• Home
  • Blog-3
  • Wpisy
  • Leki
  • Neurovit – zamiennik. Czy istnieją zamienniki Neurovitu bez recepty?

Neurovit – zamiennik. Czy istnieją zamienniki Neurovitu bez recepty?

Neurovit zamiennik

Neurovit to lek składający się z witamin z grupy B, który łagodzi dolegliwości ze strony układu nerwowego i wykazuje działanie przeciwbólowe. Jest dostępny tylko na receptę. Z tego powodu wielu internautów zastanawia się, czy istnieje zamiennik tych tabletek, który jest korzystniejszy cenowo lub nie wymaga specjalnej dokumentacji. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się potencjalnym “zamiennikom” Neurovitu i powiemy, który jest najlepszy.

UWAGA: NIE ISTNIEJE LEK, KTÓRY JEST 1:1 ZAMIENNIKIEM NEUROVITU!

Zawsze konsultuj się z lekarzem specjalistą, zanim zaczniesz przyjmować nowy lek. W poniższym artykule słowo “zamiennik” oznacza lek o zbliżonym, jednak nieidentycznym składzie, co Neurovit. Jako MedCena nie ręczymy za poniższe produkty, a artykuł ma jedynie charakter informacyjny i nie zastępuje konsultacji lekarskiej. Zawsze sprawdzaj faktyczny skład leków i suplementów czytając receptę.

Jaki jest skład Neurovitu?

Aby znaleźć “zamiennik” leku Neurovit, najpierw musimy zapoznać się z jego składem, który wygląda następująco:

  • 100 mg chlorowodorku tiaminy (witamina B1),
  • 200 mg chlorowodorku pirydoksyny (witamina B6),
  • 0,2 mg cyjanokobalaminy (witamina B12).

Dodatkowo w każdej tabletce znajdziemy np. skrobię żelowaną, kwas cytrynowy, krzemionkę koloidalną oraz inne substancje pomocnicze. Na podstawie tych informacji możemy znaleźć “zamiennik” leku Neurovit.

Bexon – “zamiennik” Neurovitu w formie zastrzyku

Bexon to lek witaminowy, który zawiera tiaminę, pirydoksynę oraz cyjanokobalaminę – czyli zupełnie tak, jak Neurovit. Różni się jednak dawką, gdyż pojedynczy zastrzyk zawiera:

  • 100 mg chlorowodorku tiaminy (witamina B1),
  • 100 mg chlorowodorku pirydoksyny (witamina B6),
  • 1 mg cyjanokobalaminy (witamina B12).

Bexon zawiera więc taką samą dawkę witaminy B1, co Neurovit, jednak ma o 100 mg mniej witaminy B6 oraz o 0,8 mg więcej witaminy B12. Siłą rzeczy różni się także substancjami pomocniczymi – gdyż jest sprzedawany w formie zastrzyku, a nie tabletek. Zawiera m.in. alkohol benzylowy, cholowodorek lidokainy oraz wodorotlenek sodu.

Mimo drobnych różnic w składzie, Bexon jest znany jako jeden z najlepszych “zamienników” Neurovitu.

Milgamma – “zamiennik” Neurovitu w formie drażetek

Alternatywą dla Neurovitu jest także Milgamma 100 – drażetki, które zawierają mieszankę witamin z grupy B, oraz Milgamma N – roztwór do wstrzykiwań. Różnią się między sobą nie tylko formą przyjmowania, ale także składem.

Na pierwszy ogień weźmy Milgammę 100. Ten lek został wyposażony w:

  • 100 mg benfotiaminy (witamina B1),
  • 100 mg chlorowodorku pirydoksyny (witamina B6).

W dalszej kolejności sprawdźmy Milgammę N. Ona z kolei posiada:

  • 100 mg chlorowodorku tiaminy (witamina B1),
  • 100 mg chlorowodorku pirydoksyny (witamina B6),
  • 1 mg cyjanokobalaminy (witamina B12).

