Przed skorzystaniem z Serwisu MedCena zapoznaj się z Regulaminem dostępnym pod adresem medcena.pl/regulamin/. Korzystanie z Serwisu jest jednoznaczne z akceptacją Regulaminu.
Update cookies preferences
Strona głównaOnkologiaRak wątroby – rokowania. Jak szybko rozwija się rak wątroby? Ile się...

Rak wątroby – rokowania. Jak szybko rozwija się rak wątroby? Ile się żyje z rakiem wątroby?

Rak wątroby jest jednym z poważniejszych wyzwań medycznych, z którymi mierzą się pacjenci, a rokowania zależą od wielu czynników, takich jak typ raka, stadium zaawansowania, ogólny stan zdrowia pacjenta oraz szybkość podjęcia i rodzaj leczenia. Tempo rozwoju tej choroby może być różne – od stosunkowo wolno postępujących przypadków do tych, które rozwijają się błyskawicznie, znacznie ograniczając możliwości terapeutyczne. Rak wątrobowy, mimo że nie znajduje się w centrum uwagi mediów i kampanii zdrowotnych na równi z takimi nowotworami jak rak piersi czy rak płuc, stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego. W 2020 roku, choć w Polsce był sklasyfikowany dopiero jako 17. najczęściej występujący nowotwór wśród mężczyzn i 24. wśród kobiet, to niestety przyczynił się do aż 2140 zgonów. Liczby te świadczą o wysokiej śmiertelności i podkreślają potrzebę większej świadomości na temat tej choroby oraz znaczenia wczesnego wykrywania i leczenia, które mogą ratować życie. W poniższym artykule przyjrzymy się, jakie są aktualne statystyki i badania na temat przeżywalności przy raku wątroby, a więc ile się żyje z rakiem wątroby. 

Z artykułu dowiesz się:

 • Jak szybko rozwija się rak wątroby
 • Jakie są rokowania dotyczące raka wątroby
 • Jak długo można żyć z przerzutami do wątroby

Zobacz również: Jak się umiera na glejaka? Czy pacjent cierpi?

Jak szybko rozwija się rak wątroby? Ile się żyje z rakiem wątroby?

Jak szybko rozwija się rak wątroby? Rak wątroby, często rozwijający się na tle marskości, jest jednym z najbardziej podstępnych nowotworów, gdyż przez długi czas może nie dawać wyraźnych objawów. Znaczne pogorszenie stanu zdrowia pacjentów z przewlekłymi chorobami wątroby, takie jak narastająca żółtaczka, utrata masy ciała, obrzęki czy encefalopatia, może być jedynym sygnałem alarmowym. Odpowiadając więc na pytanie – jak szybko rozwija się rak wątroby, trzeba stwierdzić, że niestety, rak wątroby charakteryzuje się szybkim wzrostem, z czasem podwojenia masy guza wynoszącym od 4 do 6 miesięcy, co sprawia, że prognozy są niekorzystne. Wczesne wykrycie choroby, możliwe dzięki regularnym badaniom USG i monitorowaniu markera nowotworowego AFP, choć nie zawsze skuteczne, zwiększa szanse na leczenie. Pomimo ograniczeń w diagnostyce, systematyczny nadzór nad pacjentami z wysokim ryzykiem zachorowania, zalecany przez specjalistyczne towarzystwa, pozwala na wcześniejsze wykrywanie i podjęcie leczenia, co może istotnie poprawić rokowania.

Rak wątroby – rokowania. Jak długo się żyje?

Ile się żyje z rakiem wątroby? Pięcioletnia przeżywalność pacjentów po resekcji wątroby waha się od 34% do 65%, co już samo w sobie jest istotną informacją. Jak długo można żyć z przerzutami do wątroby po operacji? Jeszcze bardziej obiecujące wyniki można zaobserwować po przeszczepieniu wątroby, gdzie aż 80% pacjentów żyje dłużej niż 5 lat po operacji, 60% przekracza próg 10 lat, a 30% dożywa 20 lat. Dane te podkreślają znaczenie dostępnych opcji leczenia i pokazują, że w niektórych przypadkach, dzięki nowoczesnym metodom, możliwe jest znaczne przedłużenie życia.

Należy pamiętać, że rokowania dla pacjentów z rakiem wątroby, podobnie jak w przypadku innych typów nowotworów, zależą w dużym stopniu od etapu, na którym choroba zostanie zdiagnozowana, jest kluczowe dla poprawy statystyk przeżywalności. Dlatego niezmiernie ważne jest, aby nie tylko lekarze, ale i pacjenci byli świadomi znaczenia wczesnego wykrywania.

