Przed skorzystaniem z Serwisu MedCena zapoznaj się z Regulaminem dostępnym pod adresem medcena.pl/regulamin/. Korzystanie z Serwisu jest jednoznaczne z akceptacją Regulaminu.
Update cookies preferences
Strona głównaDietaDieta Dąbrowskiej – efekty po 2 tygodniach forum

Dieta Dąbrowskiej – efekty po 2 tygodniach forum

Dieta Dr. Ewy Dąbrowskiej polega na spożywaniu wyłącznie owoców i warzyw, które w sumie nie przekraczają 800 kcal na jeden dzień. Całość trwa 2 tygodnie (14 dni), jednak niektórzy pacjenci decydują się na przedłużenie jej o kilka dodatkowych tygodni. Jak na temat efektów wypowiadają się użytkownicy forum?

Schudnięcie po 2 tygodniach diety Dąbrowskiej – opinie z forum

Pierwszym potencjalnym efektem jest zrzucenie paru kilogramów. 800 kcal na dobę to bardzo niska ilość, która doprowadza pacjenta do tzw. deficytu kalorycznego, a waga zaczyna spadać. Szybko jednak pojawia się efekt “jojo”, czyli powrót do stanu początkowego, co potwierdzają użytkownicy forum:

  • “Wszystkie stracone kilogramy wrócą z nawiązką. I będzie gorzej niż było.”
  • “To fatalny pomysł, zwłaszcza na rozpoczęcie długofalowego odchudzania.”
  • “Kilogramy wracają, rzecz jasna, bo to półgłodówka. Kiedy zaczynasz jeść normalnie, to wiadomo, że wrócą.”
  • “Dla samego odchudzania to kiepski pomysł. Są inne, łatwiejsze sposoby.”

Wniosek: dieta Dąbrowskiej to zły pomysł na schudnięcie! Chudnięcie to długofalowy proces, którego nie można zastąpić 14-dniową “półgłodówką”.

Detoks organizmu po 2 tygodniach diety Dąbrowskiej – opinie z forum

Głównym założeniem diety nie jest jednak schudnięcie, tylko detoks organizmu. Jedzenie wyłącznie owoców i warzyw ma za zadanie uruchomić tzw. autofagię, czy trawienie wewnętrzne – komórka rzekomo pozbywa się wtedy uszkodzonych i martwych fragmentów. Oto co sądzą na ten temat sądzą użytkownicy forum:

  • “Czułam się bardzo źle – było mi słabo, zimno, strasznie chciało mi się spać, nie mogłam się skupić. Myślałam, że to przejściowe i normalne, bo niby organizm się oczyszcza i takie tam. Teraz uważam, że to jedna wielka bzdura, nie żadne oczyszczanie organizmu i „tak ma być”, tylko nie dostarczałam podstawowych składników odżywczych, a organizm się ich domagał.”
  • “Ta „dieta” czy tam post jest po prostu szkodliwy dla organizmu. A organizm serio nie musi się specjalnie oczyszczać. On się oczyszcza sam, cały czas.”
  • “Gwarantuję, że jakbyś jadła zdrowo i normalnie, to efekty jeżeli chodzi o sen czy samopoczucie, miałabyś dokładnie takie same. A to, że się szybko męczysz to znak, że nie dostarczasz organizmowi tego, co potrzebuje.”

Wniosek: również i detoks podczas diety Dąbrowskiej jest wątpliwy. Skrajnie niska ilość kalorii oraz brak kompletu składników odżywczych może bardziej zaszkodzić organizmowi, niż mu pomóc.

Czy warto stosować dietę Dąbrowskiej przez 2 tygodnie?

Opinie z forum na temat diety Dąbrowskiej są mieszane. Niektórzy użytkownicy opowiadają o swoim lepszym samopoczuciu, podczas gdy inni skarżą się na wieczne osłabienie i silne bóle głowy. Podobnie do tematu podchodzą dietetycy – znajdziemy zarówno jej zwolenników, jak i całkowitych przeciwników. Nie warto stosować diety Dąbrowskiej przez 2 tygodnie na własną rękę, gdyż może to mieć negatywny wpływ na Twoje zdrowie. Najpierw skonsultuj się z lekarzem specjalistą, który potwierdzi, że taki “eksperyment” będzie w Twoim przypadku bezpieczny.

Źródła wypowiedzi z forum:

Forum Gazeta, wątek: “Post Dr Dąbrowskiej, czy to ma sens?”

Forum Kafeteria, wątek: “Post warzywno-owocowy dr. Dąbrowskiej”

Zespół MedCena
Zespół MedCena
Ten artykuł został napisany przez specjalistów z portalu MedCena, fascynujących się medycyną i pokrewnymi tematami. W skład naszego zespołu wchodzą m.in. doktorzy i magistrzy interesujący się nauką o leczeniu chorób.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popular Doctors