Przed skorzystaniem z Serwisu MedCena zapoznaj się z Regulaminem dostępnym pod adresem medcena.pl/regulamin/. Korzystanie z Serwisu jest jednoznaczne z akceptacją Regulaminu.
Update cookies preferences
Strona głównaPsychiatriaZnane osoby z mutyzmem

Znane osoby z mutyzmem

Mutyzm to stosunkowo rzadkie zaburzenie, obserwowane u ok. 0,03% do 0,76% osób w populacji. Jest to stan, w którym jednostka nie jest w stanie mówić w określonych sytuacjach i/l lub w towarzystwie określonych osób, pomimo że jej zdolność do komunikacji werbalnej jest w pełni zachowana. Czym jest mutyzm i jakie znane osoby z mutyzmem przyznały się do zmagań z tym zaburzeniem?

Czym jest mutyzm?

Zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), mutyzm selektywny definiuje się jako niemówienie w konkretnych sytuacjach, środowisku lub w stosunku do określonych osób przez okres dłuższy niż jeden miesiąc.

DSM-5, czyli najnowsza edycja klasyfikacji zaburzeń psychicznych Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego wprowadziła zmiany dotyczące definiowania mutyzmu wybiórczego (ang. selective mutism). Z kategorii „zaburzeń okresu dzieciństwa i adolescencji” mutyzm został przeniesiony do kategorii „zaburzeń lękowych”.

Z kolei według obowiązującej w Polsce klasyfikacji ICD-10, mutyzm wybiórczy znajduje się w podgrupie „zaburzeń funkcjonowania społecznego rozpoczynających się zwykle w dzieciństwie lub w wieku młodzieńczym”

Według klasyfikacji ICD-10 warunki rozpoznania mutyzmu obejmują:

  • prawidłowy lub bliski prawidłowemu poziom rozumienia mowy, 
  • wystarczające kompetencje w posługiwaniu się mową 
  • możliwość normalnego, bądź prawie normalnego mówienia w niektórych sytuacjach. 

Niektóre przypadki mutyzmu wybiórczego mogą wiązać się z opóźnieniami w rozwoju mowy lub trudnościami w artykulacji.

Mutyzm najczęściej jest diagnozowany między 2 a 5 rokiem życia i dotyka dwukrotnie częściej dziewcząt niż chłopców, co — jak podkreślają badacze — może mieć związek z uwarunkowaniami społeczno-kulturowymi.

Przyczyny i objawy mutyzmu

Charakterystyczne cechy mutyzmu wybiórczego obejmują:

  • Milczenie w konkretnych sytuacjach: dziecko może swobodnie rozmawiać w domu, ale milczy w przedszkolu, szkole lub innych sytuacjach społecznych.
  • Komunikacja tylko z wybranymi osobami, np. wyłącznie z mamą.
  • Problemy z jedzeniem i korzystaniem z toalety w przedszkolu/szkole: U niektórych dzieci lęk przed werbalnym zgłoszeniem potrzeby wyjścia do toalety jest tak silny, że unikają korzystania z toalety poza domem. Mogą obawiać się także spożywania posiłku przy obcych, czy znajomych z klasy.
  • Brak trudności dydaktycznych: dzieci z mutyzmem wybiórczym często osiągają sukcesy szkolne w sytuacjach, gdzie mowa nie jest wymagana.

Milczenie dziecka nie wynika z uporu czy manipulacji, ale jest rezultatem głęboko osadzonego lęku. Pomoc dla dzieci z mutyzmem wybiórczym obejmuje wczesną diagnozę oraz odpowiednią terapię, której celem jest pokonanie lęku i przywrócenie zdolności do swobodnej komunikacji.

Znane osoby z mutyzmem

Mimo że mutyzm jest często trudny do zdiagnozowania i zrozumienia, niektóre znane osoby z mutyzmem podzieliły się swoimi doświadczeniami z tą formą zaburzeń lękowych.

Do znanych osób z mutyzmem można zaliczyć Gretę Thunberg, światowej sławy szwedzką aktywistkę klimatyczną, słynącą ze swojej niezłomnej determinacji w walce o ochronę planety. Jak donosi Business Insider, w filmie dokumentalnym ,,I am Gretha”, który miał swoją światową premierę w 2020 roku ojciec Grety Thunberg przyznaje, że do ukończenia 3 roku życia córka nie nie komunikowała się absolutnie z nikim spoza najbliższej rodziny.

Inną, znaną osobą z mutyzmem jest brytyjska modelka i była Miss Anglii, Kirsty Heslewood. Na swoim Instagramie gwiazda ujawniła, że zmagała się z mutyzmem wybiórczym do 8 roku życia, nie odzywając się w tamtym czasie do nikogo spoza najbliższej rodziny. Na łamach Daily Mail Online możemy przeczytać, że znana osoba z mutyzmem Kirsty Heslewood w szkole w Hertfordshire, do której uczęszczała, była uważana za ,,dziewczynę, która nie mówi”. 

Dla wielu osób dotkniętych mutyzmem, wsparcie i zrozumienie ze strony rodziny, przyjaciół, nauczycieli i społeczeństwa są kluczowe. Odpowiednio dobrane metody terapii mogą skutecznie pomóc w pokonywaniu przeszkód związanych z mutyzmem.

Bibliografia (dostępy do źródeł internetowych z dnia 13.02.2024 r.):

Natalia Tkacz-Brodacka
Natalia Tkacz-Brodacka
Magister fizjoterapii oraz copywriterka, specjalizująca się w pisaniu artykułów z zakresu szeroko pojętej medycyny i zdrowego stylu życia. Już od 6 lat dzieli się z czytelnikami swoją miłością do pisania, odkrywania najnowszych doniesień ze świata nauki, medycyny i lifestyle'u. Prywatnie mama, pasjonatka jogi, dobrej kawy i pieszych wędrówek górskich po najdalszych zakątkach świata.

Popular Doctors