Jak widzisz: zarówno Milgamma 100, jak i Milgamma N mają zbliżony skład do Neurovitu. Chętniej wybierana jest wersja pod postacią drażetek (czyli Milgamma 100), aby uniknąć konieczności bolesnych iniekcji (Milgamma N). Skonsultuj z lekarzem, która opcja sprawdzi się w Twoim przypadku lepiej.

Milgamma 100 (drażetki) i Milgamma N (zastrzyk) to kolejne dobre “zamienniki” Neurovitu.

Nimesil – przeciwbólowy “zamiennik” Neurovitu

Neurovit bywa stosowany w celu złagodzenia nerwobóli oraz zapaleń nerwów obwodowych – np. rwy kulszowej. Z tego powodu “zamiennikiem” możemy nazwać także Nimesil, bezopioidowy lek przeciwbólowy, przeciwgorączkowy i przeciwzapalny. Jest sprzedawany w formie 9 lub 30 saszetek, a jego substancją czynną jest 100 mg nimesulidu. Nimesil, jako niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ), nie zawiera witamin z grupy B, które posiada Neurovit, i ma zgoła odmienny skład. Wspominamy o nim w ramach ciekawostki, jako forma walki z bólem podczas ataku rwy kulszowej.

Neurovit Fast – “zamiennik” w formie roztworu do wstrzykiwań 

“Zamiennikiem” klasycznego Neurovitu może być także jego strzykawkowa wersja – Neurovit Fast. Podobnie, jak wersja tabletkowa, tak i zastrzyki zawierają witaminy z grupy B. Jest to:

  • 100 mg chlorowodorku tiaminy (witamina B1),
  • 100 mg chlorowodorku pirydoksyny (witamina B6),
  • 1 mg cyjanokobalaminy (witamina B12).

Nie licząc innej ilości cyjanokobalaminy (oraz substancji pomocniczych), Neurovit Fast ma identyczny skład, co klasyczny Neurovit.

Czy istnieje “zamiennik” Neurovitu bez recepty?

Wszystkie powyżej omówione leki (Neurovit, Bexon, Milgamma 100, Milgamma N, Nimesil, Neurovit Fast) są wydawane na receptę. Możesz więc zastanawiać się, czy istnieje “zamiennik”, który możesz kupić bez specjalnej dokumentacji. Tutaj opcją jest zanurzenie się w świat suplementów diety, np.:

  • Alto Pharma Witamina B1 zawiera 100 mg chlorowodorku tiaminy,
  • UNS WITAMINA B6 zawiera 20 mg chlorowodorku pirydoksyny,
  • Witamina B12 Veganicity zawiera 1 mg cyjanokobalaminy.

Pamiętaj jednak, że suplementy diety (podobnie jak leki), mogą zostać przedawkowane lub nieodpowiednio dobrane. Dlatego zawsze konsultuj się z lekarzem specjalistą, zanim zaczniesz suplementację.

Neurovit – czy warto szukać “zamiennika”?

Jako zespół MedCena odradzamy szukania “zamiennika” leku Neurovit na własną rękę. Są ku temu 2 powody:

  1. Nie istnieje lek, który jest 1:1 zamiennikiem Neurovitu.
  2. Nigdy nie powinno się własnoręcznie szukać zamienników leków na receptę.

Zamiast własnoręcznie eksperymentować z medykamentami, umów się na wizytę lekarską.

“Zamienniki” Neurovitu – podsumowanie

Leki, takie jak Bexon, Milgamma 100, Milgamma N czy Neurovit Fast mają podobny skład do Neurovitu, jednak nie jest on w 100% identyczny. Do uśmierzenia bólu podczas rwy kulszowej, oprócz Neurovitu, może być stosowany także Nimesil – jednak posiada on zgoła odmienny skład i należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Nie istnieje “zamiennik”, który jest 1:1 identyczny, jak Neurovit, jednak powyższe leki i suplementy mogą być pomocne – oczywiście po wcześniejszej konsultacji z lekarzem specjalistą.

Udostępnij wpis

Zostaw komentarz

  • Brak komentarzy
  • Dodaj komentarz

    Pozostałe wpisy z tej kategorii