GHK Cu – czym jest? Dawkowanie, efekty, opinie, skutki uboczne

GHK-Cu

GHK-Cu to jedna z obiecujących substancji w świecie kosmetologii i medycyny estetycznej. Od momentu odkrycia swoich właściwości odgrywa znaczącą rolę w badaniach nad procesem starzenia się skóry oraz w leczeniu różnych schorzeń skórnych. Przyjrzymy się bliżej GHK-Cu, jego dawkowaniu, potencjalnym efektom, opinii użytkowników oraz ewentualnym skutkom ubocznym.

GHK-Cu – co to jest?

Jednym z najpopularniejszych peptydów, obecnie powszechnie stosowanych w produktach do pielęgnacji skóry i włosów, jest tripeptyd wiążący miedź GHK-Cu, czyli glicyl-histidyl-lizyna miedź. Jest to związek chemiczny odkryty w latach 70. XX wieku, który odgrywa istotną rolę w różnych procesach biologicznych organizmu. GHK-Cu wykazuje potencjał w poprawie zdrowia skóry, przeciwdziałaniu procesom starzenia się, wspomaganiu gojenia się ran, a także zmniejszaniu stanów zapalnych.

W związku z tym zyskuje coraz większą popularność w kosmetologii, medycynie estetycznej i dermatologii. Przyjmuje się, że najskuteczniejszą metodą podawania tripeptydu GHK-Cu jest postać preparatów do iniekcji, występuje on jednak również jako składnik licznych kremów, a nawet kapsułek. Wśród opinii użytkowników cieszy się uznaniem ze względu na pozytywne opinie oraz rzeczywistą skuteczność. Obecny jest w wielu produktach do pielęgnacji skóry i włosów, wykazując szczególną skuteczność w preparatach przeznaczonych do zwalczania nadmiernego wypadania włosów.

Zobacz:Peptydy – z czym nie łączyć a z czym łączyć?

GHK Cu – dawkowanie

Jak stosować CHK- Cu? Dawkowanie może się różnić w zależności od produktu i celu jego stosowania. Zalecane dawki mogą być określone na opakowaniu lub załączonej ulotce, jednak rekomendowana dawka wynosi 1,5 – 2 mg dziennie. GHK-Cu w iniekcji zazwyczaj stosuje się w cyklach trwających 30 dni. Nie zaleca się powtarzania kuracji częściej niż raz w ciągu 12 miesięcy. 

Jak rozrobić GHK-Cu? Przed użyciem zaleca się skonsultowanie się z lekarzem lub dermatologiem, którzy mogą dostosować dawkowanie do indywidualnych potrzeb, a także stanu zdrowia pacjenta. Tak, aby uniknąć przedawkowania, a także możliwie maksymalnie ograniczyć skutki uboczne. Odpowiedź jak stosować w przypadku produktów kosmetycznych zawierających GHK-Cu, można znaleźć na etykiecie z instrukcjami producenta na opakowaniu.

Zobacz: Fragment 176-191 – czym jest? Opinie, dawkowanie, jak stosować, jak rozrobić, efekty

GHK Cu – efekty

Ludzki peptyd GHK- Cu ma wiele efektów biologicznych, z których wszystkie, zgodnie z obecną wiedzą, wydają się być korzystne dla zdrowia. Działa ochronnie na komórki, przeciwdziałając chorobom, poprzez skuteczne zwalczanie stresu oksydacyjnego, który powoduje nadmiar wolnych rodników. Zmniejsza procesy zapalne, poprawia zdrowie płuc i wspiera naprawę DNA. Ma również efekt przeciwlękowy i przeciwbólowy, a także aktywuje oczyszczanie komórek.

Co więcej, badania wskazują, że peptyd GHK-Cu może hamować neurodegenerację, która nasila się wraz z wiekiem. Przyczynia się ona do wielu typowych schorzeń senioralnych, takich jak problemy z pamięcią, koncentracją oraz ogólnymi zaburzeniami funkcji poznawczych. Odkryto także, że GHK-Cu wykazuje zdolność do pobudzania syntezy kolagenu, stymulowania rozbudowy oraz regeneracji naczyń krwionośnych i nerwów, poprawiania produkcji elastyny oraz zwiększania efektywności fibroblastów w skórze.

Ze względu na jego bezpieczeństwo przy odpowiednim dawkowaniu oraz rzadkie skutki uboczne, GHK-Cu jest coraz częściej stosowany jako substancja wspierająca zdrowie i witalność skóry, włosów oraz całego organizmu. Do zauważalnych korzystnych efektów należy zaliczyć poprawę elastyczności i gęstości skóry, zmniejszenie widoczności zmarszczek, przyspieszanie procesu gojenia się ran oraz ochronę skóry przed szkodliwym działaniem promieni UV.

GHK Cu – opinie

Badania kliniczne potwierdziły, że GHK-Cu ma zdolność do poprawy wyglądu starzejącej się skóry. W jednym z badań 71 kobiet z oznakami fotostarzenia stosowało krem zawierający GHK-Cu przez 12 tygodni. Efektem było zwiększenie gęstości i grubości skóry, redukcja wiotkości, poprawa jej przejrzystości oraz zmniejszenie widoczności drobnych linii i głębokości zmarszczek. Subiektywna opinia użytkowniczek potwierdzała osiągnięte wyniki.

