Jak przyspieszyć rodzenie kamieni nerkowych? 4 domowe sposoby

Jak przyspieszyć rodzenie kamieni nerkowych 4 domowe sposoby
Jak przyspieszyć rodzenie kamieni nerkowych? 4 domowe sposoby

Stało się. Złapała Cię kolka nerkowa, a złóg zaczął “rodzić” się przez moczowód. Mimo potwornego bólu, który w tym momencie Ci towarzyszy – sprawdź kilka sposobów, które mogą przyspieszyć cały proces.

Sposób 1: pij więcej płynów

Nie ma lepszego sposobu na “przepchanie” kamienia przez moczowód, jak picie większej ilości płynów. Niektórzy polecają zwykłą wodę źródlaną, inni sok żurawinowy, a jeszcze inni – piwo. Mimo wszystko lepiej trzymać się właśnie wody, ponieważ jest to najbezpieczniejszy wybór. Sok żurawinowy, mimo ogólnego dobrego wpływu na układ moczowy (zwłaszcza pęcherz), paradoksalnie, zwiększa ryzyko pojawienia się nowych kamieni w nerkach. Z kolei piwo zawiera alkohol, który ma ogólny destrukcyjny wpływ na organizm.

❗Uwaga: Zwiększ ilość przyjmowanych płynów dopiero po badaniach lekarskich. Jeśli w Twojej nerce doszło do zastoju moczu, picie większej ilości płynów może być niebezpieczne dla Twojego życia lub zdrowia.

Sposób 2: leki rozkurczające

Podczas ataku kolki nerkowej, oprócz leków przeciwbólowych warto włączyć także kurację lekami rozkurczowymi (jeśli nie ma przeciwwskazań lekarskich). Często stosowaną substancją czynną jest drotaweryna, występująca m.in. w No-Spie czy Drotafemmie. Istnieje duża szansa, że Twój moczowód się “rozluźni” i zrobi więcej miejsca przeciskającemu się złogowi.

Może Cię zainteresować: Oliwa z oliwek na kamienie nerkowe – czy to działa?

Sposób 3: gorąca kąpiel (prysznic)

Podczas ataku kolki nerkowej nic nie działa tak dobrze, jak gorąca woda. Jeśli tylko masz taką możliwość – wskocz do wanny z gorącą wodą lub polewaj bolące obszary wężem prysznicowym. Woda o wysokiej temperaturze ma świetnie działanie rozkurczające i przeciwbólowe. Wielu pacjentów cierpiących na kamicę jest ze sobą zgodna – żaden lek nie jest tak pomocny, jak właśnie gorąca woda.

Sposób 4: metoda “jump and bump”

Dobrze znana w Stanach Zjednoczonych, jednak w Polsce dopiero raczkująca. Jest prosta do wykonania i nie wymaga specjalnego sprzętu.

  • Etap “jump”, jak sama nazwa wskazuje, polega na intensywnym podskakiwaniu i (najlepiej) lądowaniu na zgiętych nogach, aby siła uderzenia była jak największa.
  • Etap “bump” polega na energicznym siadaniu na twardej powierzchni, np. drewnianym krześle.

Plus metody “jump and bump” – możesz nieco pomóc grawitacji w urodzeniu kamienia nerkowego.

Minus metody “jump and bump” – ryzykujesz stłuczonymi stawami. Możesz też zasłabnąć, jeśli nie będziesz na bieżąco uzupełniać elektrolitów 🙂

(Dodatkowo) Sposób 5: rollercoaster

Zgadza się – przeprowadzono w tym kierunku badania naukowe. Wniosek jest prosty: przejażdżka na rollercoasterze pomaga w rodzeniu kamieni nerkowych! (Źródło 1 | Źródło 2)

Życzymy powodzenia i jak najmniej niepotrzebnego bólu!

Udostępnij wpis

Zostaw komentarz

  • Brak komentarzy
  • Dodaj komentarz

    Pozostałe wpisy z tej kategorii