Kamienie nerkowe przypominają małe kamienie lub ziarna piasku, ale mogą być różnej wielkości i kształtu. Ich długość waha się od kilku milimetrów do nawet kilku centymetrów. Zobacz, jak wyglądają złogi z rozróżnieniem na ich skład.
Jak wyglądają kamienie wapniowe?
Kamienie te składają się z wapnia połączonego ze szczawianem (szczawian wapnia) lub fosforanem (fosforan wapnia). Złogi ze szczawianu wapnia są koloru jasnożółtego i mają kształt bryły z ostrymi krawędziami, co potęguje ból podczas przemieszczania się przez moczowód. Kamienie fosforanu wapnia są nieco gładsze i mają bardziej zbliżony do sześcianu kształt.
Jak wyglądają kamienie cystynowe
Rzadki typ kamieni, który jest związany z genetycznym zaburzeniem metabolizmu aminokwasu cystyny. Również są jasnożółtego koloru, choć ich kształt bardziej przypomina sześcian. Zwykle mają zdecydowanie mniej ostrych krawędzi, niż kamienie wapniowe.
Jak wyglądają kamienie kwasu moczowego?
Powstają, gdy w moczu jest dużo kwasu moczowego, co jest często związane z dietą bogatą w puryny (np. mięso, ryby). Mogą być przezroczyste lub żółtawe i mają gładką lub lekko chropowatą powierzchnię. Często występują u osób z chorobami takimi jak dna moczanowa.
Jak wyglądają kamienie struwitowe?
Znane są także jako fosforanowo-amonowo-magnezowe. Zdarzają się całkowicie białego koloru, ewentualnie o lekkim, żółtawym zabarwieniu. Ich kształt jest nieregularny – od praktycznie okrągłego, bez ostrych krawędzi, aż po bardzo podłużne z odstającymi odnogami.
Może Cię zainteresować: Czy rozbijanie kamieni nerkowych metodą ESWL jest bolesne?
Jak wyglądają kamienie nerkowe podczas USG?
Badanie USG pozwala na dostrzeżenie kamieni nerkowych powyżej 3 mm. Są wówczas widoczne jako jasne, białe punkty lub struktury w kontraście do ciemniejszego tła nerki i innych miękkich tkanek. W zależności od pozycji ciała pacjenta, niektóre kamienie mogą się poruszać, co jest dobrze widoczne podczas badania.
Jak wyglądają kamienie nerkowe podczas TK i RTG?
TK (tomografia komputerowa) oferuje bardzo szczegółowy obraz kamieni, który pozwala na ocenę ich rozmiaru, kształtu i liczby. Są widoczne jako bardzo jasne struktury w porównaniu z otaczającymi je tkankami miękkimi i płynami. Do ich wykrycia nie jest potrzebny środek cieniujący, tzw. kontrast. Nie wszystkie kamienie nerkowe są widoczne na zwykłym RTG – złogi z kwasu moczowego czy cystynowe mogą być trudne do zobaczenia, ponieważ nie pochłaniają skutecznie promieni X. RTG pozwala zobaczyć ogólny kształt i rozmiar kamienia, choć robi to gorzej niż TK.
Dodaj komentarz