Przed skorzystaniem z Serwisu MedCena zapoznaj się z Regulaminem dostępnym pod adresem medcena.pl/regulamin/. Korzystanie z Serwisu jest jednoznaczne z akceptacją Regulaminu.
Update cookies preferences
Strona głównaUrologiaNiski ciężar właściwy moczu - co oznacza? Jak zwiększyć ciężar właściwy moczu?

Niski ciężar właściwy moczu – co oznacza? Jak zwiększyć ciężar właściwy moczu?

Ciężar właściwy moczu jest jednym z podstawowych parametrów ocenianych podczas badania ogólnego moczu. Niski ciężar właściwy moczu w niektórych przypadkach może być sygnałem problemów zdrowotnych. Na forum pacjenci często pytają, czy ciężar właściwy moczu wynoszący 1,010 g/l to powód do niepokoju? Co oznacza niski ciężar właściwy moczu u dziecka, oraz za niski ciężar właściwy moczu w ciąży? 

W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, co może oznaczać niski ciężar właściwy moczu oraz podpowiadamy, jak zwiększyć ciężar właściwy moczu.

Zobacz również: Oddawanie moczu 20 razy dziennie – czy to normalne? Co może być przyczyną?

Niski ciężar właściwy moczu — co oznacza ten parametr, jakie są normy?

Ciężar właściwy moczu (tzw. gęstość względna moczu) mierzony podczas badania ogólnego moczu odzwierciedla stopień zagęszczenia moczu, zależny głównie od ilości spożywanych płynów oraz zdolności nerek do właściwej regulacji ilości wody wydalanej z organizmu. Badanie ogólne moczu powinno być przeprowadzane na próbce moczu pobranej rano (tuż po przebudzeniu), ze środkowego strumienia moczu.

Wartość referencyjna ciężaru właściwego moczu, czyli zakres wartości uznawany za normę, wynosi zazwyczaj od 1003 do 1035 g/l. Jest to standardowy zakres stosowany w laboratoriach diagnostycznych. Warto pamiętać, że różne laboratoria mogą stosować nieco odmienne zakresy referencyjne, które zawsze są umieszczane na karcie wyników badań pacjenta. 

Przyczyny niskiego ciężaru właściwego moczu

Na niejednym forum internetowym pacjenci pytają o przyczyny niskiego ciężaru właściwego moczu, oznaczonego np. na poziomie 1010 g/l. Taki wynik może być rezultatem m.in.: 

 • Spożywania płynów krótko przed pobraniem porannej próbki moczu, np. spożycie bardzo dużej ilości płynów i/lub soczystych owoców przed snem, lub w nocy,
 • Zażywania leków moczopędnych,
 • Zaburzeń hormonalnych np. niedobór wazopresyny, 
 • Zaburzeń elektrolitowych, wynikających m.in.: z niedoboru potasu lub zwiększonego stężania wapnia w surowicy krwi,
 • Choroby nerek np. niewydolność nerek,
 • Kłębuszkowe lub śródmiąższowe zapalenie nerek

Warto mieć na uwadze, że ciężar właściwy moczu zmniejsza się fizjologicznie wraz z wiekiem. Stały, niezależny od spożywanych płynów, niski ciężar właściwy moczu np.1010 g/l, może wskazywać na izostenurię — przewlekłą chorobą nerek, w której stopniowo tracą one zdolność do zagęszczania moczu. Wyniki badania moczu oraz swoje obawy, związane z niskim ciężarem właściwym moczu, zawsze należy skonsultować z lekarzem.

Zobacz: Śmierdzący mocz – przyczyny, objawy. Intensywny zapach moczu po alkoholu, szparagach, w ciąży

Niski ciężar właściwy moczu w ciąży — na forum kobiety pytają, czy ciężar właściwy moczu 1010 to powód do niepokoju?

Niski ciężar właściwy moczu, za niski w ciąży, może budzić zrozumiałe obawy u przyszłych mam, które starają się monitorować wszelkie aspekty swojego zdrowia oraz zdrowia rozwijającego się dziecka.

Na forum lekarze podkreślają, że wszystkie wyniki badań, w tym wyniki badania ogólnego moczu, zawsze należy skonsultować z ginekologiem prowadzącym ciążę. Za niski ciężar właściwy moczu w ciąży nie powinien być analizowany jako pojedynczy, izolowany parametr, lecz zawsze w zestawieniu z pozostałymi wynikami badań ciężarnej. 

Warto zauważyć, że niski ciężar właściwy moczu w zakresie 1010 g/l nie zawsze musi być powodem do niepokoju. W ciąży za niski ciężar właściwy moczu często jest związany ze zwiększoną podażą płynów. Pamiętajmy, że u każdej, przyszłej mamy dobowe zapotrzebowanie na płyny znacząco wzrasta, dlatego gdy kobieta prawidłowo dba o swoje nawodnienie parametr, jakim jest ciężar właściwy moczu, w niektórych przypadkach może być nieco za niski w ciąży. Wszystkie wątpliwości zawsze należy jednak skonsultować z lekarzem, aby wykluczyć ewentualne problemy m.in. nerkowe czy hormonalne.

Niski ciężar właściwy moczu u dziecka

W przypadku dzieci, normy ciężaru właściwego moczu są zbliżone do parametrów stosowanych u dorosłych, jednak analizując wyniki badań moczu, warto przede wszystkim mieć na uwadze wiek dziecka. 

