Archiwa

Widoczna żyła na czole – przyczyny, jak sobie z nią poradzić?

zabieg na czoło

Widoczna, pionowa żyła na czole to dla większości osób problem natury estetycznej, nierzadko wywołujący obawy o własne zdrowie — czy słusznie? Jeśli chcesz poznać przyczyny powiększonej żyły na czole, widocznych żył na skroniach, a także sposoby radzenia sobie z tymi nieestetycznymi przypadłościami, zapraszamy do lektury tego artykułu.

Powiększona żyła na czole — najczęstsze przyczyny

Nieestetyczna, pionowa żyła na czole to przypadłość, która dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn w różnym wieku. Oto najczęstsze przyczyny powiększonej żyły obserwowanej na czole:

  • Stres i silne emocje: powodują m.in. wzrost ciśnienia tętniczego krwi oraz zmiany napięcia mięśni twarzy oraz szyi, przez co u niektórych osób uwidacznia się powiększona żyła na czole.
  • Wysiłek fizyczny: wzrost ciśnienia tętniczego krwi w wyniku ćwiczeń jest jedną z przyczyn widocznych żył na skroniach oraz pojawienia się powiększonej żyły na czole. Pionowa żyła na czole często pojawia się także podczas wykonywania ćwiczeń i codziennych czynności w pochyleniu (np. skłon w przód, klęk podparty).
  • Nadciśnienie tętnicze: może być przyczyną nawracającego pojawiania się uwypuklonej, pionowej żyły na czole.
  • Genetyka i starzenie się: struktura skóry jest często uwarunkowana genetycznie, przez co u niektórych osób pionowa żyła na czole lub żyły na skroniach stają się bardziej widoczne. Także proces starzenia się może prowadzić do utraty elastyczności skóry, będąc przyczyną wzmożonego uwidocznienia żyły na czole oraz na skroniach.
  • Utrata masy ciała: zmiany w ilości podskórnej tkanki tłuszczowej mogą powodować uwypuklenie pionowej żyły na czole, 
  • Upał, gorączka: widoczna, pionowa żyła na czole często pojawia się jako naturalna reakcja organizmu w odpowiedzi na zwiększoną temperaturę otoczenia (np. letnie upały, wizyta w saunie) lub zwiększoną temperaturę ciała (stan podgorączkowy, gorączka).

Pionowa żyła na czole — jak sobie z nią poradzić?

Jeśli powiększonej żyle na czole nie towarzyszą żadne inne, niepokojące dolegliwości i żyła na czole stanowi wyłącznie problem natury estetycznej, warto wypróbować kilka poniższych sposobów:

  • Techniki relaksacyjne: np. trening autogenny Schulza, muzykoterapia, codzienna medytacja, joga czy odpowiednio dobrane techniki oddechowe, pomagają zredukować przewlekły stres i wzmożone napięcie mięśniowe sprawiając, że pionowa żyła na czole może stać się mniej widoczna.
  • Odpowiednia ilość snu, zdrowa dieta i prawidłowe nawodnienie organizmu: wpływają na kondycję skóry i ogólny stan zdrowia (w tym kondycję naczyń krwionośnych),
  • Masaż twarzy oraz ciała: gdy doskwiera nam powiększona żyła na czole, warto wybrać się na konsultację do fizjoterapeuty oraz doświadczonego kosmetologa,
  • Ćwiczenia mięśni twarzy, np. joga twarzy,
  • Kilkuminutowy, chłodny okład na czoło: szczególnie przydatny, gdy pionowa żyła na czole pojawia się w trakcie upałów,
  • Makijaż: pomocny w codziennym maskowaniu pionowej żyły na czole,
  • Wizyta u chirurga naczyniowego: jeśli widoczna żyła na czole stanowi dla nas duży problem natury estetycznej, warto zasięgnąć porady lekarza, który po przeanalizowaniu naszego stanu zdrowia może zaproponować skuteczne zabiegi zmniejszające widoczność powiększonych naczyń krwionośnych.

Widoczne żyły na skroniach — przyczyny

Zasadniczo, przyczyny widocznych żył na skroniach nie odbiegają od tych, dotyczących powiększenia żyły na czole. Jednak opisując przyczyny widocznych żył na skroniach, warto zwrócić szczególną uwagę na dwie przypadłości:

  • Nadciśnienie tętnicze: nabrzmiała, powiększona żyła na czole oraz widoczne żyły na skroniach, bóle i zawroty głowy, kołatanie serca, czy szumy uszne, mogą być jednymi z objawów współtowarzyszących nadciśnieniu tętniczemu, które wymaga niezwłocznej konsultacji z lekarzem, oraz odpowiedniego leczenia.
  • Olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnic: przyczyną tkliwych, widocznych żył na skroniach może być olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnic (sync. choroba Hortona), nazywana także zapaleniem tętnicy skroniowej. Choroba najczęściej rozwija się u osób powyżej 50 roku życia i współtowarzyszą jej takie objawy jak m.in.: silny ból głowy (często w okolicy skroniowo-potylicznej), tkliwość i niekiedy także obrzęk tętnicy skroniowej, ogólne osłabienie, stan podgorączkowy i/lub gorączka, oraz OB ≥ 50 mm/h. 

W przypadku podejrzenia olbrzymiokomórkowego zapalenia tętnic najeży jak najszybciej udać się do lekarza.

Kiedy obserwujemy u siebie wyraźnie zarysowaną, pionową żyłę na czole lub widoczne żyły na skroniach, nie warto od razu wpadać w panikę — najczęściej nie jest to oznaka poważnej choroby, choć jeśli cokolwiek nas niepokoi, zawsze powinniśmy skonsultować się z lekarzem. Z kolei gdy powiększonej żyle na czole lub widocznym żyłom na skroniach towarzyszą jakiekolwiek, nietypowe objawy, niezwłocznie należy zasięgnąć porady lekarskiej.

Bibliografia (dostępy do źródeł internetowych z dnia 23.01.2024):

  • Anna Kaczyńska, Zbigniew Gaciong, Stres psychiczny a nadciśnienie tętnicze, Nadciśnienie Tętnicze, rok 2003, tom 7, nr 1: https://core.ac.uk/download/pdf/268452984.pdf
  • Mirosława Rozwodowska, Małgorzata M. Rozwodowska, Ahmad El-Essa, Jacek Kubica, Olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnic (zapalenie tętnicy skroniowej). Opis 2 przypadków, Choroby Serca i Naczyń 2006, tom 3, nr 4, 211–216: https://journals.viamedica.pl/choroby_serca_i_naczyn/article/viewFile/12153/10031
  • dr n. med. Leszek Masłowski, Olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnic: https://www.mp.pl/okulistyka/okulistyka-dla-nieokulistow/artykuly/120617,olbrzymiokomorkowe-zapalenie-tetnic
  • Marta Kolankowska-Trzcińska, Psychokosmetologia — możliwość redukcji stresu w gabinecie kosmetologicznym z wykorzystaniem muzykoterapii, masażu, jogi i medytacji, Aesthetic Cosmetology and Medicine, 4 / 2022 / vol. 11: https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2022/08/ACM-2022-04-v5-Kolankowska-PL.pdf
Udostępnij wpis

Zostaw komentarz

  • Brak komentarzy
  • Dodaj komentarz

    Pozostałe wpisy z tej kategorii