Przed skorzystaniem z Serwisu MedCena zapoznaj się z Regulaminem dostępnym pod adresem medcena.pl/regulamin/. Korzystanie z Serwisu jest jednoznaczne z akceptacją Regulaminu.
Update cookies preferences
Strona głównaLekiMetformina – skutki uboczne, forum, opinie, komentarze

Metformina – skutki uboczne, forum, opinie, komentarze

Metformina to doustny lek przeciwcukrzycowy, który zmniejsza poziom glukozy we krwi. Jest stosowana podczas cukrzycy typu 2, zwłaszcza u osób z nadwagą, u których nieskuteczna okazuje się zbilansowana dieta i regularne ćwiczenia fizyczne. Mimo że lek cieszy się pozytywną opinią wśród lekarzy i pacjentów, wywołuje szereg uciążliwych skutków ubocznych. Zobacz, jak na ich temat wypowiadają się użytkownicy forum.

Metformina skutki uboczne – forum

Metformina ma duży wpływ na układ pokarmowy, wywołując nudności (czasem z wymiotami), wzdęcia, bóle, skurcze, dyskomfort i biegunki. Czasem pojawia się także metaliczny posmak w ustach, senność, bóle mięśni, a nawet zaburzenia rytmu serca. Jak jednak informacje widniejące na ulotce mają się do rzeczywistości? Oto przykładowe komentarze z forum na temat skutków ubocznych Metforminy:

  • “Wzięłam na razie 2 tabletki i dziś nasiliło się rozwolnienie.”
  • “Miałam sensacje XX wieku, ale dołączyłam probiotyk i przeszło mi całkowicie po 3 tygodniach.”
  • “Miałam podobnie, to minie.”
  • “Mnie rozwolnienie złapało dopiero przy większej dawce.”
  • “Też miałam, powinno minąć za jakiś czas.”

Jak widzisz – użytkownicy skarżą się głównie na problemy gastryczne (rozwolnienie). Istnieje jednak kilka sposobów na zminimalizowanie skutków ubocznych po zażyciu Metforminy. Komentarze z forum wspominają o następujących wskazówkach:

  • tabletkę należy przyjmować po posiłku, aby ograniczyć wpływ na żołądek;
  • do kuracji warto włączyć probiotyk, gdyż Metformina wyjaławia florę bakteryjną;
  • warto rozważyć start kuracji od najniższej dawki (500) i zwiększać co około 2 tygodnie;
  • warto także wykonać badanie kreatyniny, gdyż zażywanie Metforminy wymaga zdrowych nerek.

źródło: forum Ovu Friend, wątek: “Metformina/ skutki uboczne”

Metformina a alkohol

Według opinii z innego forum, kombinacja Metforminy i alkoholu może prowadzić do poważnych skutków ubocznych, w tym do zwiększenia ryzyka wystąpienia kwasicy mleczanowej, rzadkiego, ale poważnego zaburzenia metabolicznego. Alkohol zwiększa ryzyko kwasicy mleczanowej, ponieważ obniża produkcję glukozy w wątrobie, co zmusza organizm do metabolizowania kwasów tłuszczowych, prowadząc do nagromadzenia mleczanu. Zaleca się więc unikanie spożycia alkoholu podczas leczenia Metforminą.

Metformina a odchudzanie

Metformina jest często stosowana jako środek pomocniczy w odchudzaniu u osób z forum z insulinoopornością lub cukrzycą typu 2. Jednakże nie jest to mądre podejście – lepiej postawić na aktywność fizyczną i zbilansowaną dietę (deficyt kaloryczny). Czasem Metformina może być przepisana jako preparat ograniczający niekontrolowane napady głodu, jednak zawsze powinno się to odbywać pod kontrolą lekarza specjalisty.

Metformina w ciąży

Stosowanie Metforminy w ciąży jest kontrowersyjne. Chociaż niektóre badania sugerują, że może być bezpieczna i nawet korzystna w leczeniu cukrzycy ciążowej, zawsze należy to robić pod ścisłym nadzorem lekarza. Potencjalne skutki uboczne u ciężarnych kobiet z forum obejmują te same co u innych pacjentów, tj. nudności, wymioty i biegunkę, co może mieć wpływ na stan odżywienia matki i płodu.

Metformina na noc

Podawanie Metforminy na noc może być zalecane dla niektórych pacjentów z forum w celu lepszego zarządzania poziomem glukozy we krwi w nocy i na czczo rano. Jednakże, niektórzy pacjenci mogą doświadczać intensyfikacji skutków ubocznych, takich jak bóle żołądka, biegunka czy nawet kwasica mleczanowa, zwłaszcza gdy lek jest przyjmowany bez odpowiedniego posiłku.

Metformina bez recepty – czy istnieje?

Metformina jest dostępna tylko i wyłącznie na receptę – nic więc dziwnego, że użytkownicy forum często pytają o zamiennik bez recepty. Niestety, ale odpowiedź nie jest pozytywna: wszystkie zamienniki dostępne są wyłącznie na receptę. Bez recepty można zakupić jedynie zioła, które pomagają w leczeniu cukrzycy, np. z morwą białą czy berberysem.

Metformina skutki uboczne forum – podsumowanie

Pacjenci z forum, mimo pozytywnych opinii medycznych, często skarżą się na uciążliwe skutki uboczne takie jak nudności, wymioty, biegunki, metaliczny posmak w ustach, senność oraz bóle mięśniowe. Forumowicze dzielą się jednak poradami, jak zmniejszyć negatywne skutki leku, sugerując m.in. przyjmowanie Metforminy po posiłkach, włączenie probiotyków do diety, czy rozpoczynanie terapii od mniejszych dawek. Pamiętaj, aby każdy lek i suplement stosować pod nadzorem lekarza.

Zespół MedCena
Zespół MedCena
Ten artykuł został napisany przez specjalistów z portalu MedCena, fascynujących się medycyną i pokrewnymi tematami. W skład naszego zespołu wchodzą m.in. doktorzy i magistrzy interesujący się nauką o leczeniu chorób.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popular Doctors