Przed skorzystaniem z Serwisu MedCena zapoznaj się z Regulaminem dostępnym pod adresem medcena.pl/regulamin/. Korzystanie z Serwisu jest jednoznaczne z akceptacją Regulaminu.
Update cookies preferences
Strona głównaChorobyZnane osoby z glejakiem

Znane osoby z glejakiem

Choć glejak stanowi jedno z najtrudniejszych wyzwań w dziedzinie onkologii, wiele znanych postaci publicznych, zarówno artystów, jak i polityków, stawiło czoła temu nowotworowi. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, czym jest glejak oraz przybliżamy sylwetki znanych osób z glejakiem — aktorów, muzyków, polityków oraz celebrytów.

Czym jest glejak?

Glejaki są nowotworami występującymi głównie w mózgu, oraz w rdzeniu kręgowym (rzadziej). Charakteryzują się naciekowym wzrostem oraz tendencją do lokalnego szerzenia się w obrębie ośrodkowego układu nerwowego (OUN), zazwyczaj bez rozprzestrzeniania się poza mózg. Po przeprowadzeniu badania histopatologicznego glejak jest klasyfikowany zgodnie z typem komórek nerwowych, z których się wywodzi: astrocyty, oligodendrocyty lub ependymocyty.

Objawy glejaka mogą obejmować m.in.: 

  • napady padaczkowe, 
  • zmiany osobowości, 
  • różnorodne zaburzenia neurologiczne,
  • symptomy związane ze zwiększonym ciśnieniem w czaszce, np. ból głowy, mdłości, wymioty i senność. 

Mimo że glejak uważany jest za stosunkowo rzadki nowotwór, stanowi aż 80% wszystkich nowotworów OUN. Występuje zarówno u dzieci, młodzieży, jak i dorosłych, częściej jednak u osób w 5. i 6. dekadzie życia. 

Rocznie, glejak diagnozowany jest u mniej niż 6 na 100.000 osób, ale stanowi istotny odsetek nowotworów OUN na skalę globalną.

Polskie gwiazdy show-biznesu, oraz znane osoby z glejakiem

Irena Jarocka — niezapomniana polska piosenkarka i aktorka, która zmarła w 2012 roku. Jej piękny głos zdobył serca wielu fanów, a diagnoza glejaka była bolesnym ciosem dla całej Polskiej społeczności muzycznej.

Adrianna Biedrzyńska — to znana osoba z glejakiem, która wygrała walkę z nowotworem. Adrianna Biedrzyńska to utalentowana aktorka teatralna, filmowa, telewizyjna oraz piosenkarka. Widzowie znają ją przede wszystkim z takich seriali jak: ,,Klan”, ,,Graczykowie” oraz ,,Barwy szczęścia”.

Jan Kaczkowski — duchowny, inspirujący mówca, autor książek oraz działacz społeczny. Zmarł 28 marca 2016 roku. Jego walka z glejakiem i niepohamowana wola życia stała się inspiracją do nakręcenia w 2022 roku filmu fabularnego pt. ,,Johnny”. 

Igor Drozdowski — utalentowany, poznański fotograf, który swoje prace publikował m.in.: w ,,Elle”, ,,Viva” czy ,,Pani”. Artysta zmarł 24 stycznia 2024 roku.

Znane osoby z glejakiem — światowej sławy celebryci, aktorzy, muzycy

Marc Gilpin — zdobył popularność jako aktor filmowy, występując w drugiej części kultowego filmu „Szczęki”. Gilpin zmarł w 2022 roku, w wieku 56 lat.

Neil Peart — to kolejna, znana osoba z glejakiem. Ten legendarny kanadyjski perkusista i autor tekstów, był słynnym członkiem zespołu rockowego ,,Rush”. Neil Peart zmarł w 2020 roku po długiej walce z glejakiem.

Tom Parker — brytyjski piosenkarz, najbardziej znany z zespołu ,,The Wanted”. Niestety Tom Parker to kolejna znana osoba z glejakiem, która przegrała walkę z chorobą — muzyk zmarł w 2021 roku, w wieku 33 lat, osierocając dwójkę malutkich dzieci.

