Kolka nerkowa jest nie tylko bolesna, ale też niebezpieczna dla życia lub zdrowia pacjenta. Podczas ataku najlepiej każdorazowo zgłaszać się do szpitala, a przynajmniej do lekarza urologa na podstawowe badania USG.
Dlaczego warto zgłosić się do szpitala podczas kolki nerkowej?
Podczas kolki nerkowej ryzykujesz poniższymi powikłaniami:
- zakażenie dróg moczowych – zwłaszcza podczas toczących się infekcji;
- uszkodzenie nerek – np. poprzez blokowanie przepływu moczu;
- krwawienie z dróg moczowych – gdy kamień przetnie moczowód;
- wodonercze – czyli rozszerzenie nerki mogące trwale ją uszkodzić.
Z tego powodu ważne jest, aby wybrać się do szpitala od razu po wystąpieniu pierwszych objawów kolki nerkowej. Gdy będziesz już na miejscu, otrzymasz leki przeciwbólowe i rozkurczające, które pomogą Ci w wydaleniu złogu. Nie ma sensu siedzieć w domu i czekać – potrzebna jest pilna interwencja lekarska.
Może Cię zainteresować: Jaką wodę pić podczas kamicy nerkowej?
Czy karetka zabiera do szpitala chorych na kamicę nerkową?
To zależy od dyspozytora, który akurat odbierze telefon. Niestety, częstą praktyką wśród polskich dyspozytorów medycznych jest bagatelizowanie pacjentów cierpiących na kolkę nerkową. Utarło się, że nie jest to na tyle niebezpieczne schorzenie, aby wysyłać pogotowie ratunkowe. Ale w rzeczywistości jest wręcz przeciwnie – więc jeśli zauważysz u siebie kolkę nerkową, dzwoń pod 112 aż do skutku, gdyż od tego może zależeć Twoje życie.
Kiedy KONIECZNIE zgłosić się do szpitala z kolką nerkową?
Nie każdy może mieć ochotę zgłaszać się do szpitala za każdym razem, gdy pojawi się kolka nerkowa. Istnieje jednak lista objawów, podczas których powinno to być absolutną koniecznością. Wygląda ona następująco:
- Gdy kamień nerkowy jest zbyt duży, aby mógł samodzielnie opuścić organizm (zwykle powyżej 7-8 mm).
- Gdy walczysz z zakażeniem układu moczowego, co często objawia się gorączką.
- Gdy wymioty i nudności uniemożliwiają spożycie wody oraz leków.
- Gdy zauważasz intensywne krwawienie, np. oddając mocz w toalecie.
- Gdy mimo spożywania wody oddajesz małe ilości moczu (potencjalny zastój).
Jakie badania w szpitalu podczas kolki nerkowej?
W pierwszej kolejności powinno być wykonane USG oraz TK. To od decyzji lekarza zależy, czy tomografia zostanie wykonana z kontrastem, jednak warto wiedzieć, że jego użycie może dodatkowo spotęgować ból podczas kolki nerkowej. W międzyczasie dział laboratorium powinien dokładnie przebadać Twoją krew i mocz, np. pod kątem obecności bakterii. Po przyjęciu leków przeciwbólowych i rozkurczających warto zostać na kilka dni obserwacji, gdyż istnieje duża szansa, że już po kilku godzinach ból powróci.
Dodaj komentarz