Przed skorzystaniem z Serwisu MedCena zapoznaj się z Regulaminem dostępnym pod adresem medcena.pl/regulamin/. Korzystanie z Serwisu jest jednoznaczne z akceptacją Regulaminu.
Update cookies preferences
Strona głównaPsychiatriaDaddy Issues - co to, objawy, zachowania, czy to choroba?

Daddy Issues – co to, objawy, zachowania, czy to choroba?

Zagadnienie daddy issues coraz częściej pojawia się na łamach społecznych dyskusji, obejmując różnorodne aspekty — od wpływu relacji z ojcem na rozwój emocjonalny dzieci, po potencjalne objawy i zachowania, które mogą się pojawić w życiu dorosłych osób. 

W dzisiejszym artykule przybliżymy termin daddy issues — czy to choroba, jak może przejawiać się w związku, oraz jakie zachowania daddy issues może powodować u mężczyzn.

Daddy issues — co to znaczy?

Termin daddy issues nie jest określeniem medycznym, mając swoje korzenie w języku potocznym. Dosłownie oznacza ,,problemy z tatusiem”, lub inaczej ,,syndrom tatusia”. Geneza daddy issues wiąże się z teoriami psychoanalitycznymi takimi jak m.in.: kompleks Edypa według Freuda, z pracami Junga (kompleks Elektry), oraz stylami przywiązania wg. Bowlby’ego.  

Określenie daddy issues odnosi się do wpływu relacji dziecka z ojcem na późniejsze funkcjonowanie człowieka w życiu dorosłym — daddy issues występuje zarówno kobiet, jak i u mężczyzn.

Objawy daddy issues pojawiają się najczęściej w odpowiedzi na ograniczony kontakt dziecka z ojcem. W wielu rodzinach ojca po prostu nie było — odszedł, nie utrzymywał kontaktu, przebywał w wiezieniu lub stale pracował za granicą. Jednak zachowania związane z daddy issues mogą pojawić się także u dzieci, których ojciec był na co dzień obecny, dystansując się od wychowania dzieci, lub budując z nimi więzi bazujące m.in. na strachu, poniżaniu, nadmiernej krytyce, a niekiedy także przemocy. 

Nieważne, jaki był rodzaj nieobecności ojca – jej wpływ na życie emocjonalne dziecka jest kluczowy.

Czy daddy issues to choroba?

To pytanie prowadzi nas do subtelnej granicy między oficjalną nomenklaturą psychologiczną a terminologią używaną w języku potocznym, do której można zaliczyć określenie ,,daddy issues”. Czy daddy issues to choroba? Z pewnością nie jest uznawane jako formalne zaburzenie psychiczne przez klasyfikacje diagnostyczne, takie jak DSM-5. Jest raczej mainstreamowym określeniem, opisującym pewne wzorce zachowań i trudności emocjonalne związane z relacją dziecka z ojcem.

Dlatego odpowiadając na pytanie, czy daddy issues to choroba, warto zauważyć, że choć daddy issues nie jest schorzeniem w sensie medycznym, może wpływać znacząco na zdrowie psychiczne jednostki. Trudności w nawiązywaniu zdrowych relacji interpersonalnych, lęk przed odrzuceniem, czy problemy z zaufaniem do innych nie muszą, ale zdecydowanie mogą być efektem problematycznej relacji z ojcem w przeszłości.

Daddy issues — główne objawy

Skoro już znamy odpowiedź na pytanie, czy daddy issues to choroba, przyjrzyjmy się najczęstszym objawom, charakteryzującym osoby z daddy issues.

  • Trudność w budowaniu i utrzymaniu zdrowych relacji interpersonalnych — przyjacielskich, a także intymnych.
  • Osoby z daddy issues mogą czuć lęk przed odrzuceniem, być nadmiernie zależne lub, z drugiej strony, unikać bliskości emocjonalnej
  • Niskie poczucie własnej wartości to inny, istotny objaw daddy issues
  • Osoby z daddy issues często mają trudności z identyfikacją i wyrażaniem swoich potrzeb oraz pragnień. Szukają potwierdzenia swojej wartości w oczach innych, przez co mogą doświadczać wewnętrznego konfliktu, próbując dostosować się do zewnętrznych oczekiwań, zamiast skupić się na własnych potrzebach.

Ważne jest zrozumienie, że te objawy daddy issues często nie są jednoznaczne i mogą się różnić pomiędzy poszczególnymi osobami.

Daddy issues — zachowania, na które powinniśmy zwrócić uwagę

Trudności w zaufaniu innym: osoby z daddy issues często zmagają się z nieprzepracowaną traumą wynikającą z wybrakowanej więzi z ojcem, co wpływa na ich zachowania wobec innych i zdolność do budowania głębokich relacji, opartych na zaufaniu.

Przesadne idealizowanie partnera to kolejny sygnał związany z syndromem daddy issues. Siła, nadopiekuńczość i troskliwość stają się cechami idealnego mężczyzny, których często szuka kobieta z daddy issues. W tym kontekście wybór partnera, zwłaszcza starszego wiekiem, może być próbą znalezienia życiowego opiekuna, co jednak nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty.

