Przed skorzystaniem z Serwisu MedCena zapoznaj się z Regulaminem dostępnym pod adresem medcena.pl/regulamin/. Korzystanie z Serwisu jest jednoznaczne z akceptacją Regulaminu.
Update cookies preferences
Strona głównaGastroenterologiaSławne osoby ze stomią - aktorzy i celebryci ze stomią

Sławne osoby ze stomią – aktorzy i celebryci ze stomią

Stomia, choć towarzyszy wielu ludziom na świecie, wciąż jest tematem, który często jest traktowany jako tabu. Jedną z polskich gwiazd otwarcie opowiadających o swojej chorobie jest m.in. Marianna Kowalewska — znana aktorka ze stomią. Jakie inne, sławne osoby ze stomią zdecydowały się publicznie ujawnić informacje o swoim stanie zdrowia?

Czym jest stomia?

Stomia stanowi wynik połączenia światła przewodu pokarmowego ze skórą, co może służyć wprowadzaniu substancji odżywczych (gastrostomia) lub stworzeniu alternatywnej drogi odprowadzania kału (kolostomia, ileostomia) lub moczu (urostomia).

W kontekście jelita grubego stomia jelitowa w wielu przypadkach staje się koniecznością wskutek przebiegu chorób, takich jak m.in.:

  • rak jelita grubego, który jest najczęstszym powodem utworzenia stomii jelitowej, 
  • nieswoiste choroby zapalne jelit, do których można zaliczyć chorobę Leśniowskiego-Crohna oraz wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG).

Stomia może być stała, stanowiąc integralną i trwałą część zabiegu operacyjnego, jak i czasowa, pełniąc rolę tymczasowego rozwiązania np. w leczeniu wad rozwojowych przewodu pokarmowego u dzieci.

Marianna Gierszewska — polska aktorka ze stomią

,,Marianna Kowalewska i stomia” to temat wielu artykułów oraz wywiadów, w których znana, polska aktorka ze stomią dzieli się swoją historią walki z nieswoistą chorobą zapalną jelit, oraz kulisami życia z wyłonioną stomią. Marianna Kowalewska, obecnie znana jako Marianna Gierszewska, zmieniła nazwisko w 2020 roku, poślubiając Miłosza Gierszewskiego. Jak wyznała Marianna Kowalewska, stomia została wyłoniona u niej krótko przed tym, jak poznała swojego ukochanego, dlatego już podczas drugiej randki aktorka poinformowała go o swojej chorobie i życiu ze stomią. 

Marianna Kowalewska — stomia w jej przypadku była konieczną formą leczenia chirurgicznego, w wyniku ciężkiego przebiegu wrzodziejącego zapalenia jelita grubego (WZJG).

Jak obecnie podkreśla w wielu wywiadach Marianna Gierszewska, stomia sprawiła, że narodziła się na nowo. Znana aktorka ze stomią podczas walki z WZJG była niemal całkowicie pozbawiona możliwości normalnego funkcjonowania. Marianna Gierszewska wspomina, że z powodu ogromnego bólu i przewlekłej biegunki z domieszką krwi jej organizm był w stanie skrajnego wycieńczenia. Tuż przed operacją wyłonienia stomii Marianna Gierszewska leżała w łóżku w pieluszce, nie mając siły nawet na to, aby pójść samodzielnie pod prysznic. 

Obecnie ta znana aktorka ze stomią nie tylko otwarcie dzieli się swoimi doświadczeniami, ale jest również spełnioną żoną, mamą oraz coachem, wspierając kobiety, a także osoby chorujące na nieswoiste zapalenie jelit.

Sławne osoby ze stomią — czy Tatiana Okupnik się do nich zalicza?

Tatiana Okupnik — w internecie pojawiło się wiele plotek na temat tego, że wokalistka znana m.in. z zespołu ,,Blue Café”, ma wyłonioną stomię. Wszystko dlatego, że gwiazda podzieliła się swoimi doświadczeniami trudnych porodów, oraz powstałą w związku z tym koniecznością wykonania operacji. To właśnie wtedy wiele osób zaczęło spekulować, że chodzi o stomię — Tatiana Okupnik nigdy jednak nie potwierdziła tych doniesień. Co prawda przyznała, że po porodzie cierpiała na trudności z wypróżnianiem, jednak nie wiązało się to z koniecznością wyłonienia stomii — Tatiana Okupnik otwarcie opowiada jednak o swojej walce z depresją oraz przebytej operacji waginoplastyki, która znacząco poprawiła jakość jej życia po dwóch, trudnych porodach.

