Przed skorzystaniem z Serwisu MedCena zapoznaj się z Regulaminem dostępnym pod adresem medcena.pl/regulamin/. Korzystanie z Serwisu jest jednoznaczne z akceptacją Regulaminu.
Update cookies preferences
Strona głównaLekiJakie leki zabrać do Egiptu, a jakie przywieźć?

Jakie leki zabrać do Egiptu, a jakie przywieźć?

Egzotyczne podróże do takich krajów jak Egipt cieszą się niesłabnącą popularnością wśród turystów. Jednak zanim wyruszymy w poszukiwaniu relaksu i słońca, warto przemyśleć, jakie leki zabrać do Egiptu. Dobrze skompletowana apteczka to podstawa, jednak aby uniknąć nieprzyjemności podczas kontroli na lotnisku, warto dowiedzieć się, jakich leków nie wolno wwozić do Egiptu. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, jakie leki w Egipcie są zakazane, a jakie leki warto z Egiptu przywieźć.

Jakie leki zabrać do Egiptu — o tym musisz pamiętać!

1. Uwzględnij długość pobytu i szczególne potrzeby uczestników podróży. 

Z domu warto wziąć niewielki zapas sprawdzonych medykamentów, szczególnie jeśli podróżujemy z dziećmi, seniorami czy osobami przewlekle chorymi.

2. Pamiętaj o lekach przyjmowanych na stałe, koniecznie w ilości odpowiadającej długości wyjazdu. Leki przyjmowane na stałe zapakujmy do bagażu podręcznego, do osobnej kosmetyczki.

3. Zakazane leki w Egipcie — co w przypadku niezbędnych leków na receptę? 

Dla każdego preparatu spakujmy oryginalne opakowanie, ulotkę, receptę oraz zaświadczenie od lekarza (w j.angielskim), uzasadniające konieczność zażywania, wraz ze sposobem dawkowania leku.

Jakie leki zabrać do Egiptu — lista podstawowych preparatów

Oto, jakie leki warto zabrać do Egiptu, do bagażu rejestrowanego:

  • Termometr,
  • Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe: warto postawić na sprawdzone preparaty, np. z ibuprofenem lub paracetamolem.
  • Jakie leki zabrać do Egiptu w przypadku przeziębienia? Przyda się blister tabletek na ból gardła, oraz krople do nosa.
  • Probiotyki: warto zażywać je na kilka dni przed wyjazdem i kontynuować przyjmowanie preparatu podczas całego pobytu w Egipcie.
  • Leki na biegunkę + elektrolity do rozpuszczania w wodzie: na biegunkę podróżnych polecane są np. leki zawierające nifuroksazyd.
  • Mała buteleczka preparatu do dezynfekcji ran + zestaw plastrów.
  • Leki przeciwalergiczne. Jakie leki zabrać do Egiptu ,,na wszelki wypadek”? Najlepiej sprawdza się wapno w formie tabletek do rozpuszczania w wodzie.
  • Krem UV + panthenol na oparzenia
  • Środek na komary i po ukąszeniach owadów.
  • Mała tubka maści na stłuczenia (opcjonalnie).

Jakich leków nie wolno wwozić do Egiptu?

Ambasada RP w Kairze nie posiada ujednoliconej listy preparatów zakazanych. Egipskie służby na lotniskach mogą więc podejmować indywidualne decyzje dotyczące przewozu leków — jakich leków nie wolno wwozić do Egiptu? Aby uniknąć nieprzyjemności podczas kontroli, w przypadku silnych leków i preparatów na receptę zaleca się zabranie zaświadczenia lekarskiego w j. angielskim, potwierdzającego konieczność stosowania konkretnych leków.

Co z lekami zawierającymi pseudoefedrynę, które w wielu krajach są zakazane — jakich leków nie wolno wwozić do Egiptu? W Polsce leki z pseudoefedryną są bardzo popularne w przypadku przeziębienia, m.in.: Gripex, Ibuprom Zatoki, Sudafed. Na stronach rządowych nie ma wyszczególnionych informacji na temat zakazu przewozu leków z pseudoefedryną na teren Egiptu, jednak wielu podróżnych, na wszelki wypadek decyduje się zabrać ze sobą inne leki na przeziębienie, pozbawione tej substancji. 

Zakazane leki w Egipcie

Wśród leków zakazanych w Egipcie, na wielu forach internetowych podróżni oraz lekarze wymieniają leki zawierające kodeinę i tramadol, które wzbudzają szczególne podejrzenia wśród pracowników lotniska. 

Przewóz zakazanych leków w Egipcie w najgorszym przypadku może skończyć się dla turysty odpowiedzialnością karną. Dlatego gdy potrzebujemy wziąć na wakacje silne preparaty (w szczególności na receptę), koniecznie spakujmy oryginalne opakowanie, receptę i zaświadczenie od lekarza w j. angielskim.

Leki zakazane w Egipcie — ilość ma znaczenie! 

Pamiętajmy, aby zabierać wyłącznie leki w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu na wyjazd. Gdy chcemy przewozić większą ilość danego leku, nawet jeśli nie jest to lek na receptę, należy wziąć ze sobą stosowne zaświadczenie od lekarza w j. angielskim. 

Jakie leki przywieźć z Egiptu?

Niektóre leki w Egipcie są tańsze i łatwiej dostępne, dlatego coraz więcej turystów zastanawia się, jakie leki przywieźć z Egiptu? 

Pamiętajmy, że choć wiele preparatów jest dostępnych w Egipcie bez recepty (często pod inną nazwą), to podczas przylotu do Polski pracownicy lotniska mogą zarządzać od nas stosownej recepty i/lub zaświadczenia lekarskiego. Dlatego jeśli zastanawiamy się, jakie leki przywieźć z Egiptu, warto zakupić wyłącznie preparaty niezbędne do użytku na miejscu, których nie zabraliśmy z domu. 

Jakie leki przywieźć z Egiptu — jeśli potrzebujemy zakupić leki, korzystajmy wyłącznie ze renomowanych aptek, a w razie wątpliwości zasięgnijmy porady lekarza miejscowego, ewentualnie skorzystajmy z teleporady u lekarza w Polsce.

Warto pamiętać, że obostrzenia związane z transportem leków stale ulegają zmianom. Jeśli chcemy uzyskać najbardziej aktualne informacje na temat przewozu konkretnych leków na teren Egiptu, należy skontaktować się z Ambasadą Egiptu w Warszawie.

Bibliografia (dostęp do materiałów internetowych z dnia 18.01.2024):

Polska w Egipcie: https://www.gov.pl/web/egipt/idp

Natalia Tkacz-Brodacka
Natalia Tkacz-Brodacka
Magister fizjoterapii oraz copywriterka, specjalizująca się w pisaniu artykułów z zakresu szeroko pojętej medycyny i zdrowego stylu życia. Już od 6 lat dzieli się z czytelnikami swoją miłością do pisania, odkrywania najnowszych doniesień ze świata nauki, medycyny i lifestyle'u. Prywatnie mama, pasjonatka jogi, dobrej kawy i pieszych wędrówek górskich po najdalszych zakątkach świata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popular Doctors