Przed skorzystaniem z Serwisu MedCena zapoznaj się z Regulaminem dostępnym pod adresem medcena.pl/regulamin/. Korzystanie z Serwisu jest jednoznaczne z akceptacją Regulaminu.
Update cookies preferences

Znane osoby z WZJG

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG) to jedna z postaci nieswoistego zapalenia jelit, które roczne dotyka ok. 10 na 100 000 osób. W świecie show-biznesu znanych jest wiele przypadków celebrytów, aktorów, muzyków oraz polityków, którzy zmagali się z tego typu problemami zdrowotnymi. 

Jakie, znane osoby z WZJG otwarcie podzieliły się swoim doświadczeniem walki z chorobą?

Czym jest wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG)?

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG), należy do grupy nieswoistych chorób zapalnych jelit (NChZJ), których etiopatogeneza wciąż nie została do końca poznana. Choroba atakuje błonę śluzową jelita grubego — odbytnicę, lub odbytnicę i okrężnicę. WZJG o cięższym przebiegu może prowadzić do powstawania bolesnych owrzodzeń i stanu zapalnego jelita, powodując nie tylko dyskomfort, ale także znacząco utrudniając codzienne funkcjonowanie.

Głównym objawem, który zazwyczaj sygnalizuje obecność WZJG, jest nawracająca biegunka, często z obecną domieszką krwi. W chorobie o nasilonym przebiegu obserwuje się także m.in.: silny ból brzucha, ogólne osłabienie oraz stopniową utratę masy ciała.

WZJG ma charakter przewlekły, przebiegając z okresami zaostrzeń i remisji, co wprowadza niestabilność i niepewność w życie osób dotkniętych tą chorobą. Leczenie WZJG ma na celu przede wszystkim zapobieganie nawrotom oraz powikłaniom, a także łagodzenie przebiegu zaostrzeń, co wymaga cierpliwości, a także konsekwentnej i zindywidualizowanej opieki medycznej.

Znane osoby z WZJG — sprawdź, czy znasz te polskie aktorki

W polskim świecie show-biznesu coraz więcej znanych osób z WZJG otwarcie mówi o swoich problemach zdrowotnych:

Agata Młynarska — dziennikarka, prezenterka telewizyjna i pisarka, to jedna ze znanych osób z WZJG, które otwarcie opowiedziały o swojej trudnej walce z chorobą. Agata Młynarska nie tylko buduje świadomość na temat WZJG, lecz także zachęca do rozmów na temat zdrowia psychicznego, równie istotnego w walce z tą chorobą. Jej postawa stanowi nie tylko wsparcie dla osób zmagających się z WZJG, ale także zachęca do zmiany spojrzenia na różnego rodzaju choroby przewlekłe, przynosząc nadzieję i pokazując, że życie pełne pasji jest możliwe, nawet w obliczu takiej diagnozy.

Marianna Gierszewska — jest kolejną znaną osobą z WZJG. Ta polska aktorka w wielu wywiadach bardzo szczerze opowiada o niezwykle trudnej walce z chorobą, która stała się dla niej źródłem inspiracji do zmiany nie tylko ścieżki kariery, ale także całego życia. Marianna Gierszewska oprócz działalności artystycznej zaczęła zawodowo — jako coach — udzielać wsparcia innym, w szczególności kobietom, zmagającym się z różnymi życiowymi trudnościami.

Zagraniczni celebryci i inne, znane osoby z WZJG  

Amy Brenneman — amerykańska aktorka, która zyskała popularność głównie dzięki rolom w serialach, takich jak „NYPD Blue” czy „Judging Amy”, gdzie wcieliła się w postać sędzi Amy Gray. Brenneman jest jedną ze znanych osób z WZJG, która publicznie podzieliła się informacją o swojej walce z chorobą.

Dan Reynolds — muzyk, wokalista zespołu Imagine Dragons, to kolejna, znana osoba z WZJG która otwarcie opowiada o swoich zmaganiach z nieswoistym zapaleniem jelit.

