Przed skorzystaniem z Serwisu MedCena zapoznaj się z Regulaminem dostępnym pod adresem medcena.pl/regulamin/. Korzystanie z Serwisu jest jednoznaczne z akceptacją Regulaminu.
Update cookies preferences
Strona głównaLekiJak przewozić leki w samolocie Ryanair? Leki w bagażu podręcznym i rejestrowanym...

Jak przewozić leki w samolocie Ryanair? Leki w bagażu podręcznym i rejestrowanym Ryanair

Gdy lecimy na dłuższy lub krótszy wyjazd, dobrze skompletowany bagaż to podstawa. Pasażerowie często zastanawiają się, jak przewozić leki w samolocie Ryanair? W tym artykule wyjaśniamy, na jakich zasadach można transportować leki w bagażu podręcznym Ryanair, oraz jak spakować apteczkę do bagażu rejestrowanego.

Leki w bagażu podręcznym Ryanair — dlaczego to dobre rozwiązanie?

Większość linii lotniczych zaleca umieścić niezbędne leki w bagażu podręcznym — Ryanair nie jest wyjątkiem. W luku bagażowym panuje bardzo niska temperatura, niewskazana dla niektórych leków. Dodatkowo istnieje ryzyko zagubienia lub znacznego opóźnienia bagażu rejestrowanego, przez co pasażer może stracić dostęp do potrzebnych medykamentów. Dlatego kierując się troską o zdrowie pasażerów, przewoźnik sugeruje umieszczenie niezbędnych leków w bagażu podręcznym Ryanair. Jak przewozić leki w samolocie Ryanair, aby nie mieć problemów podczas kontroli? 

Zobacz również: Jak przewozić leki w samolocie Wizzair? Leki w bagażu podręcznym i rejestrowanym Wizzair

Leki w bagażu podręcznym Ryanair — co można zabrać na pokład?

Leki ogólnodostępne bez recepty, w formie tabletek, sprayów, płynów oraz syropów.

Płynne leki w bagażu podręcznym Ryanair możesz zabrać w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu w czasie lotu (jeśli to konieczne, w pojemności większej niż 100 ml). Takie leki nie muszą znajdować się w przezroczystej torebce, jednak należy przygotować je do odrębnej kontroli.

Ryanair, a leki na receptę — czy można je wnosić na pokład? Tak, jednak należy mieć ze sobą oryginalne opakowanie preparatu wraz z ulotką, oraz dokument podpisany przez lekarza, zaświadczający o konieczności zażywania i dawkowaniu preparatu (także w języku angielskim). Ryanair, a leki na receptę — warto zabrać ze sobą także oryginał, lub kopię recepty. 

Na pokładzie samolotu można przewozić również m.in. strzykawki i insulinę, wraz z pismem od lekarza potwierdzającym, że pasażer potrzebuje i może mieć przy sobie tego typu medykamenty oraz ostre przedmioty. Dodatkowych zaświadczeń lekarskich mogą wymagać także m.in.: leki psychotyczne, preparaty zagrożone brakiem dostępności oraz substancje zabronione w poszczególnych krajach (np. leki z pseudoefedryną), przewożone zarówno w bagażu podręcznym, jak i rejestrowanym.

Jak przewozić leki w samolocie Ryanair w bagażu podręcznym — wskazówki

  • Osobna torebka/kosmetyczka: leki w bagażu podręcznym Ryanair należy spakować do osobnej, łatwo dostępnej kosmetyczki, niekoniecznie przezroczystej. 
  • Ulotki i oryginalne opakowania leków: pracownicy kontroli bezpieczeństwa mogą ich wymagać, w celu sprawdzenia autentyczności medykamentów. 
  • Ryanair, a leki na receptę — w tym przypadku bezwzględnie należy mieć ze sobą ulotkę, oryginalne opakowanie produktu oraz wspomniane już zaświadczenie lekarskie.
  • Przygotuj torebkę z lekami do oddzielnej kontroli, wraz z ewentualną dokumentacją medyczną. 

Jak przewozić leki w samolocie Ryanair, w bagażu rejestrowanym?

Nie ma szczególnych wskazań dotyczących tego, jak przewozić leki w samolocie Ryanair, w bagażu rejestrowanym. Warto jednak pamiętać o kilku, podstawowych zasadach:

  • Leki w bagażu rejestrowanym powinny być dobrze zabezpieczone np. przed zgnieceniem, stłuczeniem. Zabierz oryginalne opakowania preparatów wraz z ulotką.
  • Ryanair, a leki na receptę — należy dodatkowo spakować zaświadczenia lekarskie oraz recepty.
  • Gdy przewozisz więcej opakowań jakiegoś leku, może być wymagane zaświadczenie lekarskie.
  • Kwestie bezpieczeństwa: kiedy zastanawiasz się, jak przewozić leki w samolocie Ryanair miej na uwadze, że każdy kraj ma indywidualne obostrzenia dotyczące przewożenia określonych medykamentów. Informacje o tym, czy dany lek można transportować na teren danego państwa, można znaleźć m.in.: na stronie internetowej Polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. 

Wiedząc, jak przewozić leki w samolocie Ryanair możesz podróżować bezpiecznie i bez zbędnego stresu. Jeśli masz dodatkowe pytania dotyczące transportu leków, skontaktuj się z centrum pomocy Ryanair.

Natalia Tkacz-Brodacka
Natalia Tkacz-Brodacka
Magister fizjoterapii oraz copywriterka, specjalizująca się w pisaniu artykułów z zakresu szeroko pojętej medycyny i zdrowego stylu życia. Już od 6 lat dzieli się z czytelnikami swoją miłością do pisania, odkrywania najnowszych doniesień ze świata nauki, medycyny i lifestyle'u. Prywatnie mama, pasjonatka jogi, dobrej kawy i pieszych wędrówek górskich po najdalszych zakątkach świata.

Popular Doctors