Przed skorzystaniem z Serwisu MedCena zapoznaj się z Regulaminem dostępnym pod adresem medcena.pl/regulamin/. Korzystanie z Serwisu jest jednoznaczne z akceptacją Regulaminu.
Update cookies preferences
Strona głównaLekiJakie leki zabrać do Turcji, a jakie przywieźć? Zakazane leki w Turcji

Jakie leki zabrać do Turcji, a jakie przywieźć? Zakazane leki w Turcji

Planując podróż do Turcji, warto zabrać ze sobą małą apteczkę, wyposażoną w podstawowe, sprawdzone medykamenty — jakie leki zabrać do Turcji? Rygorystyczne przepisy dotyczące transportu niektórych leków mogą sprawić, że podróżujący znajdzie się w trudnej sytuacji. Dlatego w dzisiejszym artykule podpowiadamy, jakie leki są w Turcji zakazane, oraz jakie leki przywieźć z Turcji i czy warto to robić?

Jakie leki zabrać do Turcji, czy zabieranie apteczki jest konieczne?

Choć apteki w Turcji (tur. eczane) są dobrze wyposażone i łatwodostępne w regionach turystycznych, warto zabrać ze sobą niewielką apteczkę — w razie nagłej potrzeby, sprawdzone specyfiki będziemy mieć pod ręką.

Jakie leki zabrać do Turcji — zawartość apteczki dopasujmy nie tylko do długości i specyfiki wyjazdu, ale także do ewentualnych potrzeb podróżnych np. małe dzieci, osoby przewlekle chore.

WAŻNE: Leki na receptę, które przyjmujemy na stałe (w ilości odpowiadającej długości wyjazdu), należy spakować do bagażu podręcznego, wraz z oryginalnymi opakowaniami, ulotkami, receptą i zaświadczeniem od lekarza w j.angielskim, potwierdzającym konieczność ich zażywania, oraz dawkowanie.

Zobacz również: Biegunka po powrocie z Turcji – przyczyny, kiedy do lekarza, jak jej uniknąć?

Jakie leki zabrać do Turcji na wakacyjny wyjazd — lista podstawowa

 • Leki na gorączkę i przeciwbólowe
 • Leki na objawy przeziębienia, np. tabletki na gardło, krople do nosa i syrop na kaszel
 • Leki na dolegliwości żołądkowe: No-spa, lek na biegunkę (np. nifuroksazyd), elektrolity
 • Probiotyki: Kiedy zastanawiamy się, jakie leki zabrać do Turcji nie możemy zapomnieć o probiotykach. Kurację warto rozpocząć na kilka dni przed wyjazdem i kontynuować podczas całego pobytu. 
 • Środek do dezynfekcji ran + mały zestaw plastrów, gazików i bandaż elastyczny
 • Leki przeciwalergiczne: warto wziąć kilka saszetek wapna do rozpuszczania w wodzie. Jakie leki zabrać do Turcji, jeśli mamy stwierdzoną alergię? Spakujmy środek przepisany przez lekarza, w oryginalnym opakowaniu, wraz z receptą i zaświadczeniem lekarskim w j. angielskim.
 • Preparat przeciwko ukąszeniom owadów + środek łagodzący ukąszenia
 • Krem z wysokim filtrem UV + żel na oparzenia słoneczne

Dodatkowo warto spakować termometr, a w przypadku kobiet także niewielki zapas środków higienicznych (podpaski, tampony), aby były pod ręką w razie nagłej potrzeby.

Sprawdź: Jak przewozić leki w samolocie Ryanair? Leki w bagażu podręcznym i rejestrowanym Ryanair

Zakazane leki w Turcji — czy taka lista istnieje?

Na stronie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych podróżni znajdą informację, że gdy zamierzają przewieźć leki do Turcji, na granicy mogą zostać poproszeni o przedstawienie zaświadczenia od lekarza lub recepty, przetłumaczonej na język turecki i poświadczonej przez konsula tureckiego w Polsce. Dotyczy to także preparatów, które w Polsce są dostępne bez recepty. Dzięki temu celnicy zyskają potwierdzenie, czy dane leki są zakazane w Turcji, czy są podróżującemu niezbędne, oraz przewożone wyłącznie dla własnego użytku. 

To oznacza, że nie ma ściśle określonej listy leków zakazanych Turcji i osoby przeprowadzające kontrolę podejmują indywidualne decyzje w sprawie każdego, przewożonego preparatu. Jeśli do wakacyjnej apteczki chcemy spakować jakiekolwiek medykamenty, w szczególności dostępne w Polsce na receptę, dla każdego leku należy zabrać:

 • Oryginalne opakowanie wraz z ulotką,
 • Receptę,
 • Zaświadczenie lekarskie, najlepiej przetłumaczone na j. angielski, zaświadczające o konieczności zażywania i sposobie dawkowania preparatu.

Zakazane leki w Turcji — najbardziej rygorystyczne kontrole dotyczą silnych preparatów na receptę, m.in. z morfiną, kodeiną, czy tramadolem. Ścisłej kontroli i dodatkowych zaświadczeń lekarskich (także w j. tureckim) mogą wymagać także leki psychotropowe, czy odurzające. 

Jeśli zażywamy silne leki, wybieramy się na wakacje i mamy wątpliwości, czy są to leki zakazane w Turcji, oraz na jakich zasadach możemy je transportować, warto zasięgnąć informacji w Ambasadzie Turcji w Warszawie.

Jakie leki przywieźć z Turcji, czy warto?

Wiele tureckich odpowiedników leków jest tańszych niż w Polsce i wciąż dostępnych bez recepty (choć od jakiegoś czasu nie dotyczy to już antybiotyków). Z tego względu niektórzy turyści zastanawiają się, jakie leki przywieźć z Turcji? 

Pamiętajmy, że nawet jeśli dany preparat jest dostępny w tureckiej aptece bez recepty, to wwiezienie go na teren Polski bez stosownej recepty lub zaświadczenia lekarskiego może wiązać się z odpowiedzialnością karną. 

Jakie leki można przywieźć z Turcji? Oczywiście gdy zapomnimy jakiś podstawowych medykamentów np. na biegunkę, czy na gorączkę i w razie potrzeby dokupimy je w tureckiej aptece, możemy niewykorzystany preparat zabrać do Polski, o ile zawiera substancje, które w naszym kraju nie są dostępne na receptę. 
Jakie leki przywieźć z Turcji — najbezpieczniej nie leczyć się na własną rękę, szczególnie nieznanymi preparatami zagranicznymi. Zażywanie wszystkich leków zawsze warto skonsultować z lekarzem miejscowym, lub polskim (na wakacjach można skorzystać z teleporady).

Natalia Tkacz-Brodacka
Natalia Tkacz-Brodacka
Magister fizjoterapii oraz copywriterka, specjalizująca się w pisaniu artykułów z zakresu szeroko pojętej medycyny i zdrowego stylu życia. Już od 6 lat dzieli się z czytelnikami swoją miłością do pisania, odkrywania najnowszych doniesień ze świata nauki, medycyny i lifestyle'u. Prywatnie mama, pasjonatka jogi, dobrej kawy i pieszych wędrówek górskich po najdalszych zakątkach świata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popular Doctors