Przed skorzystaniem z Serwisu MedCena zapoznaj się z Regulaminem dostępnym pod adresem medcena.pl/regulamin/. Korzystanie z Serwisu jest jednoznaczne z akceptacją Regulaminu.
Update cookies preferences
Strona głównaChorobyZnane osoby z ADHD

Znane osoby z ADHD

ADHD to zaburzenie rozwojowe, które określa się jako zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. Wielu celebrytów, artystów, naukowców oraz polityków urodziło się z ADHD — te sławne osoby mimo trudności przekształciły swoje wyjątkowe spojrzenie na świat w siłę, która pozwoliła im na realizację marzeń oraz osiąganie ambitnych celów. 

Jakie, znane osoby zmagają się z ADHD? Jak ADHD wpłynęło na ich życie i karierę?

Zobacz również:

 1. Znane osoby z zespołem Downa
 2. Znane osoby z zespołem Turnera
 3. Znane osoby z zespołem Aspergera – sportowcy, aktorzy, geniusze, aktorzy

Co to jest ADHD?

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, z ang. ADHD — attention deficit hyperactivity disorder, nazywany jest także zespołem hiperkinetycznym. To zaburzenie rozwojowe, które często zaczyna manifestować się już przed 2 rokiem życia, jednak diagnozę ADHD najczęściej stawia się dzieciom ok. 7 roku życia. 

ADHD charakteryzuje się trzema głównymi grupami objawów: 

 • zaburzenia koncentracji uwagi,
 • nadmierna ruchliwość,
 • impulsywność.

Objawy ADHD zaburzają codzienne funkcjonowanie zarówno w środowisku domowym, szkolnym, jak i rówieśniczym, stając się źródłem wielu trudności i frustracji zarówno dla osoby chorej, jak i jej najbliższego otoczenia. 

ADHD często współtowarzyszą m.in.: zaburzenia lękowe, zaburzenia nastroju, czy specyficzne trudności szkolne. Choć przez wiele lat uważano, że ADHD dotyczy przede wszystkim chłopców, obecne badania wskazują, że dziewczęta równie często mogą być dotknięte tym zaburzeniem. Objawy ADHD utrzymują się u ok. 70% nastolatków oraz u ok. 30-50% osób dorosłych.

W zależności od zastosowanych kryteriów diagnostycznych (ICD-10 lub DSM-V) rozpowszechnienie ADHD szacuje się na 1-19% w populacji światowej.

Sławne osoby z ADHD — polskie gwiazdy i celebryci

W Polskim świecie show-biznesu wiele spośród znanych osób z ADHD otwarcie dzieli się swoimi doświadczeniami, udowadniając, że to zaburzenie rozwojowe nie stoi na przeszkodzie w realizacji marzeń i osiąganiu wielkich sukcesów.

Oto sławne osoby z ADHD z polskiego podwórka:

Joanna Szczepkowska — to ceniona aktorka teatralna i filmowa. Joanna Szczepkowska, jest sławną osobą z ADHD, która otwarcie opowiada o swoim życiu z tym zaburzeniem rozwojowym. Szczepkowska napisała i wyreżyserowała spektakl pt.: “ADHD i inne cudowne zjawiska – wykład nieprzewidywalny”. 

Szymon Majewski — satyryk, aktor i prezenter telewizyjny, Szymon Majewski, również jest znaną osobą z diagnozą ADHD. Jego dynamiczny styl prowadzenia programów oraz twórcze podejście do rozrywki znalazły uznanie wśród wielu widzów.

Krzysztof Skiba — charyzmatyczny lider zespołu Big Cyc, Krzysztof Skiba, jest kolejną polską gwiazdą, która otwarcie mówi o swoim doświadczeniu życia z ADHD.

Natalia Lesz — popularna piosenkarka Natalia Lesz, mimo diagnozy ADHD odnosi sukcesy w branży muzycznej zarówno w Polsce, jak i za granicą. Swoją działalnością artystyczną wspiera kampanie społeczne organizowane przez Polskie Towarzystwo ADHD.

Mikołaj Roznerski — aktor teatralny i filmowy jest kolejną sławną osobą z ADHD. W swoich mediach społecznościowych artysta otwarcie podzielił się z fanami swoją diagnozą, przyznając, że ADHD znacząco oddziałuje na jego zdolność codziennej koncentracji uwagi.

