Przygotowanie do ESWL nie jest trudne, wystarczy na 14 dni przed zabiegiem odłożyć antybiotyki i leki rozrzedzające krew. Pacjent powinien być też zdrowy: niedopuszczalne są np. infekcje układu moczowego czy wysoka gorączka. O tym wszystkim powinien poinformować lekarz podczas zapisywania na zabieg.
Rozbijanie kamieni nerkowych – jak się przygotować?
W dniu zabiegu postaraj się być na czczo – nie jedz niczego na 6 godzin przed rozbijaniem kamieni nerkowych. Bezpośrednio przed ESWL udaj się do toalety i postaraj się wypróżnić pęcherz. Możesz zabrać ze sobą gorący termofor, który uśmierzy nieco ból po zakończonym zabiegu. Przygotuj się także mentalnie – podczas rozbijania kamieni musisz pozostać w całkowitym bezruchu, starając się płytko oddychać. Zabieg i jego skutki mogą być także bolesne, porównywalne do rodzenia kamienia, więc koniecznie zabierz ze sobą osobę towarzyszącą – najlepiej z własnym samochodem.
Może Cię zainteresować: Jak wyglądają kamienie nerkowe?
Czy potrzebne jest skierowanie od lekarza?
Tak, na zabieg ESWL potrzebne jest skierowanie od urologa, poprzedzone m.in. badaniem USG nerek. W idealnym świecie lekarz wystawiający skierowanie powinien być także osobą wykonującą zabieg – zrobi to bowiem najdokładniej, dobrze znając pacjenta. Niestety nie jest to częsta praktyka, zwłaszcza na NFZ.
Co jeszcze ze sobą zabrać?
Koniecznie zabierz ze sobą skierowanie od lekarza i dowód osobisty (lub inny dokument potwierdzający tożsamość). Przydatne będą także wyniki wcześniej wykonanych badań, np. USG nerek, TK czy RTG. Jeśli posiadasz, spakuj także wypisy ze szpitali i badania laboratoryjne (np. morfologię krwi, badanie moczu). O reszcie potrzebnych dokumentów powinien poinformować się urolog wypisujący skierowanie i / lub wykonujący zabieg ESWL.
Co zrobić przed rozbijaniem kamieni nerkowych ESWL – w skrócie:
- Na 14 dni przed zabiegiem odłóż antybiotyki i leki rozrzedzające krew.
- Na 6 godzin przed zabiegiem nie jedz posiłków i pij niewielkie ilości wody.
- W dniu zabiegu bądź zdrowy (nie możesz mieć np. gorączki).
- Przygotuj się mentalnie na nieprzyjemne doświadczenia.
- Załatw sobie osobę towarzyszącą, najlepiej z własnym samochodem.
Co zabrać ze sobą na zabieg ESWL – w skrócie:
- Skierowanie na zabieg.
- Dokument potwierdzający tożsamość.
- Wyniki wcześniejszych badań.
- Wypisy ze szpitali (jeśli są).
- Badania laboratoryjne.
- Gorący termofor.
Dodaj komentarz