Piwo, wino, whisky – praktycznie każdy z nas lubi od czasu do czasu napić się dobrego alkoholu. Jednak czy zastanawiało Cię kiedyś, jaki jest jego wpływ na zdrowie jamy ustnej? Czy to możliwe, aby po napiciu się procentów nagle zaczęły boleć Cię zęby? Zobacz, jakie kryją się za tym mechanizmy.
Ból zębów po alkoholu – poznaj przyczyny
Najbardziej niebezpieczny dla zębów jest tzw. alkohol kwaśny, czyli np. wino lub drinki z dodatkiem soków (cytrynowego, pomarańczowego, grejpfrutowego). Jest tak, ponieważ obniżają poziom pH w jamie ustnej, co może szybko doprowadzić do demineralizacji szkliwa i zwiększenia porowatości zębów. Następnie zęby stają się wrażliwe na bodźce, takie jak zimno czy mocniejszy dotyk. Ponadto, cukier zawarty w popularnych drinkach sprzyja rozwojowi próchnicy – jednak o dokładniejszym wpływie słodyczy na uzębienie pisaliśmy się w tym artykule: Ból zębów po słodyczach – dlaczego występuje i jak sobie z nim radzić?
Ale wracając do alkoholu – on również, sam w sobie, ma niekorzystny wpływ na uzębienie. Nie od dziś wiadomo, że częste jego spożywanie prowadzi do stanów zapalnych dziąseł, co może być odczuwane właśnie jako ból zęba. Gdyby tego było mało, badania wskazują, że alkohol:
- powoduje choroby przyzębia (np. rozchwianie zębów, szybsze ich wypadanie);
- znacząco wysusza śluzówkę (mniejsza ilość śliny = szybszy rozwój bakterii);
- jest czynnikiem drażniącym, może przyczyniać się do powstawiania zmian nowotworowych.
Mała ilość śliny przekłada się także na rozwój próchnicy i innych problemów stomatologicznych, które mogą objawiać się bólem zębów. Oczywiście jego nadużywanie może prowadzić do przewlekłego odwodnienia, co jest niebezpieczne dla ogólnego zdrowia, a nawet życia [1]
🦷 Słowo od stomatologa: “Czy wiesz, że niektóre osoby po spożyciu alkoholu doświadczają mimowolnego zaciskania lub zgrzytania zębami podczas snu, zwanego bruksizmem? Może to prowadzić do bólu zębów oraz uszkodzenia szkliwa, zupełnie bez wiedzy pacjenta!”
Inny wpływ alkoholu na zdrowie jamy ustnej
Jednak ból zębów to nie jedyna szkoda, jaką może wyrządzić alkohol w jamie ustnej. Wysokoprocentowe trunki uszkadzają błonę śluzową jamy ustnej, co prowadzi do stanów zapalnych, nadżerek, a nawet owrzodzeń. Alkohol podrażnia też tkanki jamy ustnej, doprowadzając do stanu zapalnego dziąseł, co czyni je bardziej podatnymi na infekcje. Ponadto, może osłabiać układ odpornościowy i zmieniać mikroflorę jamy ustnej, sprzyjając rozwojowi patogennych bakterii.
Alkohol jest też jednym z głównych przyczyn rozwoju raka jamy ustnej – działa jako drażniący środek, który uszkadza komórki nabłonka jamy ustnej. Następnie te uszkodzenia, w połączeniu z ciągłym stanem zapalnym, czasem prowadzą do mutacji DNA i rozwinięcia nowotworów. Alkohol wywołuje także raka gardła, przełyku oraz żołądka (o reszcie układu pokarmowego nie wspominając). A jeśli informacja o nowotworze nie brzmi dla Ciebie wystarczająco źle – to niektóre trunki, zwłaszcza czerwone wino, wywołują nieestetyczne przebarwienia na zębach. [2] 🙂
Koniecznie umyj zęby po alkoholu!
Aby uniknąć negatywnego wpływu alkoholu na jamę ustną, wystarczy… rzecz jasna nie pić alkoholu. Jednak jesteśmy tylko ludźmi, i praktycznie każdemu z nas zdarza się od czasu do czasu napić nieco procentów. Dlatego jeśli już udasz się na zakrapianą imprezę, po powrocie do domu nie zapomnij umyć zębów – poprzez szczotkowanie, używanie nici dentystycznej i płukanek antybakteryjnych. Regularnie odwiedzaj też lekarza stomatologa, aby monitorować stan zdrowia jamy ustnej (umów się na wizytę do stomatologa korzystając z MedCeny) – i to nie tylko wtedy, gdy zdarza Ci się zbyt dużo wypić!
Bibliografia
[1] https://www.cdhp.org/what-happens-to-your-teeth-when-youre-an-alcoholic/
[2] https://worldofdentistry.org/effects-of-alcohol-on-teeth/
Dodaj komentarz