ESWL polega na rozkruszaniu kamieni za pomocą fali uderzeniowej wycelowanej w nerkę. Jeśli zabieg jest wykonywany bez znieczulenia – może być bardzo bolesny. Zobacz, od czego jeszcze to zależy.
Dlaczego rozbijanie kamieni nerkowych boli?
Całkowity zabieg ESWL trwa od 30 do nawet 60 minut – w zależności od siły fali uderzeniowej. Podczas tego czasu specjalny aparat “uderza” w jedno miejsce nerki, gdzie znajduje się złóg. Dyskomfort jest porównywalny do bycia nakłuwanym szpilką, a ból może być tak silny, że utrudnia nawet normalne oddychanie. Zabieg jest czasem równie nieprzyjemny, co przeciskanie się złogu przez moczowód.
Ból podczas ESWL a mięśnie i tkanka tłuszczowa
Ogólna zasada jest taka, że im szczuplejsza jest osoba poddawana ESWL, tym boleśniejsze będzie to dla niej doświadczenie. Jest tak, ponieważ mięśnie i tkanka tłuszczowa absorbują pewną część siły fali uderzeniowej, zmniejszając ból podczas zabiegu – ale niestety również jego skuteczność.
Czy rozbijanie kamieni nerkowych odbywa się pod znieczuleniem?
W Polsce często praktykuje się przeprowadzanie zabiegu ESWL bez znieczulenia – nawet punktowego. To podejście skrajnie odmienne od innych krajów, w których chętnie wykorzystuje się całkowitą anestezję. Osoby z wyższym poziomem tkanki tłuszczowej i / lub mięśni faktycznie mogą nie potrzebować znieczulenia, jednak dla osób szczupłych ESWL “na żywca” może wywoływać ogromny ból. Jeśli masz obawy – warto wybrać placówkę, która wykonuje zabieg ze znieczuleniem. Nawet jeśli wiąże się to z dodatkowymi kosztami.
Może Cię zainteresować: Kolka nerkowa – kiedy zgłosić się do szpitala?
A co z bólem po rozbiciu kamieni metodą ESWL?
Możesz odczuwać silny ból w okolicy nerki przez kilka godzin (lub nawet dni) po zabiegu, który zwykle nasila się podczas próby oddania moczu z domieszką krwi. Przygotuj się także, że po ESWL rozbite fragmenty kamienia mogą wpaść do moczowodu i wywołać kolkę nerkową, która będzie wymagać interwencji pogotowia ratunkowego. Po zabiegu staraj się jak najdłużej wypoczywać w domu, aby w razie ataku kolki mieć pod ręką prysznic z gorącą wodą i dozę prywatności.
Rozbijanie kamieni ESWL a zwolnienie lekarskie
Jako że zarówno sam zabieg, jak i jego efekty mogą być bardzo bolesne, poproś o zwolnienie lekarskie. Z reguły nie ma problemu, aby otrzymać L4 na okres kilku dni po wykonanym ESWL. Lepiej spędzić czas rekonwalescencji w domowym zaciszu, niż ryzykować atakiem kolki nerkowej w miejscu pracy.
Dodaj komentarz