Przed skorzystaniem z Serwisu MedCena zapoznaj się z Regulaminem dostępnym pod adresem medcena.pl/regulamin/. Korzystanie z Serwisu jest jednoznaczne z akceptacją Regulaminu.
Update cookies preferences
Strona głównaUrologiaKamica nerkowaCzy kamienie nerkowe można rozpuścić?

Czy kamienie nerkowe można rozpuścić?

Nie dysponujemy żadnymi badaniami naukowymi, które potwierdzałyby możliwość rozpuszczania kamieni nerkowych. Niektórzy pacjenci twierdzą, że udało im się pozbyć złogów, pijąc zioła i stosując leki, jednak są to dowody anegdotyczne i nie należy traktować ich poważnie. Na ten moment stanowisko lekarzy urologów jest jedno: kamieni nerkowych nie da się rozpuścić.

Dlaczego kamieni nerkowych nie można rozpuścić?

Kamienie nerkowe swoją twardością i strukturą przypominają prawdziwe kamienie. Ciężko wyobrazić sobie sytuację, w której złóg mogłyby zostać rozpuszczony bez zażywania substancji niebezpiecznych dla zdrowia nerek i życia pacjenta. Inną sprawą jest fakt, że rozpuszczenie kamienia musiałoby trwać bardzo długo – więc szybciej nastąpiłby poród lub wzrost złogu.

Lek rozpuszczający kamienie nerkowe – czy istnieje?

Nie istnieje lek ani suplement, który byłby w stanie rozpuścić kamienie nerkowe. Gdyby taki powstał, z miejsca stałby się światowym ewenementem, i większość pacjentów cierpiąca na kamicę by po niego sięgała. Możliwe jest jednak zapobieganie powstawania kamieni za pomocą leków. Dobrym przykładem może być Fitolizyna, która działa moczopędnie i przeciwzapalnie, utrudniając formowanie się nowych złogów. Nie ma to jednak nic wspólnego z ich rozpuszczaniem.

Może Cię zainteresować: Jak się przygotować do rozbijania kamieni nerkowych metodą ESWL?

Rozpuszczanie kamieni nerkowych ziołami – czy ma to sens?

Nie istnieją także naturalne zioła, które byłyby w stanie rozpuścić kamienie nerkowe. Jednak podobnie, jak w przypadku leków i suplementów, mogą spowolnić lub całkowicie zahamować ich powstawanie. Do takich ziół należy np. korzeń pietruszki, liść mniszka lekarskiego czy ziele skrzypu polnego. Jednak przed zaczęciem ich zażywania warto skonsultować się z lekarzem.

Kamica moczanowa – wyjątek od reguły

Jedynymi kamieniami nerkowymi, które można (w teorii) rozpuścić, są złogi moczanowe. Jest to jednak sytuacja ekstremalnie rzadka z 2 powodów:

  1. U większości pacjentów występują kamienie utworzone ze szczawianu wapnia lub fosforanów wapnia. Kamica moczanowa występuje bardzo rzadko.
  2. Dieta ubogopurynowa i leki zmniejszające poziom kwasu moczowego we krwi nie rozpuszczają złogów moczanowych u wszystkich pacjentów.

Co najlepiej rozpuszcza kamienie nerkowe – podsumowanie

Nie ma środków o potwierdzonym naukowo działaniu, które rozpuszczają kamienie nerkowe. Jedynym sposobem na uniknięcie kamicy jest trzymanie zdrowej diety i wysokiego poziomu aktywności fizycznej. Nie bez znaczenia jest też obciążenie genetyczne. W razie wątpliwości zawsze konsultuj się ze specjalistą urologiem.

FAQ

Czy napoje gazowane, takie jak cola, mogą rozpuszczać kamienie nerkowe?

Nie ma naukowych dowodów na to, że napoje gazowane, takie jak cola, mogą rozpuszczać kamienie nerkowe. A nawet wręcz przeciwnie – ich zażywanie podczas kamicy jest ryzykowne.

Czy piwo pomaga w rozpuszczeniu kamieni nerkowych?

Istnieje przekonanie, że piwo pomaga w rozpuszczaniu kamieni nerkowych ze względu na jego diuretyczne właściwości. Nauka jednak tego nie potwierdza, a nadużywanie alkoholu może być szkodliwe dla nerek.

Roland Myśliwiec
Roland Myśliwiec
Interesuję się sportem i dietetyką. Piszę także na tematy związane z psychologią, urologią i gastrologią, gdzie wykorzystuję swoją wiedzę i dzielę się doświadczeniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popular Doctors