem terapii warto skonsultować się z lekarzem, aby dobrać odpowiedni preparat do indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia.

Zespół MedCena
Zespół MedCena
Ten artykuł został napisany przez specjalistów z portalu MedCena, fascynujących się medycyną i pokrewnymi tematami. W skład naszego zespołu wchodzą m.in. doktorzy i magistrzy interesujący się nauką o leczeniu chorób.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popular Doctors