Podczas kamicy nerkowej częstym zaleceniem jest, aby pić duże ilości (nawet 3-4 litry) wody dziennie. Istotny jest jednak fakt, JAKA jest to woda.
Woda na kamienie nerkowe – mineralna czy źródlana?
Podczas kamicy nerkowej bezpieczniej jest wybierać wodę źródlaną, niż mineralną. Dlaczego? Ponieważ woda źródlana często zawiera znacznie mniejsze ilości składników mineralnych (wodorowęglanów, siarczanów, chlorków, fluorków, potasu, sodu, magnezu, wapnia), które mogą przyczyniać się do powstawania nowych kamieni nerkowych. Sprawdźmy dla przykładu skład wody źródlanej “Saguaro” i porównajmy go ze składem wody mineralnej tego samego producenta “Saguaro Muszyńskie”.
Zawartość składników mineralnych w “Saguaro”:
- wodorowęglanowy – 228,00
- siarczanowy – 19,96
- chlorkowy – 3,19
- fluorkowy – 0,13
- potasowy – 0,67
- sodowy – 3,35
- magnezowy – 20,05
- wapniowy – 49,10
Zawartość składników mineralnych w “Saguaro Muszyńskim”:
- wodorowęglanowy – 1441,0
- siarczanowy – 17,0
- chlorkowy – 10,0
- fluorkowy – < 0,1
- potasowy – 4,9
- sodowy – 104,0
- magnezowy – 90,0
- wapniowy – 152,7
Jak widać – różnica jest spora. Zwracaj uwagę przede wszystkim na sód, który przyczynia się do powstawania kamieni nerkowych. Sprawdź na własną rękę, jak działa na Ciebie wysoki poziom wapnia, gdyż może zarówno przyspieszać powstawanie nowych kamieni, jak i spowalniać – za sprawą wiązania szczawianów.
Może Cię zainteresować: Jak przyspieszyć rodzenie kamieni nerkowych? 4 domowe sposoby
Wpływ twardej wody na kamienie nerkowe
Twarda woda, czyli zawierająca jony soli wapnia i magnezu, sprzyja powstawaniu kamieni nerkowych. Miej jednak na uwadze, że istnieje wiele rodzajów “twardych wód”, a największe znaczenie ma zawartość składników mineralnych, a nie kategoryzacja.
Woda alkaliczna na kamienie nerkowe – czy warto?
Nie mamy dowodów naukowych na to, że woda alkaliczna hamuje powstawanie kamieni nerkowych. Jest nawet wręcz przewinie – tego typu “napój” nie powinien być stosowany przez osoby z zaburzeniami i chorobami nerek. Warto pamiętać, że woda alkaliczna (czyli o pH 8-9) służy aktualnie bardziej jako chwyt marketingowy, niż napój, który rzeczywiście ma pozytywny wpływ na zdrowie. Badania naukowe były przeprowadzane albo na myszach, albo na skrajnie małej liczbie uczestników. Nie warto jej stosować podczas kamicy nerkowej.
Woda Jana na kamienie nerkowe – czy warto?
Zawartość składników mineralnych wody “Jan” wygląda następująco:
- wodorowęglanowy – 329,50
- siarczanowy – 39,75
- chlorkowy – 51,50
- potasowy – 1,60
- sodowy – 15,76
- magnezowy – 16,70
- wapniowy – 103,30
Jak głosi sam producent: “podawanie wody Jan wyraźnie potęguje wydalanie z moczem soli wapnia, fosforanów i magnezu, podstawowych budulców kamieni nerkowych”. Opinie użytkowników na forach są jednak odmienne – większość nie zauważa pozytywnego wpływu na nerki. Nie udało nam się znaleźć także żadnych badań naukowych potwierdzających jej skuteczność. Rozsądniej zostać więc przy tańszej, niskozmineralizowanej wodzie źródlanej, a z innych napojów korzystać tylko po konsultacji z urologiem.
Kamica nerkowa – czy tylko woda źródlana?
Woda źródlana, choć jest łagodniejsza dla nerek, nie dostarcza organizmowi cennych składników mineralnych. Warto więc od czasu do czasu wypić jedną lub dwie szklanki wody mineralnej, ewentualnie rozpuścić sobie elektrolity z apteki. We wszystkim trzeba znać umiar – również podczas picia wody przy kamicy nerkowej.
Dodaj komentarz