Promowanie zdrowego stylu życia, w tym:

 • zdrowej diety, 
 • regularnej aktywności fizycznej, 
 • ograniczania spożycia alkoholu, 
 • a także zaprzestania palenia tytoniu

ma fundamentalne znaczenie w profilaktyce nie tylko raka wątroby, ale również wielu innych chorób. Dodatkowo, zachęcanie do obserwacji własnego ciała i niebagatelizowania jakichkolwiek niepokojących zmian czy objawów może znacząco przyczynić się do wczesnego diagnozowania i zwiększyć szanse na skuteczne leczenie. Wczesne wykrycie nowotworu, czy to poprzez regularne badania przesiewowe, czy też dzięki uwadze na sygnały wysyłane przez nasze ciało, jest fundamentem, który często ratuje życie. 

Jak długo można żyć z przerzutami do wątroby?

Jak długo można żyć z przerzutami do wątroby? Przerzuty do wątroby są najczęstszym typem nowotworu złośliwego tego narządu, przewyższając w Europie i Ameryce Północnej liczbą przypadków guzy pierwotne aż czterdziestokrotnie. W kontraście, regiony takie jak południowo-wschodnia Azja czy południowa Afryka odnotowują wyższą częstość występowania raka wątrobowokomórkowego, co pokazuje geograficzne różnice w zachorowalności.

Wątroba często staje się miejscem, gdzie lokalizują się przerzuty z nowotworów nabłonkowych i neuroendokrynnych pochodzących z układu pokarmowego, takich jak jelito grube, żołądek czy trzustka. Ponadto przerzuty mogą pochodzić z nowotworów nabłonkowych spoza układu pokarmowego, np. raka piersi, płuca czy jajnika, a także z guzów litych nienabłonkowych, jak czerniak czy mięsaki.

Więc kluczowe pytanie brzmi – jak długo można żyć z przerzutami do wątroby? Leczenie chirurgiczne, w tym resekcja przerzutów wątrobowych, pozostaje złotym standardem w radzeniu sobie z tym wyzwaniem, oferując szanse na 5-letnie przeżycie w przedziale od 25% do 70%. Kluczowe jest usunięcie wszystkich ognisk nowotworowych przy zachowaniu marginesu onkologicznego. Znajomość anatomii chirurgicznej wątroby i techniki minimalizujące utratę krwi podczas operacji są fundamentalne dla ograniczenia ryzyka powikłań i śmiertelności.

Rozwój technik chirurgicznych umożliwił wprowadzenie nowych metod, takich jak embolizacja gałęzi wrotnej wspierająca regenerację wątroby przed resekcją dwuetapową, termoablacja, chemoembolizacja, radioembolizacja, a także nowoczesne terapie takie jak radioterapia stereotaktyczna. Współczesna chemioterapia i terapia celowana molekularnie, dostosowane do mutacji genetycznych, takich jak RAS i BRAF, są również istotnymi elementami kompleksowego podejścia do leczenia przerzutów do wątroby.

Bilbiografia:

 1. Wojciechowska, U., Barańska, K., Michałek, I., Olasek, P., Miklewska, M., & Didkowska, J. A. (2021). Nowotwory złośliwe w Polsce w 2020 roku. Krajowy Rejestr Nowotworów
 2. https://onkologia.org.pl/pl/nowotwor-watroby-objawy-wczesne-wykrycie
 3. Szczeklik, A., & Gałecki, P. (2023). Interna Szczeklika 2023/24. Mały podręcznik. Medycyna Praktyczna.
 4. https://www.termedia.pl/onkologia/Prof-Marek-Krawczyk-o-leczeniu-przerzutow-nowotworowych-do-watroby-,45657.html
Małgorzata Buchkovska
Małgorzata Buchkovska
Jako studentka psychologii klinicznej na National Louis University z głębokim zainteresowaniem medycyną, łączę swoją pasję do zdrowia psychicznego i fizycznego z miłością do pisania. Ta unikalna kombinacja pozwala mi tworzyć wartościowe treści, które uczą, informują i inspirują zarówno specjalistów w dziedzinie zdrowia, jak i szeroką publiczność. Moje zaangażowanie w naukę i pisarstwo odzwierciedla się w moim dążeniu do zrozumienia złożoności ludzkiego ciała i umysłu oraz w pragnieniu dzielenia się tą wiedzą poprzez wysokiej jakości teksty medyczne i psychologiczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popular Doctors