Opinie na temat GHK-Cu mogą się różnić w zależności od doświadczeń poszczególnych osób. Jednak wiele publikacji naukowych udowadnia korzystny wpływ w różnych procesach biologicznych. Na przykład, krem pod oczy z GHK-Cu, stosowany przez 12 tygodni u 41 kobiet z fotouszkodzeniami, działał lepiej niż placebo i krem z witaminą K. Zmniejszył linie i zmarszczki, poprawił ogólny wygląd oraz zwiększył gęstość i grubość skóry.

GHK Cu – skutki uboczne

GHK-Cu jest uznawany za względnie bezpieczny środek. Jest on trudny do przedawkowania, ponieważ śmiertelna dawka dla człowieka wynosi 21 000 mg. Skutki uboczne mogą obejmować bolesność i zaczerwienienie w miejscu iniekcji czy reakcje alergiczne. Użytkownicy mogą doświadczyć zwiększonego apetytu, wzdęć lub zaburzeń żołądkowo-jelitowych. W niektórych przypadkach mogą wystąpić również inne skutki uboczne, takie jak bóle głowy, zmęczenie lub zaburzenia snu.

GHK Cu – jak rozrobić, wpływ na włosy, jak stosować, czyli co warto jeszcze wiedzieć?

Jak rozrobić GHK-Cu? Można to zrobić poprzez dodanie odpowiedniej ilości substancji do właściwej ilości nośnika, zwykle wody destylowanej lub serum. Najpierw, należy dokładnie odmierzyć ilość GHK-Cu za pomocą precyzyjnej miarki lub pipety. Następnie, dodaje się to do wyznaczonej ilości nośnika, delikatnie mieszając mieszankę, aby zapewnić równomierne rozproszenie substancji.

Wpływ GHK-Cu na włosy obejmuje poprawę kondycji skóry głowy, wzmocnienie cebulek, redukcję wypadania oraz pobudzanie wzrostu zdrowych włosów. To właśnie, dzięki tym właściwościom znajduje on zastosowanie w kosmetyce i pielęgnacji włosów, przyciągając uwagę osób poszukujących naturalnych metod poprawy stanu włosów.

Aby dowiedzieć się jak stosować, należy postępować zgodnie z instrukcja producenta na opakowaniu. Proces ten może być różny w zależności od produktu, ale zazwyczaj polega na regularnym nakładaniu na skórę głowy lub włosy. Warto również wiedzieć, że GHK-Cu może być składnikiem produktów do pielęgnacji włosów, takich jak szampony, odżywki czy serum.

Podsumowanie

GHK-Cu to mała cząsteczka, która posiada zaskakująco szeroki zakres właściwości prozdrowotnych, a nowe badania wciąż odkrywają jeszcze szerszy zakres jej biologicznego działania. Jest to bezpieczny, niedrogi, szeroko badany związek, który ma mnóstwo pozytywnych i prozdrowotnych efektów w wielu tkankach i układach, jeśli zachowa się zalecane dawkowanie.

Od dziesięcioleci jest szeroko stosowany w produktach przeciwstarzeniowych i kosmetycznych dla ludzi bez żadnych skutków ubocznych i można go łatwo włączyć do kremów, liposomów, plastrów skórnych lub podawać za pomocą mikroigieł. W oparciu o dane biologiczne i genetyczne, GHK-Cu ma również potencjał do wykorzystania w uzupełniającej terapii przeciwlękowej i przeciwbólowej, a także może stanowić istotny element przyszłego kompleksowego podejścia do terapii POChP.

Źródła:

  1. Pickart, L.; Margolina, A. Regenerative and Protective Actions of the GHK-Cu Peptide in the Light of the New Gene Data , Int. J. Mol. Sci. 2018, 19(7), 1987; https://doi.org/10.3390/ijms19071987 
  2. Pickart, L.; Vasquez-Soltero, JM; Margolina, A. GHK-Cu may Prevent Oxidative Stress in Skin by Regulating Copper and Modifying Expression of Numerous Antioxidant Genes. Cosmetics 2015, 2(3), 236-247; https://doi.org/10.3390/cosmetics2030236 
  3. Pickart, L. The human tri-peptide GHK and tissue remodeling.  J. Biomater. Sci. Polim. wyd2008 , 19 , 969–988.; https://doi.org/10.1163/156856208784909435 
  4. Leyden J., Stephens T., Finkey M., Barkovic S. Skin Care Benefits of Copper Peptide Containing Facial Cream; Proceedings of the American Academy of Dermatology 60th Annual Meeting; New Orleans, LA, USA. 22–27 February 2002; p. 68.
  5. Leyden, J.; Stephens, T.; Finkey, M.; Barkovic, S. Skin care benefits of copper-peptide-containing eyes creams. In Proceedings of the American Academy of Dermatology Proceedings of the American Academy of Dermatology 60th Annual Meeting; New Orleans, LA, USA. 22–27 February 2002; P. 69.
  6. Pickart, L.; Vasquez-Soltero, JM; Margolina, A. GHK peptide as a natural modulator of multiple cellular pathways in skin regeneration. BioMed research international, 2015, https://doi.org/10.1155/2015/648108
Udostępnij wpis

Zostaw komentarz

  • Brak komentarzy
  • Dodaj komentarz

    Pozostałe wpisy z tej kategorii