Przed skorzystaniem z Serwisu MedCena zapoznaj się z Regulaminem dostępnym pod adresem medcena.pl/regulamin/. Korzystanie z Serwisu jest jednoznaczne z akceptacją Regulaminu.
Update cookies preferences
Strona głównaLekiSilne leki przeciwbólowe na kręgosłup – forum

Silne leki przeciwbólowe na kręgosłup – forum

Ból kręgosłupa to jeden z najsilniejszych dyskomfortów, jakich może doświadczyć człowiek. W poszukiwaniu ulgi, wiele osób sięga po silne leki przeciwbólowe, które są tematem gorących dyskusji. Niektórzy twierdzą, że najlepiej działa ketoprofen, by inni chwalili sobie diklofenak. Zobacz, jaki lek jest najlepszy zdaniem użytkowników forum.

Pamiętaj: Silne leki przeciwbólowe wywołują szereg efektów ubocznych i łatwo je przedawkować. Przed rozpoczęciem kuracji zawsze konsultuj się z lekarzem specjalistą. Leki jedynie zatajają ból, nie pozbywając się źródła problemu.

Maść przeciwbólowa (np. Fastum, Retopron) na kręgosłup – forum

Pierwszą linią obrony często są maści przeciwbólowe dostępne w aptece. Przykładami takich preparatów może być Fastum i Retopron – w obu przypadkach substancją czynną jest ketoprofen. Wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe. Ketoprofen hamuje działanie enzymu cyklooksygenazy, co prowadzi do zmniejszenia produkcji prostaglandyn – mediatorów bólu i stanu zapalnego. Oto przykładowa wypowiedź z forum:

  • “Mój tata cierpi na tę przypadłość i co jakiś czas ma właśnie takie objawy. Doraźnie może pomóc jakaś maść z apteki (Fastum, Ketopron), ale Twoja mama powinna koniecznie pójść do lekarza, bo silne środki przeciwbólowe, które na pewno jej pomogą, sprzedawane są tylko na receptę. Czasami, kiedy stan jest cięższy potrzeba uciec się do antybiotyków, a nawet zastrzyków.”

Podczas bólu kręgosłupa warto zacząć od maści przeciwbólowych, gdyż są bezpieczniejsze dla zdrowia pacjenta i nie mają złego wpływu na układ pokarmowy – w przeciwieństwie do połykanych tabletek.

Leki przeciwbólowe na receptę (np. Dicloduo) na kręgosłup – forum

Dopiero w dalszej kolejności można postawić na leki przeciwbólowe na receptę – oczywiście po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Wśród medykamentów na kręgosłup popularnym wyborem jest np. DicloDuo, którego substancją czynną jest diklofenak w postaci soli sodowej. Podobnie, jak poprzednik, wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe – również działa poprzez hamowanie cyklooksygenazy, co skutkuje zmniejszeniem produkcji prostaglandyn. Oto przykładowy komentarz z forum:

  • “Moja mama na bóle kręgosłupa brała Dicloduo, ale to lek na receptę. Jeśli ból nie będzie długo ustępował, niech mama się upiera, żeby zrobić rezonans magnetyczny. Moją mamę też zaczął boleć kręgosłup. Najpierw leczyli na korzonki, potem na rwę kulszową. I tak rok na lekach przeciwbólowych, jakaś rehabilitacja, prądy itp. W końcu zażądała skierowania na rezonans, bo pokazuje nie tylko kości, ale też tkanki miękkie – okazało się, że to przepuklina rdzeniowo-kręgowa.

Alternatywą dla DicloDuo może być Diclac, dostępny zarówno w formie tabletek jak i czopków. Choć to mniej przyjemna forma przyjmowania leków, możesz pominąć tym sposobem podrażnień żołądka.

Pozostałe silne leki przeciwbólowe na kręgosłup – forum

Oprócz ketoprofenu i diklofenaku, inne popularne substancje z tej grupy to ibuprofen, naproksen, i celekoksyb. Są szeroko stosowane ze względu na swoje przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe właściwości. W ostateczności lekarz może przepisać Ci leki opioidowe, takie jak tramadol lub kodeina, które są skuteczne, ale wiążą się z ryzykiem uzależnienia i szeregiem możliwych działań ubocznych, w tym sedacji, zaparcia i nudności.

Stosowanie tych silniejszych leków powinno być dokładnie monitorowane przez lekarza, ze względu na potencjalne ryzyko poważnych działań ubocznych, w szczególności przy długotrwałym stosowaniu. Pamiętaj, aby nie opierać się wyłącznie na komentarzach z forum, a zamiast tego ufać specjaliście. Choć użytkownicy zwykle nie mają złych intencji, mogą nie dać dobrej porady.

Źródła wypowiedzi z forum:

Forum Wizaz, wątek: “OKROPNY ból w kręgosłupie”

Zespół MedCena
Zespół MedCena
Ten artykuł został napisany przez specjalistów z portalu MedCena, fascynujących się medycyną i pokrewnymi tematami. W skład naszego zespołu wchodzą m.in. doktorzy i magistrzy interesujący się nauką o leczeniu chorób.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popular Doctors