Przed skorzystaniem z Serwisu MedCena zapoznaj się z Regulaminem dostępnym pod adresem medcena.pl/regulamin/. Korzystanie z Serwisu jest jednoznaczne z akceptacją Regulaminu.
Update cookies preferences
Strona głównaCiążaZnane osoby z FAS - celebryci i aktorzy z FAS

Znane osoby z FAS – celebryci i aktorzy z FAS

Alkoholowy zespół płodowy (FAS) to złożone spektrum zaburzeń rozwojowych, które mogą wystąpić u dziecka, jeśli matka spożywa alkohol podczas ciąży. Jakie znane osoby z FAS publicznie przyznają się do walki z tym zaburzeniem? Czy plotki na temat tego, że z FAS zmaga się Greta Thunberg, są prawdziwe? Czy wśród aktorów z FAS można znaleźć Maję Bohosiewicz? 

W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, czym jest alkoholowy zespół płodowy oraz jakie gwiazdy zmagają się z FAS.

Alkoholowy zespół płodowy (FAS) – definicja, najczęstsze objawy

Alkoholowy zespół płodowy (Fetal Alcohol Syndrome – FAS) to skomplikowany zespół zaburzeń, których przyczyną jest spożywanie alkoholu przez kobiety w ciąży. Nie istnieje bezpieczna dawka alkoholu w ciąży, każda jego ilość może wywołać u dziecka FAS.

Rodzaj i nasilenie uszkodzeń płodu zależą od wielu czynników, takich jak m.in.: ilość spożywanego przez ciężarną alkoholu, czas ekspozycji płodu na alkohol, stadium rozwoju płodu, stan zdrowia kobiety, czynniki genetyczne.

Alkohol w życiu płodowym szczególnie dotkliwie oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy (OUN), co objawia się różnorodnymi zaburzeniami, zarówno fizycznymi, jak i psychicznymi (m.in. opóźnienie w rozwoju umysłowym, problemy z zachowaniem).

Objawy FAS obejmują także charakterystyczne zmiany w wyglądzie twarzy dziecka, takie jak m.in.: 

 • małogłowie, 
 • spłaszczenie środkowej części twarzy, 
 • szeroka nasada nosa, 
 • szeroko rozstawione oczy oraz krótkie szpary powiekowe,
 • brak lub zmniejszenie czerwieni wargowej górnej, 
 • krótki, zadarty nos, 
 • nisko osadzone uszy, często o zdeformowanych małżowinach. 

Dzieci z FAS często doświadczają także opóźnienia w tempie wzrostu, a także licznych wad m.in. w układzie kostnym, narządzie wzroku, układzie krążenia, układzie moczowym i narządzie słuchu. Nasilenie objawów FAS może być różne u każdego z dzieci.

Celebryci z FAS

Ze względu na charakterystyczne dla alkoholowego zespołu płodowego rysy twarzy, wielu celebrytów i aktorów jest podejrzewanych o zmaganie się z tym zespołem zaburzeń rozwojowych. Gwiazdy z FAS są oceniane przede wszystkim pod kątem wyglądu np.: cienka warga górna, szerokie rozstawienie oczu, szeroka nasada nosa. Zdjęcia celebrytów z FAS są szczegółowo analizowane przez internautów, którzy na tej podstawie wysnuwają teorie na temat tego, które znane osoby zmagają się z FAS. Jedną z takich znanych postaci jest m.in. Greta Thunberg — czy FAS rzeczywiście jej dotyczy?

Gretha Thunberg FAS

Gretha Thunberg FAS
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Greta_Thunberg#/media/Plik:Glastonbury2022_(218_of_413)_(52182434551)_(cropped)_(cropped).jpg

Gretha Thunberg, szwedzka aktywistka klimatyczna, stała się globalnym symbolem młodego pokolenia walczącego o ochronę środowiska. Jej niezwykła determinacja i pasja do działania na rzecz zmiany klimatycznej przyciągnęły uwagę całego świata. Plotki na temat tego, że Gretha Thunberg cierpi na FAS, obiegły świat, kiedy jeden z internautów zamieścił zdjęcie analizujące rysy twarzy szwedzkiej aktywistki, które rzekomo mają świadczyć o tym, że Gretha Thunberg ma FAS. Te spekulacje nie znalazły jednak żadnego potwierdzenia — Thunberg nie można zaliczyć do grona znanych osób z FAS.

