Przed skorzystaniem z Serwisu MedCena zapoznaj się z Regulaminem dostępnym pod adresem medcena.pl/regulamin/. Korzystanie z Serwisu jest jednoznaczne z akceptacją Regulaminu.
Update cookies preferences
Strona głównaBez kategoriiCzy rozbijanie kamieni nerkowych metodą ESWL jest bolesne?

Czy rozbijanie kamieni nerkowych metodą ESWL jest bolesne?

ESWL polega na rozkruszaniu kamieni za pomocą fali uderzeniowej wycelowanej w nerkę. Jeśli zabieg jest wykonywany bez znieczulenia – może być bardzo bolesny. Zobacz, od czego jeszcze to zależy.

Dlaczego rozbijanie kamieni nerkowych boli?

Całkowity zabieg ESWL trwa od 30 do nawet 60 minut – w zależności od siły fali uderzeniowej. Podczas tego czasu specjalny aparat “uderza” w jedno miejsce nerki, gdzie znajduje się złóg. Dyskomfort jest porównywalny do bycia nakłuwanym szpilką, a ból może być tak silny, że utrudnia nawet normalne oddychanie. Zabieg jest czasem równie nieprzyjemny, co przeciskanie się złogu przez moczowód.

Ból podczas ESWL a mięśnie i tkanka tłuszczowa

Ogólna zasada jest taka, że im szczuplejsza jest osoba poddawana ESWL, tym boleśniejsze będzie to dla niej doświadczenie. Jest tak, ponieważ mięśnie i tkanka tłuszczowa absorbują pewną część siły fali uderzeniowej, zmniejszając ból podczas zabiegu – ale niestety również jego skuteczność.

Czy rozbijanie kamieni nerkowych odbywa się pod znieczuleniem?

W Polsce często praktykuje się przeprowadzanie zabiegu ESWL bez znieczulenia – nawet punktowego. To podejście skrajnie odmienne od innych krajów, w których chętnie wykorzystuje się całkowitą anestezję. Osoby z wyższym poziomem tkanki tłuszczowej i / lub mięśni faktycznie mogą nie potrzebować znieczulenia, jednak dla osób szczupłych ESWL “na żywca” może wywoływać ogromny ból. Jeśli masz obawy – warto wybrać placówkę, która wykonuje zabieg ze znieczuleniem. Nawet jeśli wiąże się to z dodatkowymi kosztami.

Może Cię zainteresować: Kolka nerkowa – kiedy zgłosić się do szpitala?

A co z bólem po rozbiciu kamieni metodą ESWL?

Możesz odczuwać silny ból w okolicy nerki przez kilka godzin (lub nawet dni) po zabiegu, który zwykle nasila się podczas próby oddania moczu z domieszką krwi. Przygotuj się także, że po ESWL rozbite fragmenty kamienia mogą wpaść do moczowodu i wywołać kolkę nerkową, która będzie wymagać interwencji pogotowia ratunkowego. Po zabiegu staraj się jak najdłużej wypoczywać w domu, aby w razie ataku kolki mieć pod ręką prysznic z gorącą wodą i dozę prywatności.

Rozbijanie kamieni ESWL a zwolnienie lekarskie

Jako że zarówno sam zabieg, jak i jego efekty mogą być bardzo bolesne, poproś o zwolnienie lekarskie. Z reguły nie ma problemu, aby otrzymać L4 na okres kilku dni po wykonanym ESWL. Lepiej spędzić czas rekonwalescencji w domowym zaciszu, niż ryzykować atakiem kolki nerkowej w miejscu pracy.

Roland Myśliwiec
Roland Myśliwiec
Interesuję się sportem i dietetyką. Piszę także na tematy związane z psychologią, urologią i gastrologią, gdzie wykorzystuję swoją wiedzę i dzielę się doświadczeniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popular Doctors