Barton Cowperthwaite — młody amerykański aktor i tancerz, znany z m.in. z amerykańskiego serialu „Tiny Pretty Things”. W 2023 roku u 31-letniego aktora zdiagnozowano glejaka.

Sam Bottoms — amerykański aktor, znany ze swoich ról w filmach takich jak „Apocalypse Now” czy „The Outlaw Josey Wales”. Niestety nierówna walka z glejakiem doprowadziła w 2008 roku do śmierci artysty.

Annabel Giles — kolejną, znaną osobą z glejakiem jest brytyjska prezenterka telewizyjna, modelka i aktorka, Annabel Giles. Gwiazda publicznie dzieliła się swoimi zmaganiami z glejakiem mózgu. Zmarła w listopadzie 2023 r.  

Znane osoby z glejakiem — politycy

John McCain — amerykański polityk i senator. Zasiadał w Senacie od 1987 do swojej śmierci w 2018 roku. W 2008 roku startował w wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. McCain to kolejna, znana osoba z glejakiem — polityk został zdiagnozowany w 2017 roku, ale mimo intensywnej terapii, zmarł rok później.

Tessa Jowell — brytyjska polityk, która pełniła różne funkcje ministerialne w rządzie brytyjskim. Tessa Jowell dostała diagnozę glejaka mózgu w 2017 roku. Przez ostatnie miesiące swojego życia, jako znana osoba z glejakiem, Jowell angażowała się w działalność charytatywną i walkę o poprawę dostępu do leczenia raka. Zmarła w maju 2018 roku.

Ted Kennedy — amerykański polityk, członek słynnej rodziny Kennedy. Zasiadał w Senacie przez ponad 46 lat, będąc jednym z najdłużej urzędujących senatorów w historii Stanów Zjednoczonych. U Kennedy’ego glejak mózgu został zdiagnozowany w maju 2008 roku. Choć podjął leczenie, polityk zmarł w sierpniu 2009 roku.

Te wyjątkowe postacie ze świata kultury, sztuki, rozrywki i polityki przypominają światu o wyzwaniach, jakie niesie ze sobą diagnoza glejaka. Ich — często publiczna — walka z chorobą stanowi dla społeczeństwa ważne przypomnienie o potrzebie wykonywania regularnych badań kontrolnych i codziennej trosce o swoje zdrowie.

Bibliografia (dostępy do źródeł internetowych z dnia 21.02.2024 r.):

  • Ewelina Bigos, Michał Konrad Spych, Michał Masłowski, Leszek M. Gottwald, Jacek Fijuth, Glejak wielopostaciowy mózgu – problem coraz bardziej aktualny, Medycyna Paliatywna, vol. 6, no. 1, 2014, pp. 7-13
  • Glejak: poradnik dla pacjentów – informacje oparte na wytycznych ESMO dotyczących praktyki klinicznej, European Society for Medical Oncology (ESMO): https://www.esmo.org/content/download/102703/1814228/file/PL-Glejak-Poradnik-dla-Pacjentów.pdf
  • List of people with brain tumors: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_people_with_brain_tumors
  • KSIĄDZ JAN KACZKOWSKI – ŚWIADECTWO WALKI Z GLEJAKIEM: https://www.zwrotnikraka.pl/ksiadz-jan-kaczkowski-swiadectwo-walki-z-glejakiem/
  • ADRIANNA BIEDRZYŃSKA, Od początku zaufałam profesorowi absolutnie:https://glospacjenta.pl/moja-historia/62,od-poczatku-zaufalam-profesorowi-absolutnie
  • Becca Wood, Actor Barton Cowperthwaite, 31, diagnosed with ‘at least’ stage 2 brain tumor: https://www.today.com/health/health/barton-cowperthwaite-brain-cancer-glioma-rcna124759
Natalia Tkacz-Brodacka
Natalia Tkacz-Brodacka
Magister fizjoterapii oraz copywriterka, specjalizująca się w pisaniu artykułów z zakresu szeroko pojętej medycyny i zdrowego stylu życia. Już od 6 lat dzieli się z czytelnikami swoją miłością do pisania, odkrywania najnowszych doniesień ze świata nauki, medycyny i lifestyle'u. Prywatnie mama, pasjonatka jogi, dobrej kawy i pieszych wędrówek górskich po najdalszych zakątkach świata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popular Doctors