Inni celebryci z FAS, których podejrzewano o zmaganie się z tym spektrum zaburzeń rozwojowych to m.in.: muzyk Randy Jackson, amerykański polityk Bernie Sanders, czy aktor, wokalista, producent filmowy i telewizyjny — Joaquin Phoenix. Również w przypadku tych gwiazd z FAS, plotki na temat tego, że zmagają się ze skutkami alkoholowego zespołu płodowego, nie zostały potwierdzone.

Aktorzy z FAS

Inne, znane osoby z FAS, na temat których regularnie pojawiają się w internecie spekulacje dotyczące rzekomych zaburzeń rozwojowych, to aktorzy — z FAS kojarzony jest m.in. Michael J. Fox, Jamie Foxx, czy Daniel Radcliffe. W Polsce, ze względu na bardzo charakterystyczną urodę o alkoholowy zespół płodowy podejrzewa się aktorkę Maję Bohosiewicz — czy FAS rzeczywiście jest problemem zdrowotnym, z którym się zmaga? Czy celebryci z FAS dementują, a może potwierdzają plotki na swój temat?

Maja Bohosiewicz FAS 

Aktorzy z FAS — tak często tytułuje się artykuły, w których opisuje się doniesienia na temat chorób, z którymi mogą zmagać się znane wszystkim gwiazdy. Czy Maja Bohosiewicz cierpi na FAS? Ta polska aktorka  zdobyła serca widzów nie tylko swoim talentem, ale także charyzmą i niezwykle oryginalną urodą, która przyczyniła się do powstawania plotek na temat tego, że Maja Bohosiewicz cierpi na FAS. Aktorka szybko zdementowała te doniesienia, dlatego nie można zaliczyć jej do znanych osób z FAS.

W przestrzeni publicznej regularnie nagłaśnia się problem FAS — gwiazdy oraz aktorzy coraz częściej publicznie namawiają kobiety do całkowitej rezygnacji z picia alkoholu w ciąży. Wkład celebrytów w walkę z FAS jest tym bardziej istotny, że dzięki swojej rozpoznawalności uświadamiają społeczeństwo, jakie katastrofalne skutki może mieć spożycie choćby niewielkiej ilości alkoholu przez ciężarną, niezależnie od etapu ciąży.

Bibliografia (dostępy do źródeł internetowych z dnia 14.02.2024 r.):

 • Agata Horecka-Lewitowicz, Piotr Lewitowicz, Olga Adamczyk-Gruszka, Dariusz Skawiński, Monika Szpringer, Objawy, przebieg i postępowanie w alkoholowym zespole płodowym, Studia Medyczne 2013; 29 (2): 195–198
 • Małgorzata Klecka, Fetal Alcohol Syndrome – Alkoholowy Zespół Płodowy. Poalkoholowe dzieci ze złożoną niepełnosprawnością: https://dzieckokrzywdzone.fdds.pl/index.php/DK/article/view/178
 • Leeanne Denny, Sarah Coles, Robin Blitz (tłumaczenie lek. Marcin Pustkowski), Płodowy zespół alkoholowy i spektrum płodowych zaburzeń alkoholowych: https://www.mp.pl/medycynarodzinna/artykuly/184332,plodowy-zespol-alkoholowy-i-spektrum-plodowych-zaburzen-alkoholowych
 • Gwiazdy z FAS: Przykłady znanych osób z Alkoholowym Zespołem Płodowym w Polskim Showbiznesie: https://centrumfas.pl/gwiazdy-z-fas/
 • Dean Bishop, 7 Celebrities With Fetal Alcohol Syndrome: https://www.or-nc.com/celebrities-with-fetal-alcohol-syndrome/
 • 10 Celebrities with Fetal Alcohol Syndrome: https://diversitynewsmagazine.com/celebrities-with-fetal-alcohol-syndrome/
Natalia Tkacz-Brodacka
Natalia Tkacz-Brodacka
Magister fizjoterapii oraz copywriterka, specjalizująca się w pisaniu artykułów z zakresu szeroko pojętej medycyny i zdrowego stylu życia. Już od 6 lat dzieli się z czytelnikami swoją miłością do pisania, odkrywania najnowszych doniesień ze świata nauki, medycyny i lifestyle'u. Prywatnie mama, pasjonatka jogi, dobrej kawy i pieszych wędrówek górskich po najdalszych zakątkach świata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popular Doctors