Chuck Lorre — scenarzysta, reżyser i producent filmowy. Zdobył ogromne uznanie jako twórca takich seriali jak „Two and a Half Men”, „The Big Bang Theory”, czy „Mom”. Lorre jest znaną osobą z WZJG, która nie wstydzi się swojej diagnozy, mówiąc o niej publicznie.

Sir Stephen Geoffrey Redgrave — brytyjski wioślarz, wielokrotny złoty medalista olimpijski. Jego sukcesy w życiu osobistym i zawodowym są dowodem na to, że mimo choroby przewlekłej, jaką jest WZJG, można spełniać sportowe marzenia i wieść satysfakcjonujące życie.

Darren Fletcher — to cierpiący na WZJG były szkocki piłkarz, który zdobył rozgłos jako pomocnik w barwach Manchesteru United, gdzie spędził większość swojej kariery klubowej. 

John F. Kennedy — wielu znawców życiorysu Kennedy’ego sugeruje, że były prezydent Stanów Zjednoczonych mógł cierpieć na wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

Shinzo Abe — były premier Japonii, który zapisał się na kartach historii tego kraju jako osoba najdłużej piastująca to ważne stanowisko. Abe jest kolejną znaną osobą z WZJG która publicznie ujawniła, że zmaga się z nieswoistą, przewlekłą chorobą jelit.

Gregory Itzin — to amerykański aktor, najbardziej znany z roli prezydenta USA w filmie „24 godziny”. W wywiadzie z 2012 roku udzielonym dla Celebrity Health Minute aktor wyznał, że zmaga się z WZJG.

Wszystkie znane osoby z WZJG nie tylko stawiły czoła trudnościom związanym chorobą, ale także przyczyniają się do zwiększenia świadomości społecznej na temat WZJG. Ich otwarta postawa jest okazją do wspierania innych osób zmagających się z nieswoistymi chorobami zapalnymi jelit.

Bibliografia (dostępy do źródeł internetowych z dnia 22.02.2024 r.):

  • Eder P., Łodyga M., Łykowska-Szuber L., Bartnik W., Durlik M., Gonciarz M., Kłopocka M., Linke K., Małecka- Panas E., Radwan P., Rydzewska G.: Wytyczne Grupy Roboczej Konsultanta Krajowego w dziedzinie Gastroenterologii i Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii dotyczące postępowania z pacjentem z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego, Przegląd Gastroenterologiczny, Polski Klub Trzustkowy, vol. 8, no. 1, 2013, pp. 1-20,DOI:10.5114/pg. 2013.34176
  • Magdalena Pawlik, Grażyna Rydzewska, Wrzodziejące zapalenie jelita grubego: https://podyplomie.pl/wiedza/wielka-interna/826,wrzodziejace-zapalenie-jelita-grubego#
  • lek. Magdalena Wiercińska, Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (colitis ulcerosa) – przyczyny, objawy, leczenie: https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/choroby/jelitogrube/65244,wrzodziejace-zapalenie-jelita-grubego-colitis-ulcerosa
  • Marianna Gierszewska o swojej chorobie. „Dorastałam, leżąc na szpitalnym łóżku w pieluszce”: https://www.poradnikzdrowie.pl/aktualnosci/marianna-gierszewska-o-swojej-chorobie-dorastalam-lezac-na-szpitalnym-lozku-w-pieluszce-aa-yg2D-ZxvM-2L5u.html
  • List of people diagnosed with ulcerative colitis: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_people_diagnosed_with_ulcerative_colitis
  • Poonama Sachdeva, Celebrities With Ulcerative Colitis: https://www.webmd.com/ibd-crohns-disease/ulcerative-colitis/ss/slideshow-celebrities-ulcerative-colitis
Natalia Tkacz-Brodacka
Natalia Tkacz-Brodacka
Magister fizjoterapii oraz copywriterka, specjalizująca się w pisaniu artykułów z zakresu szeroko pojętej medycyny i zdrowego stylu życia. Już od 6 lat dzieli się z czytelnikami swoją miłością do pisania, odkrywania najnowszych doniesień ze świata nauki, medycyny i lifestyle'u. Prywatnie mama, pasjonatka jogi, dobrej kawy i pieszych wędrówek górskich po najdalszych zakątkach świata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popular Doctors