Niewiele osób ma świadomość, że zajście w ciążę może objawiać się w jamie ustnej. Ciężarne kobiety często skarżą się na opuchnięte (rozpulchnione) i krwawiące dziąsła, a czasem nawet na ból z towarzyszącym stanem zapalnym. Skąd się to bierze i czy jest to normalne? Odpowiedź poniżej.
Opuchnięte i krwawiące dziąsła w ciąży
Gdy kobieta zachodzi w ciążę, jej organizm uwalnia większe ilości progesteronu – to hormon, który oprócz odpowiadania za prawidłowy rozwój dziecka, wpływa na inne tkanki, między innymi dziąsła. Jak to możliwe? Progesteron powoduje ogólnie rozszerzenie naczyń krwionośnych i wzrost przepływu krwi w tkankach, oczywiście w celu zapewnienia bezpieczeństwa ciąży. Takie opuchnięte dziąsła znacznie łatwiej uszkodzić, np. podczas szczotkowania lub nitkowana, co nierzadko kończy się obfitym krwawieniem. [1]
Jeśli dziąsła zaczęły krwawić dopiero podczas ciąży, a problem nie występował nigdy wcześniej – zwykle nie ma powodu do obaw. Po porodzie, gdy, poziom progesteronu zacznie wracać do normy, a dziąsła przestaną być tak opuchnięte (czytaj: nie będzie tak łatwo doprowadzić do krwawienia). Przez ten czas można jedynie zastosować rozwiązania łagodzące, czyli np.:
- wymienić szczoteczkę do zębów na miększą, nitkować delikatniej, jednocześnie utrzymując prawidłową, a nawet wzmożoną higienę jamy ustnej, by nie doprowadzić do stanu zapalnego związanego z nieprawidłową higieną;
- zwiększyć podaż witaminy C i K (po konsultacji lekarskiej);
- zrezygnować z jedzenia słodkich i ostrych potraw.
Pozostaje jednak pytanie – co zrobić, gdy krwawienie jest bardzo silne, wręcz niepokojące? Najlepszą odpowiedzią zawsze jest wizyta u lekarza dentysty (umów się na wizytę do stomatologa korzystając z MedCeny). Może się okazać, że krwawienie jest niepowiązane z ciążą, a ich wystąpienie w tym samym czasie jest niczym więcej, jak zbiegiem okoliczności. Wtedy lepiej od razu zadbać o zdrowie swojej jamy ustnej, aby nie doprowadzić np. do infekcji bakteryjnej, która mogłaby mieć wpływ na dziecko (np. zagrażać jego zdrowiu).
Zapalenie i ból dziąseł w ciąży
Nieco inną kwestią jest ból dziąseł w ciąży i towarzyszące temu zapalenie (podczas obrzęku i krwawienia ból jest lekki lub nie występuje w ogóle). Powód tego stanu rzeczy jest identyczny – czyli podwyższony poziom progesteronu. Szacuje się, że tzw. ciążowe zapalenie dziąseł występuje u około 60-70% ciężarnych i wynika z nagromadzenia płytki nazębnej oraz wrażliwości dziąseł na bakterie. Nie od dziś wiadomo, że ciąża osłabia naturalną odporność organizmu, co często objawia się właśnie w jamie ustnej.
Jeśli nie występuje gorączka ani zmiany ropne, to istnieje duża szansa, że zapalenie i ból są tymczasowe – jednak mimo wszystko najlepiej udać się do stomatologa. Pomocny może okazać się też lekarz rodzinny i badanie krwi: niedobór witaminy C oraz D osłabia strukturę dziąseł i zwiększa ryzyko ich zapalenia. Podczas ciąży kobiety często zmieniają swój styl życia (a co za tym idzie – dietę), więc takie niedobory mogą się niespodziewanie pojawić. Należy omówić ewentualną suplementację z prowadzącym ciążę ginekologiem. Ale co robić, gdy ból staje się nie do zniesienia, a na wizytę u lekarza dentysty przyjdzie Ci jeszcze poczekać? Możesz spróbować:
- płukanek (bez zawartości alkoholu);
- urozmaiconej i pełnowartościowej diety.
Przed wizytą u stomatologa możesz wstępnie chcieć samodzielnie sprawdzić, czy Twoje dziąsła są w stanie zapalnym. Jak to zrobić? Oprócz zaczerwienienia i obrzęku (które czasem trudno zauważyć), często pojawia się nieprzyjemny zapach z ust, przypominający rybę. W skrajnych przypadkach pojawia się tzw. rozchwianie zębów, jednak jest to na tyle rzadki objaw, że raczej nie warto zaprzątać sobie nim głowy (jest to do zdiagnozowania przez lekarza dentystę). 🙂
Dlaczego chore dziąsła w ciąży są niebezpieczne?
Badania wykazują, że nieleczone zapalenie dziąseł zwiększa ryzyko powikłań ciążowych, takich jak przedwczesny poród czy niska waga urodzeniowa dziecka. Wynika to z tego, że bakterie odpowiedzialne za stany zapalne mogą przenikać do krwiobiegu i prowadzą do reakcji zapalnej. Z tego też powodu dbanie o jamę ustną w ciąży może realnie wpłynąć na zdrowie matki i dziecka. Regularne stomatologiczne wizyty kontrolne, prawidłowa higiena i zdrowa dieta są wskazane szczególnie w ciąży.
Bibliografia
[1] https://adanews.ada.org/huddles/pregnancy-increases-risk-of-gum-disease
Dodaj komentarz