Przed skorzystaniem z Serwisu MedCena zapoznaj się z Regulaminem dostępnym pod adresem medcena.pl/regulamin/. Korzystanie z Serwisu jest jednoznaczne z akceptacją Regulaminu.
Update cookies preferences
Strona głównaUrologiaKamica nerkowaOliwa z oliwek na kamienie nerkowe – czy to działa?

Oliwa z oliwek na kamienie nerkowe – czy to działa?

Być może dotarła kiedyś do Ciebie informacja, że oliwa z oliwek pomaga walczyć z kamicą nerkową – a nawet magicznie “rozpuszcza” złogi. Dziś wytłumaczymy Ci, dlaczego ten mit jest szkodliwy.

Jak oliwa z oliwek (rzekomo) pomaga na kamienie nerkowe?

Wiele osób uważa, że oliwa z oliwek działa jako środek smarny, podobnie, jak olej silnikowy. Mechanizm działania jest tutaj prosty – oliwa miałaby pomóc “prześlizgnąć” się kamieniowi nerkowemu przez moczowód i pęcherz. Niektórzy radzą nawet, aby do oliwy wycisnąć świeży sok z cytryny. Ale oczywiście nie ma żadnych badań naukowych na potwierdzenie tego sposobu.

Dlaczego oliwa z oliwek nie działa na kamienie nerkowe?

Ponieważ oliwa jest w pełni “przetwarzana” w układzie pokarmowym, a nie drogach moczowych. Absurdalne jest myślenie, jakoby picie “śliskich” płynów miało sprawiać, że mocz również taki będzie. To zupełnie tak, jakby wypicie napoju gazowanego miało sprawiać, że mocz będzie się bardziej pienił. A co z sokiem z cytryny? To faktycznie środek alkalizujący mocz, który zapobiega tworzeniu się kamieni wapniowo-szczawianowych i z kwasu moczowego. Jednak w żadnym stopniu nie pomaga przedostać się złogowi przez moczowód.

Może Cię zainteresować: Czy kamienie nerkowe można rozpuścić?

Oliwa z oliwek – dlaczego według pacjentów to działa?

Na wielu polskich i zagranicznych forach (np. Reddicie) można przeczytać opinie osób cierpiących na kamicę nerkową, którzy twierdzą, że oliwa pomogła im urodzić kamień. Choć łatwo w to uwierzyć – niestety jest to co najwyżej dowód anegdotyczny. Dopóki nie potwierdzą tego badania naukowe, lepiej nie pić dużych ilości oliwy, gdyż może to wpłynąć negatywnie na układ pokarmowy.

Roland Myśliwiec
Roland Myśliwiec
Interesuję się sportem i dietetyką. Piszę także na tematy związane z psychologią, urologią i gastrologią, gdzie wykorzystuję swoją wiedzę i dzielę się doświadczeniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popular Doctors