W 1-roku życia niemowlęcia zdolność nerek do utrzymania właściwego stężenia substancji w moczu jest jeszcze niedojrzała. Większą zdolność do zagęszczania moczu nerki dziecka zazwyczaj osiągają po ukończeniu 1,5 roku życia, a wg. niektórych źródeł pełna dojrzałość tego procesu występuje dopiero około 12. roku życia. Zatem niski ciężar właściwy moczu u dziecka w 1-roku życia nie powinien być traktowany jako pojedynczy parametr patologiczny.

W przypadku uzyskania wyniku badań z niskim ciężarem właściwym moczu u dziecka lekarz zawsze skupia się na zebraniu dokładnego wywiadu lekarskiego i dokładnym zbadaniu małego pacjenta. Izolowany, niski ciężar właściwy moczu u małego dziecka nie powinien automatycznie budzić niepokoju, ale może stanowić istotny element diagnostyki, gdy jest łączony z innymi obserwowanymi objawami, np. nadmierne pragnienie (polidypsja), czy częste oddawanie moczu (poliuria). W każdym przypadku konsultacja z pediatrą jest kluczowa dla właściwej interpretacji wyników i ewentualnego, dalszego postępowania.

Jak zwiększyć ciężar właściwy moczu?

Niemal na każdym forum internetowym o tematyce medycznej pacjenci pytają, jak zwiększyć ciężar właściwy moczu tym bardziej, kiedy ich wynik badania moczu oscyluje w granicach 1010 g/l?

Oto kilka ogólnych wskazówek, które mogą okazać się pomocne, jak chcemy zwiększyć ciężar właściwy moczu:

 • Dieta bogata w białko i potas: Dieta zawierająca odpowiednią ilość białka i potasu może nam pomóc, jak próbujemy zwiększyć ciężar właściwy moczu.
 • Unikanie diuretyków: niektóre substancje, takie jak kofeina czy alkohol, działają moczopędnie, prowadząc do zwiększonego wydalania płynów z organizm.
 • Indywidualnie dobrana suplementacja witamin i minerałów: niedobory witamin i minerałów mogą wpływać na funkcjonowanie nerek i ogólny metabolizm, jednak suplementacja zawsze powinna być stosowana zgodnie z zaleceniami lekarza.

Jak chcemy zwiększyć ciężar właściwy moczu i przyjmujemy na stałe jakiekolwiek leki, zapytajmy lekarza, czy nie mają one działania moczopędnego (diuretycznego), ponieważ może to wpływać na stale utrzymujący się, niski ciężar właściwy moczu.

Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na nasze zdrowie, zawsze należy skonsultować się z lekarzem, który dostosuje zalecenia do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Bibliografia (dostępy do źródeł internetowych z dnia 01.02.2024):

 • Marek Tałałaj, Marzanna Paczyńska, Badanie moczu z oceną wydolności nerek – niedoceniany element diagnostyki w praktyce lekarza rodzinnego, Postępy Nauk Medycznych 4/2007, s. 119-124: https://www.czytelniamedyczna.pl/2729,badanie-moczu-z-ocen-wydolnoci-nerek-niedoceniany-element-diagnostyki-w-praktyc.html
 • lek. Dorota Miszewska-Szyszkowska, prof. dr hab. med. Magdalena Durlik, Najczęstsze błędy w interpretacji wyników badania ogólnego moczu, Medycyna po Dyplomie-11-2012 : https://podyplomie.pl/medycyna/10583,najczestsze-bledy-w-interpretacji-wynikow-badania-ogolnego-moczu
 • RYBAK K., SPOREK M., GALA-BŁĄDZIŃSKA A.,  MAZUR-LASKOWSKA M., DUMNICKA P., WALOCHA J., DROŻDŻ R., KUŻNIEWSKI M., CERANOWICZ P., KUŚNIERZ-CABALA B., Badanie ogólne moczu u chorych z ostrym zapaleniem trzustki we wczesnej fazie rozwoju choroby, Przegląd Lekarski 2016 / 73 / 2: https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/bitstream/handle/item/137652/sporek_et-al_badanie_ogolne_moczu_u_chorych_2016.pdf?sequence=1&isAllowed=y
 • dr hab. n. med. Teresa Nieszporek, Katedra i Klinika Nefrologii, Endokrynologii i Chorób Przemiany Materii, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Mały ciężar właściwy moczu: https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/lista/62866,maly-ciezar-wlasciwy-moczu
 • dr n. med. Robert Drabczyk, ,,Ciężar właściwy moczu”: https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/lista/64618,ciezar-wlasciwy-moczu oraz ,,O czym świadczy mały ciężar właściwy moczu?”: https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/lista/111216,o-czym-swiadczy-maly-ciezar-wlasciwy-moczu
Natalia Tkacz-Brodacka
Natalia Tkacz-Brodacka
Magister fizjoterapii oraz copywriterka, specjalizująca się w pisaniu artykułów z zakresu szeroko pojętej medycyny i zdrowego stylu życia. Już od 6 lat dzieli się z czytelnikami swoją miłością do pisania, odkrywania najnowszych doniesień ze świata nauki, medycyny i lifestyle'u. Prywatnie mama, pasjonatka jogi, dobrej kawy i pieszych wędrówek górskich po najdalszych zakątkach świata.

Popular Doctors