Przed skorzystaniem z Serwisu MedCena zapoznaj się z Regulaminem dostępnym pod adresem medcena.pl/regulamin/. Korzystanie z Serwisu jest jednoznaczne z akceptacją Regulaminu.
Update cookies preferences
Strona głównaGastroenterologiaEspumisan - na co, jak działa, jak stosować, jak szybko działa?

Espumisan – na co, jak działa, jak stosować, jak szybko działa?

Espumisan to popularny lek, który jest stosowany w łagodzeniu dolegliwości związanych z nadmiernym gromadzeniem się gazów w przewodzie pokarmowym. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, na co pomaga Espumisan i jak go stosować, oraz od kiedy i jak długo można podawać Espumisan noworodkom i małym dzieciom.

Na co pomaga Espumisan?

Lek jest skutecznym rozwiązaniem w sytuacjach, gdy pacjent odczuwa dyskomfort związany z: 

  • uczuciem pełności, 
  • bólem brzucha spowodowanym nagromadzeniem się gazów, 
  • częstym odbijaniem, 
  • dokuczliwymi wzdęciami. 

Na co pomaga Espumisan? Ciąża, menstruacja, menopauza, nadwrażliwość na niektóre pokarmy, kolki niemowlęce czy stres to tylko niektóre z przypadków, w których występuje wzmożona skłonność do gromadzenia się gazów w układzie pokarmowym. Dodatkowo lek jest stosowany w przygotowaniu pacjentów do badań radiologicznych, USG jamy brzusznej oraz gastroskopii.

Wiemy już, na co pomaga Espumisan jednak warto pamiętać, że lek nie usuwa przyczyny wzdęć, a jedynie łagodzi ich objawy. Dlatego, jeśli dolegliwości utrzymują się lub są częste, zawsze zaleca się konsultację z lekarzem, który pomoże zdiagnozować przyczynę problemu i zaproponuje odpowiednie leczenie.

Jak działa Espumisan?

Głównym składnikiem leku jest Symetykon, substancja aktywna o właściwościach przeciwpieniących. Jak dokładnie działa Espumisan?

Lek działa poprzez redukcję napięcia powierzchniowego pęcherzyków gazu, co sprzyja ich rozproszeniu i wydaleniu z organizmu. Już jedna dawka leku zazwyczaj przynosi szybką ulgę w dolegliwościach związanych z gromadzeniem się nadmiaru gazów w układzie pokarmowym. 

Jak działa Espumisan w przypadku chorych na cukrzycę? Lek nie zawiera cukru ani słodzików, więc może być bezpiecznie stosowany przez diabetyków.

Jak działa Espumisan, czy jest bezpieczny? 

Lek działa na gazy uwięzione w układzie pokarmowym, ale nie jest wchłaniany do organizmu. Dlatego espumisan jest uważany za lek bezpieczny do stosowania nawet w ciąży, oraz u niemowląt, po wcześniejszej konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.

Jak stosować Espumisan?

Espumisan to lek dostępny bez recepty, który występuje w postaci małych kapsułek, kropli oraz granulek, które można stosować bez konieczności popijania wodą. Kiedy chcemy dokładnie dowiedzieć się, jak stosować Espumisan w wybranym przez nas wariancie (kapsułki, krople, granulki), a także w zależności od wieku pacjenta, zawsze należy zapoznać się z ulotką dołączoną do preparatu.

Jak stosować Espumisan, jakie są najczęstsze zalecenia? Lek należy przyjmować doustnie i można zażywać go przed w trakcie jedzenia, lub po zakończonym posiłku, a w razie potrzeby także przed snem. 

Jak szybko działa Espumisan?

Skoro już wiemy, jak stosować Espumisan, kolejnym bardzo często pojawiającym się pytaniem jest to, jak szybko działa ten lek, przynosząc oczekiwaną ulgę w uciążliwych dolegliwościach ze strony układu pokarmowego? 