Znane osoby z ADHD, które zyskały światową sławę

Oto znane osoby z ADHD:

Benjamin Franklin — polityk, naukowiec i wynalazca. Znawcy życiorysu Franklina są niemal pewni, że był jedną ze sławnych osób zmagających się z ADHD.

Adam Levine — wokalista zespołu Maroon 5, to kolejna znana osoba z ADHD, która otwarcie przyznaje się do zmagań z tym zaburzeniem rozwojowym.

Channing Tatum — amerykański aktor, tancerz i producent filmowy, który zdobył popularność rolami w filmach takich jak m.in.: ”Magic Mike” czy „Step Up – taniec zmysłów”. Aktor otwarcie mówi o swojej diagnozie ADHD i dysleksji.

Michael Phelps — jeden z najbardziej utytułowanych olimpijczyków w historii, Michael Phelps, to nie tylko niekwestionowany król pływania, ale także kolejna sławna osoba z ADHD.

Paris Hilton — dziedziczka hotelowej fortuny, celebrytka i bizneswoman jest znaną osobą z ADHD, która publicznie przyznała się do diagnozy.

Justin Timberlake — artysta wszechstronny, Justin Timberlake, odnosił sukcesy zarówno na scenie muzycznej, jak i kinie, mierząc się z ADHD.

Lily Allen — ta brytyjska piosenkarka i aktorka w wywiadzie udzielonym dla magazynu ,,The Times” wyznała, że w 2020 roku zdiagnozowano u niej ADHD.

Cara Delevingne — modelka i aktorka, która otwarcie mówi o swoich doświadczeniach życia z ADHD, dzięki czemu stała się inspiracją dla wielu młodych ludzi, którzy także zmagają się z tym zaburzeniem rozwojowym.

Otwartość tych znanych osób z ADHD sprawia, że obalane są różnorodne stereotypy na temat funkcjonowania chorych na ADHD. Wzrasta także społeczna świadomość dotycząca tego zaburzenia rozwojowego, co w znacznej mierze przyczynia się do poprawy jakości życia osób z ADHD.

Bibliografia (dostępy do źródeł internetowych z dnia 20.02.2024 r.):

 • Agata Horecka-Lewitowicz, Piotr Lewitowicz, Monika Szpringer, ADHD – jeden z najczęstszych problemów wieku rozwojowego, Studia Medyczne 2011; 21: 23– 26: https://studiamedyczne.ujk.edu.pl/doc/SM_21_net.pdf#page=23
 • Alison Munden, Jon Arcelus, ADHD. Nadpobudliwość ruchowa. Poradnik dla rodziców, nauczycieli, lekarzy i terapeutów, Dom Wydawniczy Bellona, Warszawa 2006 r.: https://books.google.pl/books?hl=pl&lr=lang_pl&id=7AWdTE0RXxcC&oi=fnd&pg=PA7&dq=ADHD+&ots=YporDlN28h&sig=S6psIAqFx6OPrK1hdhgKA7iCaSg&redir_esc=y#v=onepage&q=ADHD&f=false
 • lek. Magdalena Miernik-Jaeschke, prof. dr hab. Irena Namysłowska, Zespół nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD): https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/psychiatria/78868,zespol-nadpobudliwosci-psychoruchowej-adhd
 • Ilona Lelito, Nie przegapić Einsteina!, Czasopismo Niebieska Linia, nr: 3, 2006 r.: https://psychologia.edu.pl/czytelnia/59-niebieska-linia/163-nie-przegapic-einsteina.html
 •  Smitha Bhandari, Celebrities With ADD/ADHD: https://www.webmd.com/add-adhd/ss/slideshow-celebrities-add-adhd
 • Kimberly Holland, 9 Celebrities with ADHD: https://www.healthline.com/health/adhd/celebrities
Natalia Tkacz-Brodacka
Natalia Tkacz-Brodacka
Magister fizjoterapii oraz copywriterka, specjalizująca się w pisaniu artykułów z zakresu szeroko pojętej medycyny i zdrowego stylu życia. Już od 6 lat dzieli się z czytelnikami swoją miłością do pisania, odkrywania najnowszych doniesień ze świata nauki, medycyny i lifestyle'u. Prywatnie mama, pasjonatka jogi, dobrej kawy i pieszych wędrówek górskich po najdalszych zakątkach świata.

Popular Doctors