Przed skorzystaniem z Serwisu MedCena zapoznaj się z Regulaminem dostępnym pod adresem medcena.pl/regulamin/. Korzystanie z Serwisu jest jednoznaczne z akceptacją Regulaminu.
Update cookies preferences
Strona głównaBez kategoriiJak się przygotować do rozbijania kamieni nerkowych metodą ESWL?

Jak się przygotować do rozbijania kamieni nerkowych metodą ESWL?

Przygotowanie do ESWL nie jest trudne, wystarczy na 14 dni przed zabiegiem odłożyć antybiotyki i leki rozrzedzające krew. Pacjent powinien być też zdrowy: niedopuszczalne są np. infekcje układu moczowego czy wysoka gorączka. O tym wszystkim powinien poinformować lekarz podczas zapisywania na zabieg.

Rozbijanie kamieni nerkowych – jak się przygotować?

W dniu zabiegu postaraj się być na czczo – nie jedz niczego na 6 godzin przed rozbijaniem kamieni nerkowych. Bezpośrednio przed ESWL udaj się do toalety i postaraj się wypróżnić pęcherz. Możesz zabrać ze sobą gorący termofor, który uśmierzy nieco ból po zakończonym zabiegu. Przygotuj się także mentalnie – podczas rozbijania kamieni musisz pozostać w całkowitym bezruchu, starając się płytko oddychać. Zabieg i jego skutki mogą być także bolesne, porównywalne do rodzenia kamienia, więc koniecznie zabierz ze sobą osobę towarzyszącą – najlepiej z własnym samochodem.

Może Cię zainteresować: Jak wyglądają kamienie nerkowe?

Czy potrzebne jest skierowanie od lekarza?

Tak, na zabieg ESWL potrzebne jest skierowanie od urologa, poprzedzone m.in. badaniem USG nerek. W idealnym świecie lekarz wystawiający skierowanie powinien być także osobą wykonującą zabieg – zrobi to bowiem najdokładniej, dobrze znając pacjenta. Niestety nie jest to częsta praktyka, zwłaszcza na NFZ.

Co jeszcze ze sobą zabrać?

Koniecznie zabierz ze sobą skierowanie od lekarza i dowód osobisty (lub inny dokument potwierdzający tożsamość). Przydatne będą także wyniki wcześniej wykonanych badań, np. USG nerek, TK czy RTG. Jeśli posiadasz, spakuj także wypisy ze szpitali i badania laboratoryjne (np. morfologię krwi, badanie moczu). O reszcie potrzebnych dokumentów powinien poinformować się urolog wypisujący skierowanie i / lub wykonujący zabieg ESWL.

Co zrobić przed rozbijaniem kamieni nerkowych ESWL – w skrócie:

 • Na 14 dni przed zabiegiem odłóż antybiotyki i leki rozrzedzające krew.
 • Na 6 godzin przed zabiegiem nie jedz posiłków i pij niewielkie ilości wody.
 • W dniu zabiegu bądź zdrowy (nie możesz mieć np. gorączki).
 • Przygotuj się mentalnie na nieprzyjemne doświadczenia.
 • Załatw sobie osobę towarzyszącą, najlepiej z własnym samochodem.

Co zabrać ze sobą na zabieg ESWL – w skrócie:

 • Skierowanie na zabieg.
 • Dokument potwierdzający tożsamość.
 • Wyniki wcześniejszych badań.
 • Wypisy ze szpitali (jeśli są).
 • Badania laboratoryjne.
 • Gorący termofor.
Roland Myśliwiec
Roland Myśliwiec
Interesuję się sportem i dietetyką. Piszę także na tematy związane z psychologią, urologią i gastrologią, gdzie wykorzystuję swoją wiedzę i dzielę się doświadczeniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popular Doctors