Zazdrość i nadopiekuńczość to kolejne zachowania często związane z daddy issues. Zmagając się z traumą związaną z ojcem, osoby często odczuwają zazdrość w relacjach, a nadopiekuńczość staje się mechanizmem obronnym, pomagającym kontrolować sytuację i unikać rozczarowań.

Osoby z daddy issues często poszukują zewnętrznej aprobaty, zwłaszcza od mężczyzn, aby zaspokoić braki emocjonalne z dzieciństwa — częste zachowania to m.in.: próby zwrócenia na siebie uwagi, zaborczość, z pozoru dziecinne postępowanie, czy chęć ciągłej rywalizacji (szczególnie z mężczyznami).

Daddy issues w związku

Kobieta z objawami daddy issues w związku często podąża dwiema ścieżkami, zależnie od wpływu traum z dzieciństwa

  • Jeśli działa na nią przymus powtarzania, może wybierać partnerów na podobieństwo ojca – mężczyzn niedostępnych, czasem narcystycznych lub przemocowych. Im gorzej ją traktują, tym silniej czuje się do nich przyciągana, a strach przed samotnością sprawia, że nie potrafi przerwać toksycznego związku.
  • Z drugiej strony, kobieta z daddy issues w związku może szukać tego, czego jej zabrakło w dzieciństwie, traktując go jako substytut relacji z ojcem. Wybór nie zawsze pada na dojrzałego mężczyznę — kobieta z daddy issues na partnera w związku często wybiera mężczyznę niezwykle opiekuńczego, gotowego poświęcić siebie dla niej.

Czasami doświadczenia z dzieciństwa są na tyle bolesne, że osoba z daddy issues może całkowicie rezygnować ze związku. Nawet jeśli spotka kogoś wartościowego, boi się bliskości i może testować lub sabotować relację, obawiając się powtórzenia traum z przeszłości.

Bycie w związku z osobą cierpiącą na daddy issues wymaga cierpliwości i zrozumienia. Chociaż nie powinniśmy skreślać danej osoby z tego powodu, warto być świadomym możliwych toksycznych zachowań i sugerować wsparcie terapeutyczne. Terapia (także terapia par) może być kluczowym narzędziem do pracy w związku, pomagając partnerowi/partnerce z daddy issues zbudować zdrowsze i bardziej satysfakcjonujące relacje.

Daddy issues u mężczyzn

Pomimo powszechnego przekonania, że to problem zarezerwowany dla kobiet, u mężczyzn również obserwuje się zachowania związane z daddy issues, czyli skutki nieobecności lub emocjonalnej niedostępności ojca w dzieciństwie.

Najbardziej oczywistym objawem daddy issues u mężczyzn jest zaniżona samoocena, wynikająca z braku odpowiedniego wsparcia emocjonalnego w młodym wieku. Brak męskiego wzorca wpływa na zdolność budowania trwałych relacji z innymi, w tym trwałych, intymnych relacji z kobietami. 

Problem daddy issues u mężczyzn może również przejawiać się w nadmiernym samokrytycyzmie i poszukiwaniu stałego potwierdzenia swojej wartości. W relacjach z innymi mężczyznami często doświadczają oni lęku lub traktują ich jak rywali, zamiast współpracowników czy przyjaciół. To wszystko może skutkować trudnościami w przejęciu odpowiedzialności za własne życie i podejmowaniu decyzji.

Dodatkowo, gdy ojciec jest nieobecny, a matka jest nadopiekuńcza, mężczyzna z daddy issues może przenosić na kobiety swoją złość oraz problemy z zaufaniem.

Zrozumienie i akceptacja tych trudności może stanowić pierwszy krok w kierunku uzdrowienia, umożliwiając mężczyznom z daddy issues budowanie zdrowszych relacji z samym sobą i innymi.

Bibliografia (dostępy do źródeł internetowych z dnia 26.01.2024 r.):

  • George Van Doorn, Jacob Dye, Ma Regina de Gracia, Daddy issues: Friends rather than fathers influence adult men’s hegemonic masculinity, Personality and Individual Differences, Volume 171, March 2021, 110467: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0191886920306589
  • Tianna Soto, recencja naukowa: Kristina Hallett, Ph.D., ABPP, 6 Signs You Might Have „Daddy Issues” & What It Means: https://www.mindbodygreen.com/articles/daddy-issues
  • Cynthia Vinney: What Are 'Daddy Issues’?: https://www.verywellmind.com/what-are-daddy-issues-5190911
  • Daddy Issues: Understanding, Addressing and Overcoming: https://etherapypro.com/daddy-issues/
Natalia Tkacz-Brodacka
Natalia Tkacz-Brodacka
Magister fizjoterapii oraz copywriterka, specjalizująca się w pisaniu artykułów z zakresu szeroko pojętej medycyny i zdrowego stylu życia. Już od 6 lat dzieli się z czytelnikami swoją miłością do pisania, odkrywania najnowszych doniesień ze świata nauki, medycyny i lifestyle'u. Prywatnie mama, pasjonatka jogi, dobrej kawy i pieszych wędrówek górskich po najdalszych zakątkach świata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popular Doctors