Przed skorzystaniem z Serwisu MedCena zapoznaj się z Regulaminem dostępnym pod adresem medcena.pl/regulamin/. Korzystanie z Serwisu jest jednoznaczne z akceptacją Regulaminu.
Update cookies preferences
Strona głównaDietaKetoza – słodki smak w ustach. Jak to działa?

Ketoza – słodki smak w ustach. Jak to działa?

Ketoza, popularny efekt stosowania diety ketogenicznej, może przynieść zarówno szybką utratę wagi, jak i nieoczekiwane zaskoczenie w postaci słodkiego smaku w ustach. Zanurzmy się w świat biochemii ciała ludzkiego, aby zrozumieć, jak niskie spożycie węglowodanów prowadzi do produkcji ciał ketonowych i dlaczego to właśnie one mogą być odpowiedzialne za ten efekt uboczny.

Czym jest ketoza i jak się objawia?

Ketoza to stan metaboliczny, w którym organizm, zamiast korzystać z glukozy jako głównego źródła energii, zaczyna wykorzystywać tłuszcze. Dzieje się tak, gdy spożycie węglowodanów jest bardzo niskie, co zmusza wątrobę do przekształcania tłuszczów w ciała ketonowe. Te ciała ketonowe są następnie używane jako paliwo przez różne tkanki i organy, w tym mózg.

Objawy ketozy najczęściej obejmują utratę wagi (dzięki zmniejszonemu spożyciu węglowodanów organizm zaczyna spalać zgromadzone tłuszcze), zmiany w trawieniu (w początkowych fazach adaptacji mogą wystąpić problemy z trawieniem, takie jak zaparcia lub biegunki) oraz tytułowy słodki smak w ustach, idący w parze z zapachem. To tzw. “keto-oddech”, który często przypomina zapach owocowy lub aceton (niektórym może kojarzyć się ze zmywaczem do paznokci).

Dlaczego pojawia się słodki smak w ustach?

Słodki smak w ustach pojawia się z powodu obecności ciał ketonowych, a szczególnie acetonu, który jest jednym z trzech głównych typów ketonów produkowanych przez wątrobę (pozostałe to beta-hydroksymaślan i acetooctan). Aceton jest eliminowany z organizmu na różne sposoby, w tym przez oddech i mocz. Jego obecność w jamie ustnej może prowadzić do odczuwania słodkiego lub metalicznego smaku. Jest to szczególnie zauważalne u osób, które dopiero zaczynają dietę ketogeniczną, ponieważ organizm jeszcze się nie przystosował do efektywnego wykorzystywania ciał ketonowych.

Jak pozbyć się słodkiego smaku w ustach podczas ketozy?

Słodki smak w ustach podczas ketozy może być nieprzyjemny. Oto kilka sposobów, jak można szybko się go pozbyć:

 • Picie dużej ilości wody. Regularne picie wody może pomóc w wypłukiwaniu nadmiaru ketonów z organizmu. Staraj się pić po 2-3 litry wody każdego dnia.
 • Higiena jamy ustnej. Częste mycie zębów, używanie płynów do płukania ust i nitkowanie może pomóc w zredukowaniu nieprzyjemnego smaku.
 • Spożywanie świeżych ziół. Żucie mięty, pietruszki lub innych świeżych ziół może pomóc maskować słodki smak.
 • Zwiększenie spożycia węglowodanów. W niektórych przypadkach, delikatne zwiększenie ilości spożywanych węglowodanów może pomóc zredukować produkcję ketonów, co zmniejszy intensywność słodkiego smaku.
 • Monitorowanie stanu ketozy. Regularne sprawdzanie poziomu ketonów we krwi lub moczu może pomóc w lepszym zarządzaniu dietą ketogeniczną i minimalizowaniu niepożądanych objawów.

Pamiętaj jednak, że z dietą ketogeniczną (czyli z niską podażą węglowodanów) nie ma żartów – możesz doprowadzić bowiem do niebezpiecznej dla życia kwasicy ketonowej. Nie eksperymentuj z dietą na własną rękę i zawsze stosuj się do zaleceń specjalisty, np. dietetyka. W razie jakichkolwiek wątpliwości lub niepokojących objawów od razu wybierz się do lekarza.

Inne przyczyny słodkiego smaku w ustach

Oprócz ketozy, słodki smak w ustach może być wywoływany też przez inne czynniki. Przykładowe wyglądają następująco:

 • Zaburzenia metaboliczne. Cukrzyca, zwłaszcza jeśli jest źle kontrolowana, może prowadzić do słodkiego smaku w ustach ze względu na wysoki poziom glukozy we krwi.
 • Refluks żołądkowo-przełykowy. Kwas żołądkowy dostający się do przełyku i jamy ustnej może czasami powodować słodki lub kwaśny smak.
 • Infekcje i stany zapalne. Infekcje jamy ustnej, takie jak pleśniawki, mogą zmieniać smak w ustach.
 • Dieta i spożywane produkty. Niektóre pokarmy i napoje mogą pozostawiać po sobie słodki posmak. Dodatkowo, sztuczne słodziki często stosowane w gumach do żucia czy napojach mogą również powodować taki smak.
 • Leki i suplementy. Niektóre leki mogą zmieniać zmysł smaku, prowadząc do słodkiego posmaku w ustach.
 • Zaburzenia neurologiczne. Uszkodzenia nerwów smakowych mogą powodować nieprawidłowe odczuwanie smaków.
 • Dehydratacja i suchy otwór nosowo-gardłowy. Słodki smak w ustach może być czasami objawem odwodnienia.
 • Zmiany hormonalne. W niektórych przypadkach, takich jak ciąża, zmiany hormonalne mogą wpływać na odczuwanie smaku.

Jeśli często odczuwasz w swoich ustach słodki smak – umów się na wizytę lekarską. Faktycznie może to być ketoza, jednak może to być również inny, niebezpieczny objaw.

Zespół MedCena
Zespół MedCena
Ten artykuł został napisany przez specjalistów z portalu MedCena, fascynujących się medycyną i pokrewnymi tematami. W skład naszego zespołu wchodzą m.in. doktorzy i magistrzy interesujący się nauką o leczeniu chorób.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popular Doctors