Archiwa

Alzheimer ostatni etap – forum, jak opiekować się chorym?

Alzheimer ostatni etap forum

Jak wygląda codzienność opiekunów osób w ostatnim etapie choroby Alzheimera? Czy można przygotować się na to, co przyniesie najtrudniejszy okres tej nieuleczalnej choroby? W poniższym artykule przyglądamy się relacjom użytkowników forów internetowych, którzy dzielą się swoimi przeżyciami, wyzwaniami oraz momentami zwątpienia. Poznaj ich historie, które odsłaniają brutalną prawdę o życiu z Alzheimerem, ale również pokazują siłę i determinację opiekunów, walczących każdego dnia o godność i komfort swoich bliskich.

Jakie są etapy choroby Alzheimera?

Chorobę Alzheimera dzielimy na 3 etapy: wczesny, średni oraz ciężki. Podczas etapu wczesnego zostaje postawiona diagnoza, a chory zaczyna zapominać przed chwilą usłyszane informacje. Podczas etapu średniego chory staje się uzależniony od osób trzecich (np. rodziny / opiekunów) i zaczyna mieć problemy z komunikacją. Ciężki, ostatni etap Alzheimera, wymaga praktycznie 24-godzinnej opieki nad chorym, który nie jest w stanie poradzić sobie z codziennymi czynnościami, w tym np. pójściem do toalety.

Alzheimer – ostatni etap według użytkowników forum

Sprawdźmy, jak ostatni etap choroby Alzheimera jest opisywany przez użytkowników forów internetowych. Przykładowe wypowiedzi brzmią następująco:

  • “W maju tego roku weszłam jak zwykle do Mamci do pokoju, żeby ją obudzić na śniadanie i ranną toaletę. Przeraził mnie widok: Mamcia nie ruszała się, nie mówiła, nie było żadnych odruchów, prócz mrugania oczami! Myślałam, że już wszystkie asy Alzheimer mi pokazał, że już nic mnie nie ruszy i nie zaskoczy – myliłam się.”
  • “Mamcia, niestety miała właśnie jeden z takich „złych” dni!!. Nie poznała syna! Jej strach był tak ogromny, że po prostu zaczęła bronić się przed Nim! On, nie zorientował się, co stało się no i nieszczęście gotowe. Mamcia tak bardzo wystraszyła się, że zwyczajnie spadła z łóżka”

źródło: http://www.alzheimer-opiekuni.pl/forum/viewtopic.php?t=55

Jak widać na powyższym przykładzie z forum – ostatni etap choroby Alzheimera może prowadzić nawet do zaniku podstawowych odruchów i zapomnienia wyglądu / faktu istnienia najbliższych osób z własnej rodziny. Z tego miejsca chcemy gorąco pozdrowić użytkowniczkę “Joannap”, która podzieliła się swoimi doświadczeniami na forum dedykowanym osobom opiekującymi się bliskimi z chorobą Alzheimera.

Alzheimer – uciążliwe zachowania według użytkowników forum

Odwiedzając inny wpis na forum, możemy przeczytać o uciążliwych zachowaniach u osób chorych na Alzheimera, w tym podczas ostatniego etapu. Przytoczmy kilka przykładów:

  • “Zachowania te często robią wrażenie działań złośliwych i celowych, ale nie są one ani zamierzone, ani skierowane przeciwko nam – wywołuje je choroba.”
  • “W początkowym etapie choroby pojawia się u wielu chorych podejrzliwość. Mają oni poczucie, że ktoś chce im zrobić krzywdę, chce ich okraść, zamykają szafy czy pokoje na klucz, często chowają go.”
  • “Uciążliwym zjawiskiem w początkowym okresie choroby jest nierozróżnianie przez chorego banknotów i nieradzenie sobie z pieniędzmi. Często też chory pieniądze gubi lub chowa.”
  • “Chorzy często też powtarzają pewne czynności i słowa, chodzą krok w krok za opiekunem, nie dając mu chwili spokoju, ciągle zadają to samo pytanie albo robią to same gesty. Te same pytania, zadawane przez chorego dziesiątki razy, są też bardzo męczące.”

źródło: https://opiekunkaradzi.pl/temat/498-uci%c4%85%c5%bcliwe-zachowania-u-chorych-na-alzheimera/

Osoba cierpiąca na tzw. “ostatni etap Alzheimera”, mimo dobrych intencji opiekuna, potrafi być uciążliwa, wręcz irytująca. W takich sytuacjach pomocne może okazać się wsparcie psychologiczne – opiekowanie się chorym, nawet z bliskiej rodziny, jest wykańczające psychicznie, co widać po emocjach, które wręcz wylewają się ze wpisów na forum. Tutaj dziękujemy użytkowniczce “Anna Maria”, która opisała swoje przeżycia na jednym z forów przeznaczonych opiekunom.

Jak opiekować się chorym, który cierpi na ostatni etap Alzheimera?

Opiekowanie się osobą w ostatnim etapie choroby Alzheimera wymaga ogromnej cierpliwości i wytrwałości. Dla wielu opiekunów jest to niezwykle wyczerpujące zadanie, zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie. Forumowicze często podkreślają, jak ważne jest wsparcie zarówno ze strony rodziny, jak i profesjonalistów. Wielu z nich korzysta z pomocy grup wsparcia, gdzie mogą podzielić się swoimi doświadczeniami i uzyskać porady od osób w podobnej sytuacji.

Warto pamiętać, że ostatni etap choroby Alzheimera jest wyjątkowo trudnym okresem nie tylko dla chorego, ale także (a nawet – przede wszystkim) jego opiekunów. Z relacji użytkowników forów internetowych wynika, że najważniejszymi aspektami są wsparcie, cierpliwość i zrozumienie. Dzielenie się doświadczeniami i uzyskiwanie wsparcia od innych osób w podobnej sytuacji może znacząco pomóc w radzeniu sobie z codziennymi wyzwaniami.

Udostępnij wpis

Zostaw komentarz

  • Brak komentarzy
  • Dodaj komentarz

    Pozostałe wpisy z tej kategorii