Espumisan działa niemal natychmiast po zażyciu, co jest szczególnie istotne w przypadku dolegliwości związanych ze wzdęciami odczuwanymi w sytuacjach stresowych, np. w miejscu pracy. Jak szybko działa Espumisan? Już w ciągu kilku minut po przyjęciu leku, pacjenci zazwyczaj doświadczają ulgi i zmniejszenia uczucia dyskomfortu

To, jak szybko działa Espumisan sprawia, że jest często wybierany przez osoby, które potrzebują błyskawicznej ulgi w przypadku dolegliwości związanych z nadmiernym gromadzeniem się gazów.

Od kiedy można stosować Espumisan?

Espumisan jest uznawany za lek skuteczny, ale przede wszystkim bezpieczny w łagodzeniu dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takich jak m.in. ból brzucha związany ze wzdęciami. Jednak wielu pacjentów zastanawia się, od kiedy można stosować Espumisan, szczególnie u dzieci?

  • Od kiedy można podawać Espumisan noworodkom i niemowlętom? Lek w postaci kropli może być stosowany u niemowląt powyżej 1 miesiąca życia.
  • Od kiedy można podawać dzieciom Espumisan w kapsułkach? W tej formie lek zaleca się podawać dzieciom powyżej 6 roku życia.
  • Dorośli: Espumisan jest bezpieczny dla dorosłych, a różne formy preparatu (kapsułki, krople, granulki) pozwalają na dostosowanie sposobu przyjmowania do indywidualnych preferencji.

Warto pamiętać, że stosowanie Espumisanu warto poprzedzić konsultacją z lekarzem, który pomoże dostosować dawkowanie i formę preparatu do indywidualnych potrzeb pacjenta oraz wykluczyć ewentualne przeciwwskazania.

Jak podawać Espumisan noworodkowi?

Espumisan jest bezpiecznym lekiem przeciwwzdęciowym, który może być stosowany u niemowląt powyżej 1-miesiąca życia m.in. w przypadku uporczywych wzdęć i kolki niemowlęcej. Jak chcemy podawać Espumisan noworodkowi, zawsze należy wcześniej skonsultować się z lekarzem, który pomoże znaleźć przyczynę problemów zdrowotnych maluszka i indywidualnie dobierze najlepsze metody leczenia. 

Jak podawać Espumisan noworodkowi? Espumisan jest przeznaczony dla dzieci powyżej 1 miesiąca życia, dlatego mogą go przyjmować dopiero niemowlęta (noworodek to dziecko, które nie ukończyło jeszcze 1-miesiąca życia). W internecie pojawia się jednak wiele pytań dotyczących tego, jak podawać Espumisan noworodkowi? 

Lek w postaci kropli można podawać niemowlętom np. przed posiłkiem, dodając do butelki z mlekiem, lub podając na łyżeczce przed, lub po karmieniu piersią. Z dokładnym sposobem dawkowania preparatu rodzic powinien zapoznać się, czytając ulotkę dołączoną do opakowania.

Jak długo podawać Espumisan noworodkowi?

Rodzice, których dziecko boryka się z uporczywymi wzdęciami, często zastanawiają się, jak długo można podawać Espumisan noworodkowi? W przypadku niemowląt powyżej 1-miesiąca życia, które borykają się z tzw. dolegliwościami brzuszkowymi, można podawać Espumisan przez kilka dni lub do momentu ustąpienia uciążliwych objawów.

Kiedy zastanawiamy się, jak długo podawać Espumisan noworodkowi należy pamiętać, że przedłużające się lub nawracające problemy z trawieniem, objawy kolki niemowlęcej czy uporczywe wzdęcia zawsze powinny być konsultowane z lekarzem. 

Bibliografia (dostęp do źródeł internetowych z dnia 02.02.2024):

  • https://www.espumisan.pl
Natalia Tkacz-Brodacka
Natalia Tkacz-Brodacka
Magister fizjoterapii oraz copywriterka, specjalizująca się w pisaniu artykułów z zakresu szeroko pojętej medycyny i zdrowego stylu życia. Już od 6 lat dzieli się z czytelnikami swoją miłością do pisania, odkrywania najnowszych doniesień ze świata nauki, medycyny i lifestyle'u. Prywatnie mama, pasjonatka jogi, dobrej kawy i pieszych wędrówek górskich po najdalszych zakątkach świata.

Popular Doctors