Sławne osoby ze stomią

Ann Sothern — legenda Hollywood, była jedną z pierwszych sławnych osób ze stomią, które publicznie przyznały się do przejścia tej ,,wstydliwej” w tamtym czasie operacji.

Loretta Young — to amerykańska aktorka ze stomią, laureatka Oscara, która musiała przejść operację wycięcia guza jelita, co doprowadziło do wyłonienia stomii. Pomimo trudności zdrowotnych, kontynuowała swoją karierę aktorską, zdobywając uznanie widzów.

Al Geiberger — były zawodowy golfista, stał się jednym z najbardziej znanych sportowców ze stomią.

Dwight Eisenhower — były prezydent Stanów Zjednoczonych, również znalazł się w gronie sławnych osób ze stomią. Eisenhower przeszedł operację usunięcia części jelita w wyniku powikłań po zapaleniu wyrostka robaczkowego.

Blake Beckford — brytyjski model fitness, który stał się inspiracją dla wielu osób ze stomią. Po przejściu operacji usunięcia jelita grubego z powodu choroby Leśniowskiego-Crohna, otwarcie podzielił się swoją historią i drogą do zaakceptowania własnego ciała.

Adele Roberts — to kolejna, sławna osoba ze stomią. Ta brytyjska prezenterka radiowa stacji BBC przeszła zabieg wyłonienia stomii w przebiegu leczenia raka jelita grubego.

Dzięki temu, że tak wiele sławnych osób ze stomią zdecydowało się publicznie podzielić swoimi doświadczeniami, społeczna świadomość oraz akceptacja osób żyjących ze stomią, z roku na rok zwiększa się.

Bibliografia (dostepy do źródeł internetowych z dnia 22.02.2024 r.):

  • Lucyna Pachocka, Anna Urbanik, Stomia jelitowa – epidemiologia, rys historyczny, zasady wyłaniania i rodzaje stomii jelitowych, Probl Hig Epidemiol 2014, 95(3): 586-590: http://phie.pl/pdf/phe-2014/phe-2014-3-586.pdf
  • dr med. Andrzej L. Komorowski, Stomia: https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/132730,stomia
  • CHORZY ZE STOMIĄ: https://gastroenterologia-praktyczna.pl/a1614/Chorzy-ze-stomia.html/
  • MARIANNA KOWALEWSKA, Jestem i Będę: Nie kłócę się z losem: https://www.vogue.pl/a/jestem-i-bede-nie-kloce-sie-z-losem
  • Anna Jastrzębska, Tatiana Okupnik o przebytej waginoplastyce: „Na swoje krocze mówiłam 'dół’, 'podwozie’, uważałam, że jest brzydkie”: https://www.hellozdrowie.pl/tatiana-okupnik-o-przebytej-waginoplastyce-na-swoje-krocze-mowilam-dol-podwozie-uwazalam-ze-jest-brzydkie/
  •  Laura Cox, Famous People with Ostomies: https://www.shieldhealthcare.com/community/news/2016/03/29/famous-people-with-ostomies/
  • Sarah Winfrey, 5 Celebrities With Stoma Bags and Tips for Managing: https://www.mycrohnsandcolitisteam.com/resources/celebrities-with-stoma-bags-and-tips-for-managing
  • Judy Klemesrud, OSTOMIES: NO LONGER 'THE SECRET SURGERY’: https://www.nytimes.com/1982/05/03/style/ostomies-no-longer-the-secret-surgery.html
Natalia Tkacz-Brodacka
Natalia Tkacz-Brodacka
Magister fizjoterapii oraz copywriterka, specjalizująca się w pisaniu artykułów z zakresu szeroko pojętej medycyny i zdrowego stylu życia. Już od 6 lat dzieli się z czytelnikami swoją miłością do pisania, odkrywania najnowszych doniesień ze świata nauki, medycyny i lifestyle'u. Prywatnie mama, pasjonatka jogi, dobrej kawy i pieszych wędrówek górskich po najdalszych zakątkach świata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popular Doctors